Koniec tygodnia to dla większości z nas upragniony moment, kiedy spodziewamy się wypoczynku po dniach wytężonej pracy. Grupa uczniów Zespołu Szkół Techniczno – Usługowych w Będzinie ze szczególną niecierpliwością oczekiwała nadejścia weekendu, jednak z zupełnie innego powodu. Po prostu nie mogli się już doczekać wyjazdu do pracy!
Dziesięcioro uczniów zakwalifikowanych do udziału w programie Erasmus+ w sobotę 10 września wyjechało do włoskiego Rimini, a kolejna dwunastoosobowa grupa udała się w niedzielę 11 września do brytyjskiego Portsmouth.
Udział w programie to dla młodzieży nie tylko szansa na zdobywanie kwalifikacji zawodowych poza krajem, ale także – a może przede wszystkim - okazja do poznawania europejskiego rynku pracy, ćwiczenia komunikacji w języku obcym i zdobycia dokumentów zwanych europass mobility. Najprościej rzecz ujmując jest to dokument zawierający informacje na temat zakresu wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas nauki, szkoleń, praktyk i staży zagranicznych. Posiadanie takiego certyfikatu upraszcza procedurę starania się o posadę w krajach członkowskich Unii Europejskiej, ponieważ pracodawca otrzymuje czytelne, jednoznaczne wiadomości o kompetencjach swojego przyszłego pracownika.
Uczniowie będą nie tylko pracować, ale także świetnie się bawić. W programach pobytu w Rimini i Portsmouth przewidziano rozmaite rozrywki, wycieczki, możliwości spędzania czasu wolnego po zakończeniu zajęć. Będzie więc czas na poznawanie rówieśników, branie udziału w lokalnym życiu kulturalnym, poznawanie obyczajów.
Przedsmak tych wszystkich atrakcji pozwoliły poczuć zajęcia prowadzone w ubiegłym roku szkolnym, podczas których młodzież miała możliwość ćwiczenia umiejętności praktycznego posługiwania się językami włoskim i angielskim, zapoznawała się z geografią, kuchnią i kolorytem lokalnym miejsc, w których będzie przebywać.
Przez cztery tygodnie grupy, każda pod opieką jednego z nauczycieli ZST-U, będą chłonąć, patrzeć, słuchać i uczyć się zawodu.
Szkoła od kilku lat uczestniczy w kolejnych odsłonach programu Erasmus+, uczniowie w tym czasie odbywali praktyki zawodowe w Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Dzięki udziałowi w programie stara się stwarzać młodzieży możliwości jak najbardziej wszechstronnego rozwoju, zdobywania różnorodnych kompetencji i wykształcenia w sobie postawy otwartości wobec świata współczesnego. Chce wykształcić nie tylko dobrych fachowców, ale także mądrych, odpowiedzialnych ludzi, którzy nie zlękną się żadnego wyzwania.