Od 1 lipca 2013 r. na terenie miasta Będzina obowiązują nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych, natomiast od 1 lutego 2016 roku systemem gospodarki odpadami objęto nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne (tj. sklepy, szkoły, firmy, zakłady pracy, placówki oświatowe, budynki użyteczności publicznej, banki itp., z wyłączeniem cmentarzy)
Wybrana przez gminę w drodze przetargu firma odbierać będzie z nieruchomości na terenie miasta odpady komunalne zmieszane oraz segregowane.
Dlatego też właściciel nieruchomości zobowiązany jest wyposażyć nieruchomość w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywać te pojemniki w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
Na terenie każdej nieruchomości powinien znajdować się pojemnik na odpady zmieszane komunalne oraz przy zadeklarowanej selektywnej zbiórce, odpowiednie pojemniki lub worki. Worki do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych zostaną nieodpłatnie dostarczone mieszkańcom nieruchomości zamieszkałych przez podmiot wyłoniony w drodze przetargu. Natomiast pojemniki służące do gromadzenia odpadów komunalnych zmieszanych i segregowanych właściciele nieruchomości zabezpieczają poprzez zakup takich pojemników lub wydzierżawienie od przedsiębiorcy albo w inny sposób ustalony w drodze umowy z przedsiębiorcą.
Właściciele nieruchomości są zobowiązani do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku nieruchomości pozostających w zarządzie lub administracji obowiązek spoczywa na zarządcy.
Miasto Będzin zobowiązane jest do zorganizowania odbioru odpadów komunalnych od właścicieli wszystkich nieruchomości na terenie Miasta Będzina.
Zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to konsekwencja unijnych wymagań, do których musi dostosować się cała Polska. W ustawie określone zostały poziomy recyklingu (odzysku) i przygotowania do ponownego użycia takich odpadów jak: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło oraz przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Ponadto ustawa zobowiązuje gminy do ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania. W przypadku nieosiągnięcia przez gminę wymaganych poziomów recyklingu (odzysku) i ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowania ustawodawca przewidział kary obciążające budżet gminy.
Dlatego niezmiernie ważnym jest, aby każdy mieszkaniec naszego miasta miał świadomość tego, że selektywna zbiórka odpadów komunalnych jest bardzo ważna w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Zbierając selektywnie odpady komunalne właściciel nieruchomości zapłaci mniej. Natomiast w przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako zmieszane odpady komunalne i powiadamia o tym gminę. Wówczas prezydent miasta określi, w drodze decyzji, wyższą opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Odpady ze styropianu
Szanowni Przedsiębiorcy,
Przypominamy o obowiązku prawidłowej segregacji odpadów komunalnych
Właściciele nieruchomości, w których nie zamieszkują mieszkańcy, czyli każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą w wyniku której powstają odpady komunalne (w rozumieniu Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, także jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością) mają obowiązek prawidłowej segregacji odpadów.
Segregacja odpadów to obowiązek każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od branży w jakiej działa, czy jego wielkości.
Odpady komunalne powstające w przedsiębiorstwie powinny być segregowane i przechowywane w podziale na następujące frakcje: odpady zmieszane, papier, tworzywa sztuczne i metale, szkło oraz odpady BIO. Odpady w przedsiębiorstwie powinny być segregowane i przechowywane w podziale na frakcje, w oddzielnych i dobrze oznaczonych pojemnikach.
Przypominamy, iż nie należy mieszać odpadów przemysłowych, które powstają w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej z odpadami komunalnymi. Odpady przemysłowe, należy przekazywać tylko i wyłącznie firmie posiadającej wymagane prawem pozwolenia, uprawniające ją do ich odbioru.
Segregacja dotyczy: obiektów produkcyjnych, zakładów usługowych i handlowych hoteli, sklepów, lokali gastronomicznych, rzemiosła, wszystkich innych jednostek usługowych, organizacyjnych, banków, poczty, szkół, żłobków i przedszkoli, domów opieki zdrowotnej i domów seniora itp.
Podpisana umowa na odbiór odpadów z firmą wpisaną do RDR (Rejestr Działalności Regulowanej na terenie Gminy Będzin) powinna dotyczyć odbioru wszystkich frakcji odpadów, a odpady należy oddawać posegregowane!
Jednocześnie przypominamy, iż gmina jest obowiązana do osiągnięcia wymaganego poziomu odzysku i recyklingu odpadów komunalnych, na który składa się również poziom recyklingu odpadów odebranych przez indywidualne firmy od podmiotów gospodarczych, w związku z tym, nieprawidłowa segregacja odpadów wpływa na zwiększenie ponoszonych kosztów przez gminę.
Nieprzestrzeganie przez przedsiębiorców z terenu gminy Będzin zasad segregacji zwiększa ilość odpadów zmieszanych, które nie nadają się do recyklingu, co ma bezpośredni wpływ na koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Obowiązek segregowania odpadów wynika z aktualnie obowiązujących przepisów prawa, a uchylanie się od obowiązków z nim związanych może być bardzo kosztowne dla firmy.
Przypominamy podstawowe zasady segregacji: