Zgodnie z działaniami prewencyjnymi podejmowanymi w całym kraju, także w Będzinie od 12 marca do Świąt Wielkanocnych zawieszone zostają zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach.
Informujemy, iż są to działania zapobiegawcze. Nie ma zagrożenia dla dzieci! Te kroki mają zablokować ewentualne pasy transmisyjne koronawirusa.
Rodzice i opiekunowie dzieci w wieku do lat 8, na mocy specustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa, mają prawo do skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się wirusów przenoszonych drogą kropelkową, w tym koronawirusa. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych. Liczymy na Państwa zdrowy rozsądek i podjęcie działań ostrożności w tym względzie. Równocześnie informujemy, iż instytucje miejskie w Będzinie odwołują wszystkie zajęcia sportowe i kulturalne oraz zawieszają swoją działalność do odwołania.
Nie będą się też odbywały zajęcia prowadzone w ramach Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszelkie zaplanowane imprezy zostaną przełożone na sprzyjający termin. W tym zakresie miasto będzie dopasowywać swoje działania do aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Na podstawie polecenia nr 10/2020 Wojewody Śląskiego z dnia 11 marca 2020 r. czasowo zawieszają działalność:
- placówki wsparcia dziennego;
- centra integracji społecznej;
- kluby integracji społecznej;
- dzienne domy i kluby seniora;
- środowiskowe domy saopomocy;
- warsztaty terapii zajęciowej.
W zależności od zaleceń służb sanitarnych możliwe jest zaostrzenie prowadzonej polityki prewencyjnej i wprowadzenie dalszych kroków zapobiegawczych lub w sytuacji stwierdzenia braku zagrożeń, całkowita rezygnacja z takich działań.
To co jest w tym momencie najważniejsze, to zachowanie podstawowych zasad ostrożności i higieny. Należy wpoić sobie standardowe nawyki i zachowania, których stosowanie pomoże nam w zachowaniu zdrowia dzisiaj, w sytuacji wzmożonych zachorowań na grypę i rozprzestrzeniającego się koronawirusa, jak i w przyszłości.
- Zaniechajmy podróży do krajów o wysokim stopniu zakażenia koronawirusem!
- Zgodnie z zaleceniem Głównego Inspektoratu Sanitarnego, osoba powracająca z regionu szczególnie zagrożonego koronawirusem powinna powiadomić o tym fakcie pracodawcę,lekarza domowego oraz Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz, nawet pomimo braku objawów chorobowych, powinna podlegać kwarantannie domowej (14 dni, maksymalnie 21 dni).
- W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami.
- W przypadku osób starszych, które szczególnie narażone są na działanie koronawirusa, zaleca się ograniczenie przebywania w miejscach publicznych oraz poproszenie bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki czy załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
- Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekcji płynami / żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc). Wirusy mogą być przenoszone na rękach.
- Należy unikać dotykania oczu, nosa i ust. Jeżeli nasze dłonie są zanieczyszczone, po dotknięciu wyżej wymienionych miejsc wzrasta ryzyko infekcji wirusowej.
- Należy regularnie myć i dezynfekować powierzchnie dotykowe (biurka, lady, stoły, klamki, włączniki światła).
- Zaleca się częstą dezynfekcję telefonów komórkowych i nie korzystanie z nich podczas posiłków.
- Należy zachować co najmniej 1 – 1,5 metra odległości od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
- Podczas kichania i kaszlu należy zakrywać usta zgiętym łokciem lub chusteczką.
- Należy dbać o zdrowie, w tym zdrowo się odżywiać i dbać o nawodnienie organizmu.
Prosimy nie ulegać panice i korzystać ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł informacji dotyczących koronawirusa i aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Wiarygodne i aktualne informacje dotyczące koronawirusa znajdują się również na stronach internetowych: www.gis.gov.pl, www.pacjent.gov.pl, www.nfz.gov.pl oraz www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
KORONAWIRUS powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.
Jak zapobiegać zakażeniu:
- często myj ręce, używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostepu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min.60%);
- kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a chusteczkę natychmiast wyrzuć do zamkniętego kosza i umyj ręce;
- zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają;
- jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, powiadom telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Co musisz wiedzieć o koronawirusie:
800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
Jeśli w ciągu 14 dni byłeś w miejscu, gdzie występuje koronawirus i zaobserwowałeś u siebie objawy takie jak:
GORĄCZKA powyżej 38 ºC, KASZEL, DUSZNOŚCI I PROBLEMY Z ODDYCHANIEM to:bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną:
32 267 34 25, 32 360 27 48
W przypadku nasilonych objawów zadzwoń pod alarmowy nr telefonu lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego – najbliższy oddział:
Chorzów: 797 189 603, Zawiercie: 32 674 02 89
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sosnowcu
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dąbrowie Górniczej
Całodobowa Infolinia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej na temat koronowirusa - 795-513-569
Dodatkowe numery telefonów w sprawie koronawirusa - 536-746-412, 536-744-267
Szpitale zakaźne w województwie ślaskim:
- Tychy, Megrez Sp. z o. o., ul. Edukacji 102.
- Zawiercie, Szpital Powiatowy, ul. Miodowa 14.
- Racibórz, Szpital Rejonowy im. dr Józefa Rostka, ul. Gamowska 3.
- Bytom, Szpital Specjalistyczny nr 1, al. Legionów 49.
- Chorzów, Szpital Specjalistyczny, ul. Zjednoczenia 10.
- Częstochowa, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P., ul. Polskiego Czerwonego Krzyża 7.
- Cieszyn, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, ul. Bielska 4.
- Sosnowiec, SP ZOZ Rejonowe Pogotowie w Sosnowcu, ul. Teatralna 9.
PAMIĘTAJ:
W przypadku kiedy istnieje podejrzenie zakażenia, ale nie masz jeszcze objawów pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa.
Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia wyjaśnij TELEFONICZNIE lub innymi metodami zdalnej konsultacji.
NIE ZGŁASZAJ SIĘ SAM DO PRZYCHODNI POZ (chyba, że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie) ani nie udawaj się do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia, gdzie masz się zgłosić i czy jest to potrzebne.
Jeden chory pacjent (również Ty) może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni!!
- myj często ręcę wodą z mydłem lub środkiem odkażającym na bazie alkoholu;
- unikaj dotykania rękami oczu, nosa i ust;
- zasłaniaj usta i nos zgiętym ramieniem lub jednorazową chusteczką kiedy kaszlesz lub kichasz;
- nie zbliżaj się do osób chorych.