Wymiana źródła ciepła – refundacja kosztów do 100% z Unii Europejskiej! Nabór na listę podstawową do projektu zamknięty!
Miasto Będzin informuje, że zgodnie z regulaminem okres kwalifikowalności wydatków dla projektu pn.: „Ograniczanie niskiej emisji w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Będzina” zakończył się 15.05.2023 r. Wobec powyższego nabór na listę rezerwową został zamknięty.
Dla osób z ograniczeniem w dostępie do Internetu istnieje możliwośćtelefonicznego wypełnienia wniosku pod numerem: 570 706 057
Refundacja wydatków
poniesionych na wymianę pieca oraz fakultatywny montaż OZE w ramach projektu pn.: „Ograniczanie niskiej emisji w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Będzina”
Miasto Będzin informuje, że od grudnia mieszkańcy, którzy przeprowadzili pełen zakres inwestycji określony w umowie grantowej mogą ustalać indywidualne terminy konsultacji z audytorem celem przedstawienia dokumentów będących podstawą rozliczenia poniesionych kosztów.
Datę spotkania można ustalać od 1 grudnia pod numerem telefonu: 32 267 91 72
Zgodnie z przyjętą procedurą podczas indywidualnych konsultacji inspektor nadzoru ocenia poprawność przedstawionych dokumentów i ustala z Grantobiorcą termin wizji lokalnej celem potwierdzenia wykonania inwestycji zgodnie z zawartą umową o powierzenie grantu. W kolejnym kroku po zebraniu kilku poprawnie złożonych wniosków o płatność Miasto Będzin złoży do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o refundację kosztów, które po wpłynięciu na rachunek Gminy ostatecznie zostaną przekazane uczestnikom projektu.
Poniżej znajdą Państwo:
uproszczoną oraz możliwą do edycji wersję Wniosku o płatność (załącznik nr 2 do Umowy), który należy wypełnić i złożyć z pozostałymi dokumentami w celu rozliczenia poniesionych kosztów.
lista załączników do wniosku o płatność:
- oryginały faktury dotyczące kosztów kwalifikowalnych, przedstawione do rozliczenia przez Grantobiorcę i wystawione po podpisaniu umowy pomiędzy Grantobiorcą i beneficjentem projektu grantowego
- potwierdzenie zapłaty za faktury i rachunki z możliwą adnotacją „zapłacono” na oryginale faktury;
- oświadczenie o wykonaniu wewnętrznej instalacji gazowej zgodnie z obowiązującymi przepisami (dotyczy tylko grantów na montaż kotła gazowego- załącznik);
- potwierdzenie złomowania kotła na paliwo stałe (w imieniu grantobiorcy);
- DTR kotła, certyfikat 5 klasy i inne dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów załącznika nr 2 do regulaminu;
- protokół odbioru wskazujący typ, rodzaj i model urządzeń ( kotła, montaż OZE) i pozostałych elementów instalacji z osobna;
- podpisana i opieczętowana gwarancja na całość instalacji;
- oświadczenie o zawarciu umowy ubezpieczenia instalacji od ryzyk obejmujące co najmniej pożar, zalanie, uderzenie pioruna, wichury, przepięcia, kradzieże, dewastację dewastacji na kwotę nie niższą niż kwota uzyskanego grantu ( załącznik)
- fotografia zmodernizowanej kotłowni oraz fakultatywnie- montażu OZE;
- dla osób prowadzących działalność gospodarczą pod adresem lokalizacji przedsięwzięcia:
- kopie zaświadczeń o pomocy de minimis (lub oświadczenie o wielkości pomocy de minimis), jaką otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzednich lat podatkowych, lub - jeżeli nie otrzymał w w/w okresie pomocy de minimis - oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis w tym okresie,
- formularz informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis.
Tutaj pobierzesz wniosek o płatność oraz wzór wniosku wypełnionego
UWAGA zmiana typów urządzeń !!!
Gmina informuje, że w związku ze zmianami na rynku ekologicznych źródeł ogrzewania oraz odnawialnych źródeł energii, po uzyskaniu zgody od Instytucji Zarządzającej, poza dotychczasowymi typami urządzeń dopuszczono również możliwość montażu PIECÓW GAZOWYCH JEDNOFUNKCYJNYCH oraz PANELI FOTOWOLTAICZNYCH MONOKRYSTALICZNYCH. Stosowne zmiany w Regulaminie uczestnictwa w projekcie oraz Załączniku nr 2 do Regulaminu – Specyfikacja techniczna zostały wprowadzone Zarządzeniem nr 0050.373.2021 Prezydenta Miasta Będzina z dnia 10.11.2021 r. Zaktualizowane wersje Regulaminu i Specyfikacji technicznej znajdują się na dole strony.
Rozstrzygnięcie konkursu RPSL.04.03.01-IZ.01-24-370/20
Informujemy, że w dniu 30 czerwca 2021 r. Zarząd Województwa Śląskiego rozstrzygnął konkurs w ramach poddziałania 4.3.1. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej – ZIT czego wynikiem jest otrzymanie przez Miasto Będzin dofinansowania dla projektu pn.: „Ograniczanie niskiej emisji w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Będzina”.
W związku z powyższym, osoby zakwalifikowane na ostateczną listę grantobiorców proszone są o kontakt celem podpisania umowy Grantobiorcy.
W sprawie podpisania umowy prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 570 706 057.
W czasie wizyty konieczne będzie zachowanie przez klienta wszelkich środków ostrożności, związanych ze stanem epidemii, w tym zakrycie ust i nosa maseczką ochronną lub innym materiałem ochronnym.
Przypominamy, że zgodnie z regulaminem okres kwalifikowalności wydatków liczy się od podpisania umowy o powierzenie grantu do 30.09.2022 r.
Rozliczenie wydatków w ramach umów grantowych będzie możliwe dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie pomiędzy Miastem Będzin a Zarządem Województwa Śląskiego.
AKTUALNOŚCI
Osoby zakwalifikowane na ostateczną listę grantobiorców przed rozpoczęciem prac zobowiązane są do podpisania umowy z Miastem Będzin.
Przypominamy, że zgodnie z regulaminem okres kwalifikowalności wydatków liczy się od podpisania umowy do 30.09.2022 r.
W sprawie podpisania umowy prosimy o wcześniejsze umówienie się poprzez kontakt telefoniczny pod numerem: 570 706 057.
W czasie wizyty konieczne będzie zachowanie przez klienta wszelkich środków ostrożności, związanych ze stanem epidemii, w tym zakrycie ust i nosa maseczką ochronną lub innym materiałem ochronnym.
Lista potencjalnych grantobiorców - po ocenie formalnej
Lista potencjalnych grantobiorców - po ocenie merytoryczno-technicznej
Audytorzy energetyczni będą się kontaktowali z Państwem telefonicznie celem uzgodnienia terminu przeprowadzenia audytu.
UWAGA! Termin naboru wniosków do projektu został wydłużony do 11 maja 2020 r.
W związku z powyższym zmianie uległ również termin ogłoszenia „ostatecznej listy potencjalnych grantobiorców” oraz okres kwalifikowalności wydatków, który po zmianie rozpoczyna się od momentu podpisania umowy o powierzenie grantu, która najwcześniej będzie mogła być podpisana 16.06 2020 r. do 30.09.2022 r.
Prosimy o zapoznanie się z aktualnym regulaminem uczestnictwa w projekcie.
REGULAMIN UCZESTNICTWA W PROJEKCIE - nieaktualny
W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii zaplanowane spotkania informacyjne w sprawie projektu pn.: „Ograniczanie niskiej emisji w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Będzina” nie odbędą się w zaplanowanych terminach.
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się prezentacją na temat planowanego przez Miasto Będzin projektu, a uwagi odnośnie zasad i naboru oraz ewentualne pytania prosimy kierować na adres: ekogranty@um.bedzin.pl lub telefonicznie pod nr tel. 570 706 057.
Zapraszamy do obejrzenia filmów:
W związku z ogłoszonym naborem wniosków w ramach RPO WSL na lata 2014-2020, Działanie 4.3 Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej, Poddziałanie 4.3.1 Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej – ZIT, Miasto Będzin zamierza aplikować w ramach naboru RPO WSL 2014-2020 o środki na projekt pn.: „Ograniczanie niskiej emisji w indywidualnych gospodarstwach domowych na terenie Będzina”
Mieszkańcy Będzina będą mogli skorzystać z możliwości wymiany źródła ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych wraz z elementami systemu grzewczego oraz OZE (panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne).
UWAGA: W ramach projektu nie ma możliwości skorzystania z dotacji wyłącznie do montażu instalacji OZE.
Projekt będzie realizowany w formule grantowej tzn. refundacji poniesionych wydatków kwalifikowanych.
Możliwe jest wsparcie budynków, w których wraz z wymianą źródła ciepła przeprowadzona zostanie termomodernizacja lub budynków, w których termomodernizacja została już wykonana.
Za wykonaną termomodernizację uważane jest osiągnięcie poziomu zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej określone w audycie energetycznym wyrażone wskaźnikiem EPH+W (wyliczone przed wymianą/modernizacją kotła) dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych EPH+W <150kWh/(m2xrok).
Projektem zostanie objętych 100 nieruchomości spełniających warunki udziału w projekcie.
W przypadku budynków zabytkowych/historycznych (objętych ochroną konserwatora zabytków), w których z uwagi na ograniczenia konserwatorskie nie było możliwości przeprowadzenia pełnego zakresu termomodernizacji, wymiana źródła ciepła na źródło opalane paliwem gazowym lub biomasą jest możliwe w obiektach, w których zrealizowany jest przynajmniej minimalny zakres termomodernizacji: wymiana okien na podwójne/potrójne (dwuszybowe/trzyszybowe), ocieplenie dachu oraz wewnętrzna wentylacja z odzyskiem ciepła (wszystkie trzy elementy są wymagane). Ww. przegrody zewnętrzne powinny spełniać wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej obowiązujące przynajmniej dla roku 2014, zgodne z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. 2013 poz. 926).