Prezydent Miasta Będzina na podstawie art. 14 ust. 1 w związku z art. 2 pkt 3 i 4 art. 13 pkt 3 ustawy z dnia 11 września 2015 roku o zdrowiu publicznym ( tekst jednolity Dz. U. z 2018 roku poz. 1492) ogłasza konkurs ofert na realizację zadania publicznego na 2019 rok w ramach zwiększenia dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu pn:
„Świadczenie indywidualnych konsultacji osobom z problemem nadużywania alkoholu, uzależnionym od alkoholu, ryzykownie spożywającym alkohol i pijącym szkodliwie, w tym diagnozowanie pod kątem uzależnienia od alkoholu oraz świadczenie indywidualnych konsultacji dla członków rodzin z problemem alkoholowym”
Wysokość środków przeznaczonych na realizację zadania wynosi: 90 000 zł
Zadanie w całości finansowane jest z budżetu Miasta Będzina.
Termin i warunki realizacji zadania:
- Termin realizacji zadania od dnia podpisania umowy, nie wcześniej niż od 7 stycznia 2019 roku do 13 grudnia 2019 roku (z wyłączeniem jednego miesiąca wakacyjnego – sierpień 2019)
- W konkursie mogą uczestniczyć podmioty, których cele statutowe lub przedmiot działalności dotyczą spraw objętych zadaniami określonymi w art. 2 ustawy o zdrowiu publicznym, w tym organizacje pozarządowe i podmioty o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Prezydent Miasta Będzina dopuszcza możliwość wybrania więcej niż jednej oferty na realizację zadania.
- Wysokość przyznanych środków finansowych uzależniona będzie od ilości wybranych ofert do realizacji zadania i nie musi być równa kwocie środków przeznaczonych na to zadanie. Przyznanie kwoty niższej niż wnioskowana będzie zależna od złożenia dodatkowej oferty podmiotu ubiegającego się o środki finansowe. Komisja Konkursowa uzgodni z podmiotem ewentualne zmiany w zakresie harmonogramu, kosztorysu i opisu poszczególnych działań, planowanych do realizacji zadania.
- Środki finansowe przeznaczone mogą być wyłącznie na wydatki związane z realizacją zadania i nie mogą być przeznaczone, w szczególności na: remonty obiektów, zakupy majątkowe i inwestycyjne, działalność gospodarczą, zobowiązania powstałe przed datą zawarcia umowy o udzielenie środków finansowych, udzielanie pomocy finansowej osobom fizycznym.
Kryteria oceny ofert:
- Wyboru najkorzystniejszych ofert dokonuje Prezydent Miasta Będzina po otrzymaniu protokołu z prac Komisji konkursowej, której zadaniem jest zaopiniowanie złożonych ofert.
- Komisja Konkursowa dokona oceny formalno - merytorycznej ofert zgodnie z kryteriami ujętymi w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Będzina z dnia 30 grudnia 2016 roku Nr 0050.494.2016 biorąc pod uwagę, w szczególności:
- jakość wykonania zadania publicznego,
- możliwość realizacji zadania publicznego przez oferenta,
- skuteczność realizacji zadania publicznego,
- kalkulację kosztów realizacji zadania publicznego,
- analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku podmiotów, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków.
Miejsce i termin składania ofert:
Oferty należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 grudnia 2018 roku w zamkniętej kopercie oznaczonej pełną nazwą oferenta wraz z adresem umożliwiającym korespondencję oraz pełną nazwą zadania „Świadczenie indywidualnych konsultacji osobom z problemem nadużywania alkoholu, uzależnionym od alkoholu, ryzykownie spożywającym alkohol i pijącym szkodliwie, w tym diagnozowanie pod kątem uzależnienia od alkoholu oraz świadczenie indywidualnych konsultacji dla członków rodzin z problemem alkoholowym” w siedzibie Urzędu Miejskiego w Będzinie – w biurze podawczym, w dni robocze, w poniedziałek w godz. od 7.30 do 17.00, wtorek, środa, czwartek w godz. od 7.30 do 15.30, piątek w godz. od 7.30 do 14.00 lub nadsyłać listem poleconym na adres 42 - 500 Będzin, ul. 11 Listopada 20 (o terminie złożenia decyduje data wpływu do Urzędu Miejskiego w Będzinie). Osobą uprawnioną do kontaktu z uczestnikami konkursu jest Zastępca Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej i Działalności Gospodarczej, nr tel. (0 32) 267-92-46.
Wymogi dotyczące składania ofert:
- Oferty należy składać na formularzu stanowiącym załącznik do niniejszego ogłoszenia.
- Podmioty ubiegające się o środki finansowe zobowiązane są do złożenia oferty zawierającej dane o których mowa w art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 11 września 2015 roku o zdrowiu publicznym:
- szczegółowy sposób realizacji zadania,
- termin i miejsce realizacji zadania,
- harmonogram działań w zakresie realizacji zadania,
- informację o wysokości wnioskowanych środków,
- informację o wcześniejszej działalności podmiotu składającego ofertę, jeżeli działalność ta dotyczy zadania określonego w ogłoszeniu o konkursie ofert,
- informację o posiadanych zasobach rzeczowych oraz zasobie kadrowym i kompetencjach osób zapewniających wykonanie zadania, a także o zakresie obowiązków tych osób,
- informację o wysokości środków przeznaczonych na realizację zadania oraz kosztorys wykonania zadania, w szczególności uwzględniające koszty administracyjne.
- W przypadku stwierdzenia braków lub błędów formalnych, dopuszcza się możliwość skorygowania oferty w terminie 3 dni roboczych od daty otrzymania wezwania – wezwanie do skorygowania ofert następuje w formie elektronicznej lub pisemnej.
- W przypadku, gdy oferent nie wyeliminuje braków/błędów formalnych złożonej oferty, po otrzymaniu wezwania do ich uzupełnienia, przewodniczący Komisji powiadamia pisemnie oferenta o pozostawieniu oferty bez rozpoznania.
- W przypadku stwierdzenia przez komisję konkursową konieczności złożenia przez oferenta dodatkowych wyjaśnień do złożonej oferty, dopuszcza się możliwość przedłożenia dodatkowych informacji w terminie 3 dni roboczych od daty otrzymania przez oferenta wezwania – wezwanie następuje w formie elektronicznej lub pisemnej.
Wykaz dokumentów które należy dołączyć do oferty:
- Aktualny odpis z odpowiedniego rejestru lub inne dokumenty informujące o statusie prawnym składającego ofertę i umocowanie osób go reprezentujących,
- Oświadczenie potwierdzające, że w stosunku do podmiotu składającego ofertę nie stwierdzono niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystania środków publicznych,
- Oświadczenie osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu składającego ofertę o niekaralności zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi oraz niekaralności za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
- Oświadczenie, że podmiot składający ofertę jest jedynym posiadaczem rachunku, na który zostaną przekazane środki i zobowiązuje się go utrzymywać do chwili zaakceptowania rozliczenia tych środków pod względem finansowym i rzeczowym,
- Oświadczenie osoby upoważnionej do reprezentacji podmiotu składającego ofertę wskazujące, że kwota środków przeznaczona zostanie na realizację zadania zgodnie z ofertą i że w tym zakresie zadanie nie będzie finansowane z innych źródeł.
- Dokumenty potwierdzające uprawnienia i kwalifikacje zawodowe gwarantujące prawidłową realizację zadania.
Wszystkie wyżej wymienione i załączone dokumenty (kserokopie dokumentów winny mieć adnotację „za zgodność z oryginałem”) muszą być opatrzone datą, pieczęcią oraz czytelnym podpisem osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu, a w przypadku braku pieczątki odręczny podpis ze wskazaniem sprawowanej funkcji.
Termin rozstrzygnięcia konkursu ofert:
Rozstrzygnięcie przez Prezydenta Miasta Będzina konkursu ofert następuje w terminie do 2 miesięcy od daty zakończenia składania ofert.
Termin i sposób ogłoszenia wyników konkursu ofert:
Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Będzinie, w terminie do 7 dni od rozstrzygnięcia konkursu.
Sposób odwołania się od rozstrzygnięcia konkursu ofert:
- Od rozstrzygnięcia konkursu ofert, oferentowi przysługuje odwołanie. Odwołanie wnosi się do Prezydenta Miasta Będzina w terminie 3 dni od dnia ogłoszenia wyników konkursu ofert. Odwołanie powinno zawierać uzasadnienie.
- Wniesienie odwołania wstrzymuje, do czasu jego rozstrzygnięcia, wybór oferenta.
- Odwołanie wniesione po terminie lub złożone przez podmiot do tego nieuprawniony pozostawia się bez rozpoznania.
- Prezydent Miasta Będzina przekazuje odwołanie Komisji konkursowej celem wydania opinii na temat zasadności odwołania.
- Prezydent Miasta Będzina po zapoznaniu się z opinią Komisji konkursowej, oddala odwołanie lub je uwzględnia. Od rozstrzygnięcia w tym przedmiocie nie przysługuje dalsze odwołanie.
Odwołanie konkursu, przedłużenie terminu składania ofert i terminu rozstrzygnięcia konkursu:
- Prezydent Miasta Będzina zastrzega sobie prawo do odwołania konkursu ofert przed upływem terminu na złożenie ofert oraz prawo do wprowadzenia zmian w ogłoszeniu, w tym do przedłużenia terminu na złożenie ofert.
- Prezydent Miasta Będzina zastrzega sobie prawo do unieważnienia konkursu ofert bez podania przyczyn.
Szczegółowe warunki realizacji zadania:
- Termin realizacji zadania - od 7 stycznia 2019 roku do 13 grudnia 2019 roku (z wyłączeniem jednego miesiąca wakacyjnego – sierpień 2019)
- Miejsce realizacji zadania: Będzin.
- Uczestnicy zadania: mieszkańcy Będzina uzależnieni od alkoholu, ryzykownie spożywający alkohol i pijący szkodliwie oraz członkowie ich rodzin – osoby współuzależnione.
- Zakres rzeczowy zadania:
- a. przeprowadzenie konsultacji indywidualnych dla osób z problemem nadużywania alkoholu, uzależnionym od alkoholu, ryzykownie spożywającym alkohol i pijącym szkodliwie (w tym diagnozowanie pod kątem uzależnienia od alkoholu),
- b. przeprowadzanie konsultacji indywidualnych dla członków rodzin z problemem alkoholowym,
- c. konsultacje mają mieć na celu m.in.:
- prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych (wskazywanie miejsc pomocy – instytucji udzielających systemowego wsparcia osobom z problemem alkoholowym),
- zdiagnozowanie występowania problemu alkoholowego,
- motywowanie osób uzależnionych do podjęcia leczenia,
- działania readaptacyjne dla osób, które ukończyły terapię,
- motywowanie członków rodziny osoby uzależnionej do podjęcia terapii dla osób współuzależnionych,
- pomoc we wprowadzaniu zmian w swoim życiu przez osoby uzależnione i ich rodziny,
- d. dokumentowanie konsultacji oraz sporządzanie comiesięcznych informacji o liczbie przyjętych osób i ilości udzielonych konsultacji.
- Konsultacje powinny odbywać się co najmniej 4 razy w tygodniu, w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych w wymiarze minimum 20 godzin tygodniowo.
- Cena jednostkowa za 1 godzinę konsultacji nie może być wyższa niż 100 złotych brutto.
- Baza lokalowa:
- lokal do realizacji zadania publicznego winien być zlokalizowany w centrum miasta Będzina, tj. w odległości nie większej niż 300 - 600 m pieszo od Urzędu Miejskiego,
- miejsce realizacji zadania musi zapewniać bezpieczeństwo oraz ochronę dóbr osobistych konsultowanych osób,
- brak barier dla niepełnosprawnych.
- Zaplecze kadrowe: kadra winna zabezpieczać prawidłową realizację zadania i posiadać stosowne uprawnienia, tj. : certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, instruktor terapii uzależnień.