Ochotnicze Hufce Pracy w roku 2017 prowadzą działania informacyjne mające na celu podnoszenie świadomości nt. sieci EURES wśród osób zamieszkujących mniejsze miejscowości oraz tereny wiejskie.
Projekt EURES GO FURTHER ma na celu zwiększenie świadomości nt. sieci EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia).
EURES GO FURTHER to pilotażowy projekt zakładający przeprowadzenie cyklu informacyjno-promocyjnych spotkań wyjazdowych przez doradcę EURES Ochotniczych Hufców Pracy m.in. z województwa śląskiego.
Edycja śląska projektu EURES GO FURTHER obejmuje współpracę pomiędzy doradcą EURES, a przedstawicielem Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct Katowice.
W ramach projektu planowane jest pozyskanie wsparcia od doradców EURES z krajów do których najczęściej emigrują Polacy w przygotowaniu materiałów przedstawiających aktualną sytuację na rynkach pracy (m. in. Holandia, Norwegia, Niemcy, Irlandia, Hiszpania, Włochy czy
Czechy).
Wszystkie działania są nastawione na mobilność doradców EURES i dotarcie do osób najbardziej zagrożonych wyjazdami w „ciemno", ze względu na brak odpowiedniego doinformowania o możliwych konsekwencjach takich podróży.
Planowane jest objęcie wsparciem także zainteresowanych pracodawców, jednak w głównej mierze nacisk jest położony na poszukujących pracy z Polski.
Grupa docelowa projektu to pełnoletni polscy bezrobotni, poszukujący pracy z mniejszych miejscowości i wsi.
Termin planowanych działań to: styczeń-grudzień 2017 r.
Miejsce realizacji: Jednostki podległe takie jak Punkty Pośrednictwa Pracy czy Młodzieżowe Centra Kariery na terenie województwa śląskiego. Spotkania informacyjne będą odbywały się w salach, którymi dysponują jednostki bądź szkoły, które są zainteresowane tematyką zajęć.
W ramach spotkań będzie poruszana taka tematyka jak: europejski rynek pracy - mobilność (sytuacja na europejskim rynku pracy, mobilność i migracja w UE, swobodny przepływ pracowników wewnątrz UE), informacje o sieci EURES (co to jest EURES i jakie są cele sieci, usługi EURES, kto realizuje działania EURES w Polsce ), o czym warto wiedzieć przed wyjazdem do pracy do krajów UE/EOG (na co zwrócić uwagę korzystając z usług agencji pracy, gdzie szukać pracy, zasady podatkowania, zasady dostępu do systemu ubezpieczeń społecznych, warunki przyznawania świadczeń, dokumenty aplikacyjne, karta EKUZ, dobre rady przed wyjazdem, problem handlu ludźmi), skuteczne metody poszukiwania pracy w krajach członkowskich UE/EOG (kadra EURES, portale internetowe Komisji Europejskiej, portale polskie) oraz inicjatywy w ramach sieci EURES (Twoja pierwsza praca z EURES'em, Drop'pin, staże i praktyki zawodowe, EURES przygraniczny).