Opłacie skarbowej podlega w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej:
- dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek,
- wydanie zaświadczenia na wniosek,
- wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji).
Opłacie skarbowej podlega również złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wpisu lub kopii w sprawach z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.
Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje:
- od dokonania czynności urzędowej - z chwilą dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej,
- od wydania zaświadczenia - z chwilą złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia ( pozwolenia, koncesji),
- od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii - z chwilą złożenia dokumentu w organie administracyjnym, sądzie lub podmiocie wykonującym zadania z ich dziedziny.
Opłatę skarbową wpłaca się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty.
Zapłaty opłaty skarbowej dokonuje się gotówką lub kartą płatniczą w kasie Urzędu Miejskiego w Będzinie lub bezgotówkowo na rachunek bankowy o numerze:
Urząd Miejski w Będzinie
56 1050 1142 1000 0023 1332 6106
ING BANK ŚLĄSKI S.A.
Inkasentem opłaty skarbowej jest również:
- Starostwo Powiatowe w Będzinie,
Opłata skarbowa podlega zwrotowi:
- od dokonanej czynności urzędowej - jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie dokonano czynności urzędowej,
- od wydania zaświadczenia lub zezwolenia ( pozwolenia, koncesji) - jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie wydano zaświadczenia lub zezwolenia ( pozwolenia, koncesji).
Zwrot opłaty skarbowej następuje na wniosek.
W przypadku nadpłacenia lub dokonania nienależnej zapłaty opłaty skarbowej można ubiegać się o stwierdzenie jej nadpłaty.
Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej w tym jej zwrotu jest Prezydent Miasta.
Organy administracji rządowej i samorządowej, sądy przekazują organowi podatkowemu właściwemu w sprawie opłaty skarbowej zbiorczą informację o przypadkach nieuiszczenia należnej opłaty skarbowej.
Organ podatkowy podejmuje czynności zmierzające do windykacji należności z tytułu opłaty skarbowej.
Stawki opłaty skarbowej w związku z załatwianiem spraw podatkowych:
- Wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości podlega opłacie skarbowej w wysokości – 21,00 złotych.
- Wydanie pozostałych zaświadczeń podlega opłacie skarbowej w wysokości – 17,00 złotych.
- Złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpis, wypis lub kopia – od każdego stosunku pełnomocnictwa (prokury) - podlega opłacie skarbowej w wysokości – 17,00 złotych.
- Poświadczenie zgodności duplikatu, odpisu, wyciągu, wypisu lub kopii, od każdej pełnej lub zaczętej stronicy, podlega opłacie skarbowej w wysokości – 5,00 złotych.
Pełny wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawek tej opłaty oraz zwolnienia obrazuje Załącznik do ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2142 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz.U. z 2007 r. Nr 187, poz. 1330).