Przedsięwzięcie obejmowało termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej nr 8 usytuowanej w Będzinie przy ul. Orlej 4. Zakres projektu dotyczył:
- termomodernizacji wszystkich przegród zewnętrznych obiektu, w tym ścian zewnętrznych nadziemia, ścian przy gruncie, stropodachów (budynku głównego, sali gimnastycznej i łącznika) wraz ze wszystkimi robotami towarzyszącymi),
- montażu pozostałej do wymiany stolarki drzwiowej z robotami towarzyszącymi i naprawą stolarki drzwiowej zewnętrznej,
- wymianę instalacji centralnego ogrzewania,
- wymianę źródła ciepła - wyburzenie kotłowni węglowej i zabudowę kotłowni gazowej,
- częściowej modernizacji instalacji c.w.u. (wykonanie 1 obiegu z kotłowni),
- wymianę instalacji opraw świetlnych na energooszczędne LED.
Dzięki przedsięwzięciu możliwe było zmniejszenie bilansu energetycznego szkoły (opisanego wskaźnikiem rocznego zapotrzebowania na energię) o 78,2%, a także zmniejszenie jego presji na środowisko (redukcją emisji niskiej pierwotnej i wtórnej).
Budynek SP8 był jednym z większych konsumentów energii cieplnej w sektorze komunalnym i miał wysoce niekorzystny bilans energetyczny, wynikający z technologii budowlanej, w jakiej został wykonany (parametry cieplne części przegród przekroczone nawet kilkukrotnie), rozczłonkowanej bryły, przestarzałej kotłowni i c.o. oraz zastosowania energochłonnych opraw świetlnych. Sytuację zmieniła kompleksowa termomodernizacja oraz działania nakierowane na redukcję zużycia energii elektrycznej (wymiana oświetlenia na energooszczędne). Tym samym projekt miał za zadanie zredukować bilans energetyczny obiektu i zmniejszyć jego oddziaływanie na stan powietrza. Przedsięwzięcie miało też znaczenie urbanistyczne i funkcjonalne ze względu na typ objętego nim obiektu - obiektu wyeksploatowanego, domagającego się od lat działań modernizacyjnych, poprawiających warunki cieplne z myślą o młodych użytkownikach.
Projekt, poza efektami ekologicznymi i energetycznymi, ma promować kompleksowe podejście do kwestii zarządzania energią i ciepłem.
Całkowita wartość projektu wynosi 1 465 699,63 zł, dofinansowanie Unii Europejskiej to 84%, czyli 1 231 187,68 zł.