Prezydent Miasta Będzina
na podstawie art. 14 ust. 1 w związku z art. 2 pkt 3 i 4 art. 13 pkt 3 ustawy z dnia 11 września 2015 roku o zdrowiu publicznym (tekst jednolity Dz. U. z 2018 roku poz. 1492)
ogłasza konkurs ofert na realizację zadania publicznego pn.:
„Przeprowadzenie i sporządzenie diagnozy lokalnych zagrożeń społecznych na terenie miasta Będzina”.
Wysokość środków przeznaczonych na realizację zadania wynosi: 10 000 zł
Zadanie w całości finansowane jest z budżetu Miasta Będzina.
Termin i warunki realizacji zadania:
- Termin realizacji zadania od dnia podpisania umowy, nie wcześniej niż od 9 września 2019 roku do 9 grudnia 2019 roku.
- W konkursie mogą uczestniczyć podmioty, których cele statutowe lub przedmiot działalności dotyczą spraw objętych zadaniami określonymi w art. 2 ustawy o zdrowiu publicznym, w tym organizacje pozarządowe i podmioty o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Prezydent Miasta Będzina dopuszcza możliwość wybrania więcej niż jednej oferty na realizację zadania.
- Wysokość przyznanych środków finansowych uzależniona będzie od ilości wybranych ofert do realizacji zadania i nie musi być równa kwocie środków przeznaczonych na to zadanie. Przyznanie kwoty niższej niż wnioskowana będzie zależna od złożenia dodatkowej oferty podmiotu ubiegającego się o środki finansowe. Komisja Konkursowa uzgodni z podmiotem ewentualne zmiany w zakresie harmonogramu, kosztorysu i opisu poszczególnych działań, planowanych do realizacji zadania.
- Środki finansowe przeznaczone mogą być wyłącznie na wydatki związane z realizacją zadania i nie mogą być przeznaczone, w szczególności na: remonty obiektów, zakupy majątkowe i inwestycyjne, działalność gospodarczą, zobowiązania powstałe przed datą zawarcia umowy o udzielenie środków finansowych, udzielanie pomocy finansowej osobom fizycznym.
Kryteria oceny ofert:
- Wyboru najkorzystniejszych ofert dokonuje Prezydent Miasta Będzina po otrzymaniu protokołu z prac Komisji konkursowej, której zadaniem jest zaopiniowanie złożonych ofert.
- Komisja Konkursowa dokona oceny formalno - merytorycznej ofert zgodnie z kryteriami ujętymi w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Będzina z dnia 30 grudnia 2016 roku Nr 0050.494.2016 biorąc pod uwagę, w szczególności:
- jakość wykonania zadania publicznego,
- możliwość realizacji zadania publicznego przez oferenta,
- skuteczność realizacji zadania publicznego,
- kalkulację kosztów realizacji zadania publicznego,
- analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku podmiotów, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków.
Miejsce i termin składania ofert:
Oferty należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 sierpnia 2019 roku w zamkniętej kopercie oznaczonej pełną nazwą oferenta wraz z adresem umożliwiającym korespondencję oraz pełną nazwą zadania „Przeprowadzenie i sporządzenie diagnozy lokalnych zagrożeń społecznych na terenie miasta Będzina” w siedzibie Urzędu Miejskiego w Będzinie – w biurze podawczym, w dni robocze, w poniedziałek w godz. od 7.30 do 17.00, wtorek, środa, czwartek w godz. od 7.30 do 15.30, piątek w godz. od 7.30 do 14.00 lub nadsyłać listem poleconym na adres 42 - 500 Będzin, ul. 11 Listopada 20 (o terminie złożenia decyduje data wpływu do Urzędu Miejskiego w Będzinie). Osobą uprawnioną do kontaktu z uczestnikami konkursu jest Zastępca Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej i Działalności Gospodarczej, nr tel. (0 32) 267-92-46.
Wymogi dotyczące składania ofert:
- Oferty należy składać na formularzu stanowiącym załącznik do niniejszego ogłoszenia.
- Podmioty ubiegające się o środki finansowe zobowiązane są do złożenia oferty zawierającej dane o których mowa w art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 11 września 2015 roku o zdrowiu publicznym:
- szczegółowy sposób realizacji zadania,
- termin i miejsce realizacji zadania,
- harmonogram działań w zakresie realizacji zadania,
- informację o wysokości wnioskowanych środków,
- informację o wcześniejszej działalności podmiotu składającego ofertę, jeżeli działalność ta dotyczy zadania określonego w ogłoszeniu o konkursie ofert,
- informację o posiadanych zasobach rzeczowych oraz zasobie kadrowym i kompetencjach osób zapewniających wykonanie zadania, a także o zakresie obowiązków tych osób,
- informację o wysokości środków przeznaczonych na realizację zadania oraz kosztorys wykonania zadania, w szczególności uwzględniające koszty administracyjne.
- W przypadku stwierdzenia braków lub błędów formalnych, dopuszcza się możliwość skorygowania oferty w terminie 3 dni roboczych od daty otrzymania wezwania – wezwanie do skorygowania ofert następuje w formie elektronicznej lub pisemnej.
- W przypadku, gdy oferent nie wyeliminuje braków/błędów formalnych złożonej oferty, po otrzymaniu wezwania do ich uzupełnienia, przewodniczący Komisji powiadamia pisemnie oferenta o pozostawieniu oferty bez rozpoznania.
- W przypadku stwierdzenia przez komisję konkursową konieczności złożenia przez oferenta dodatkowych wyjaśnień do złożonej oferty, dopuszcza się możliwość przedłożenia dodatkowych informacji w terminie 3 dni roboczych od daty otrzymania przez oferenta wezwania – wezwanie następuje w formie elektronicznej lub pisemnej.
Wykaz dokumentów które należy dołączyć do oferty:
- Aktualny odpis z odpowiedniego rejestru lub inne dokumenty informujące o statusie prawnym składającego ofertę i umocowanie osób go reprezentujących,
- Oświadczenie potwierdzające, że w stosunku do podmiotu składającego ofertę nie stwierdzono niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystania środków publicznych,
- Oświadczenie osoby uprawnionej do reprezentowania podmiotu składającego ofertę o niekaralności zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi oraz niekaralności za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
- Oświadczenie, że podmiot składający ofertę jest jedynym posiadaczem rachunku, na który zostaną przekazane środki i zobowiązuje się go utrzymywać do chwili zaakceptowania rozliczenia tych środków pod względem finansowym i rzeczowym,
- Oświadczenie osoby upoważnionej do reprezentacji podmiotu składającego ofertę wskazujące, że kwota środków przeznaczona zostanie na realizację zadania zgodnie z ofertą i że w tym zakresie zadanie nie będzie finansowane z innych źródeł,
- Rekomendacje z co najmniej 2 gmin, w których podmiot opracowywał diagnozę lokalnych zagrożeń społecznych.
Wszystkie wyżej wymienione i załączone dokumenty (kserokopie dokumentów winny mieć adnotację „za zgodność z oryginałem”) muszą być opatrzone datą, pieczęcią oraz czytelnym podpisem osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu, a w przypadku braku pieczątki odręczny podpis ze wskazaniem sprawowanej funkcji.
Termin rozstrzygnięcia konkursu ofert:
Rozstrzygnięcie przez Prezydenta Miasta Będzina konkursu ofert następuje w terminie do 2 miesięcy od daty zakończenia składania ofert.
Termin i sposób ogłoszenia wyników konkursu ofert:
Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Będzinie, w terminie do 7 dni od rozstrzygnięcia konkursu.
Sposób odwołania się od rozstrzygnięcia konkursu ofert:
- Od rozstrzygnięcia konkursu ofert, oferentowi przysługuje odwołanie. Odwołanie wnosi się do Prezydenta Miasta Będzina w terminie 3 dni od dnia ogłoszenia wyników konkursu ofert. Odwołanie powinno zawierać uzasadnienie.
- Wniesienie odwołania wstrzymuje, do czasu jego rozstrzygnięcia, wybór oferenta.
- Odwołanie wniesione po terminie lub złożone przez podmiot do tego nieuprawniony pozostawia się bez rozpoznania.
- Prezydent Miasta Będzina przekazuje odwołanie Komisji konkursowej celem wydania opinii na temat zasadności odwołania.
- Prezydent Miasta Będzina po zapoznaniu się z opinią Komisji konkursowej, oddala odwołanie lub je uwzględnia. Od rozstrzygnięcia w tym przedmiocie nie przysługuje dalsze odwołanie.
Odwołanie konkursu, przedłużenie terminu składania ofert i terminu rozstrzygnięcia konkursu:
- Prezydent Miasta Będzina zastrzega sobie prawo do odwołania konkursu ofert przed upływem terminu na złożenie ofert oraz prawo do wprowadzenia zmian w ogłoszeniu, w tym do przedłużenia terminu na złożenie ofert.
- Prezydent Miasta Będzina zastrzega sobie prawo do unieważnienia konkursu ofert bez podania przyczyn.
Szczegółowe warunki realizacji zadania:
- Termin realizacji zadania - od 9 września 2019 roku do 9 grudnia 2019 roku
- Uczestnicy zadania: mieszkańcy Będzina
- Cel badania - głównym celem badania jest poznanie zagrożeń społecznych miasta Będzina, m.in. rodzaje problemów i ich skala, stan zasobów w zakresie rozwiązywania problemów społecznych.
- Problemy badawcze
- alkohol, narkotyki, dopalacze w życiu dorosłych:
- metodologia badanych dorosłych,
- opis badanej próby,
- hierarchia i postrzeganie problemów społecznych wśród mieszkańców,
- poglądy i postawy wobec alkoholu, narkotyków dopalaczy,
- spożycie alkoholu, narkotyków i dopalaczy (częstotliwość spożycia, rodzaj alkoholu, pierwszy kontakt, powody sięgania po alkohol, narkotyki i dopalacze, straty społeczne związane z nadużywaniem alkoholu, narkotyków i dopalaczy,
- straty społeczne związane z nadużywaniem alkoholu, narkotyków i dopalaczy,
- opinie mieszkańców na temat problemów związanych z używaniem i nadużywaniem alkoholu, narkotyków i dopalaczy,
- dynamika problemów alkoholowych i narkotykowych (zmiany w obyczajach alkoholowych na przestrzeni ostatnich lat),
- świadomość mieszkańców na temat możliwości uzyskania pomocy.
- alkohol a młodzież:
- metodologia badanych dzieci i młodzieży,
- opis badanej próby,
- sytuacja bytowo-społeczna badanych uczniów,
- wiek inicjacji alkoholowej,
- stopień dostępności do alkoholu i częstotliwość zażywania,
- powody sięgania po alkohol,
- reakcja na odmowę i presję środowiska,
- skala ukrywania faktu zażywania alkoholu przed rodzicami/opiekunami,
- wiedza o alkoholu i skutkach jego używania,
- skala problemów alkoholowych – zachowania alkoholowe młodzieży – badania porównawcze w różnych grupach wiekowych,
- szkody społeczne związane z piciem alkoholu przez młodzież,
- stosunek rodziców/opiekunów do tego zjawiska,
- wiedza badanych na temat możliwości uzyskania pomocy.
- młodzież a substancje psychoaktywne:
- stopień dostępności do narkotyków i częstotliwość zażywania,
- wiedza o skutkach zażywania narkotyków i innych substancji psychoaktywnych,
- poglądy i wiedza na temat szkodliwości narkotyków,
- rodzaje zażywania narkotyków,
- powody sięgania po narkotyki,
- wiedza o konsekwencjach prawnych posiadania narkotyków i zdrowotnych zażywania narkotyków i innych substancji psychoaktywnych,
- skala problemu, dostępność środków odurzających,
- stosunek rodziców/opiekunów do tego zjawiska,
- wiedza badanych na temat możliwości uzyskania pomocy.
- przemoc:
- przemoc rówieśnicza,
- przemoc domowa oczyma dzieci i młodzieży,
- przemoc domowa oczyma dorosłych,
- skala zjawiska,
- bezpieczeństwo w środowisku lokalnym,
- wiedza badanych na temat możliwości uzyskania pomocy.
- dodatkowe obszary diagnozy:
- uzależnienie od komputera i Internetu (np. gry komputerowe, portale społecznościowe, natężenie przestępstw internetowych np. oszustw, wyłudzeń, pomówień itp.),
- cyberprzemoc – przemoc z wykorzystaniem telefonu komputerowego i Internetu,
- hazard wśród młodzieży i dorosłych (różne rodzaje gier pieniężnych, popularne maszyny), skala zjawiska,
- uzależnienie od nikotyny dzieci, młodzieży, osób dorosłych (kontakt z wyrobami tytoniowymi, wiek inicjacji nikotynowej, pogląd i wiedza na temat palenia tytoniu, dostępność wyrobów tytoniowych, skala zjawiska, popularność e-papierosów),
- uzależnienie od dopalaczy i leków dzieci i młodzieży (kontakt z dopalaczami, wiek inicjacji dopalaczami, pogląd i wiedza na temat dopalaczy, skala zjawiska),
- problemy ze sprzedażą alkoholu (sprzedaż alkoholu osobom niepełnoletnim, próby kupowania alkoholu przez osoby niepełnoletnie, nietrzeźwe, spożywanie alkoholu na terenie sklepu),
- spędzanie wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych (gdzie?, jak często?, jakie są powody niespędzania czasu wolnego w pożądany sposób, w jaki sposób chciałbyś spędzać wolny czas?, wspólne spędzanie czasu wolnego przez rodzinę, jakie są powody niespędzania czasu wolnego w pożądany sposób).
- alkohol, narkotyki, dopalacze w życiu dorosłych:
- Próba badawcza i narzędzia badawcze
- obszar badany – respondenci:
- 300 dorosłych mieszkańców Będzina (z uwzględnieniem różnych grup społecznych, wiekowych zawodowych, i ze względu na płeć,
- 1200 uczniów klas IV- VIII z będzińskich szkół podstawowych,
- 40 punktów sprzedaży napojów alkoholowych na terenie miasta Będzina.
- badania ankietowe:
- kwestionariusz ankiety skierowany do osób dorosłych składający się z nie więcej niż 30 pytań, w tym maksymalnie 5 pytań otwartych, plus metryczka,
- kwestionariusz ankiety skierowany do dzieci i młodzieży składający się z nie więcej niż 30 pytań, w tym maksymalnie 5 pytań otwartych, plus metryczka,
- dopuszcza się możliwość przeprowadzenia badania w formie papierowej, elektronicznej, telefonicznej.
- obszar badany – respondenci:
- Główne zadania i czynności oferenta
- pozyskanie danych z instytucji:
- przygotowanie narzędzi badawczych:
- sporządzenie kwestionariusza ankiety skierowanej do dzieci i młodzieży,
- sporządzenie kwestionariusza ankiety skierowanej do osób dorosłych,
- sporządzenie kwestionariusza ankiety skierowanej do sprzedawców w punkcie sprzedaży alkoholu,
- przedstawienie w/w kwestionariuszy do akceptacji do Wydziału Polityki Społecznej i Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Będzinie,
- ustalenie z dyrektorami placówek oświatowych zasad i form współpracy w zakresie badań w sposób zapewniający anonimowość oraz uzyskanie zgód od rodziców na badanie ankietowe,
- sonda uliczna.
- zebranie i analiza danych:
- sporządzenie raportu końcowego z przeprowadzonych badań,
- rzetelna i poprawna analiza zebranych danych ilościowych (z badań ankietowych),
- opracowanie wprowadzenia do tematyki zagrożeń w mieście Będzin,
- rekomendacje,
- zestawienie i porównanie wyników badania z danymi ogólnopolskimi,
- sporządzenie i przekazanie raportu końcowego z badań.
- produkty końcowe:
- zebrane dane: tabele, wykresy (przekazane w wersji elektronicznej edytowalnej w programie Excel lub Word pakietu Microsoft Office na zewnętrznym nośniku danych np. CD/DVD),
- raport końcowy w wersji papierowej (kolor, 3 egzemplarze zbindowane/klejone) i elektronicznej (edytowalnej w programie Word pakietu Microsoft Office i PDF – 1 egzemplarz na zewnętrznym nośniku danych np. CD/DVD),
- przekazanie praw autorskich do kwestionariuszy ankiety oraz wyników badań.
- Struktura raportu
- Raport końcowy powinien zawierać:
- stronę tytułową, spis treści, wykaz używanych skrótów,
- wprowadzenie do tematyki zagrożeń społecznych w mieście Będzin,
- opis zastosowanej metodologii i przebiegu badania (m. in. opis koncepcji badania – celów badania i pytań badawczych, opis zastosowanych metod i narzędzi badawczych oraz opis próby badawczej),
- przedstawienie i interpretację wyników badania ilościowego obrazujących sytuację zagrożeń społecznych w mieście Będzin zawierających odpowiedzi na pytania badawcze,
- wnioski z badania i rekomendacje sformułowane na podstawie otrzymanych wyników badania,
- bibliografię,
- kwestionariusze ankiet.
- Raport końcowy należy sporządzić według reguł budowy raportu badawczego, wypracowanej wcześniej struktury raportu oraz według zasad gramatyki i redagowania tekstu.
- Raport końcowy powinien zawierać:
- Zaplecze kadrowe i doświadczenie w realizacja zadania
- kadra winna zabezpieczać prawidłową realizację zadania i posiadać doświadczenie w realizacji zadania tj:
- przeprowadzenie co najmniej 3 diagnoz lokalnych zagrożeń społecznych dla gmin powyżej 20 000 mieszkańców, w okresie ostatnich pięciu lat,
- rekomendacje z co najmniej 2 gmin, w których opracowana została diagnoza lokalnych zagrożeń społecznych przez oferenta.
- kadra winna zabezpieczać prawidłową realizację zadania i posiadać doświadczenie w realizacji zadania tj: