Pamiętaj o tym, żeby butelki, kartony, puszki dobrze zgnieść przed wrzuceniem do niebieskiego pojemnika na odpady segregowane. To mały gest, który nic nie kosztuje, a wiele znaczy.
Niestety większość z nas tego nie robi i przez to recykling staje się trudniejszy i bardziej kosztowny. Po pierwsze – firmy przewozowe transportują więcej powietrza niż plastiku. Po drugie – w sortowniach traci się czas na przekłuwanie zakręconych butelek.
Dlatego butelki plastikowe powinny być odkręcowe i zgniecione, zajmą wtedy mniej miejsca. Także opakowania papierowe i tekturowe, zwłaszcza te o dużych wymiarach, warto złożyć przed wyrzuceniem.
Plastikowe nakrętki od butelek można przekazać fundacjom, które zajmują się ich zbiórką. Nakrętki zbierają dzieci i młodzież w szkołach i przedszkolach. Zgromadzone nakrętki przekazywane są firmie recyklingowej, która następnie wypłaca odpowiednie środki na konta podopiecznych fundacji. Za uzyskane fundusze kupuje się wózki inwalidzkie lub opłaca się rehabilitację osób niepełnosprawnych.
Obliczono, że z 35 plastikowych butelek można wyprodukować przykładowo jedną bluzę z polaru. Polar wykonany jest z popularnego syntetycznego włókna uzyskanego właśnie z recyklingu butelek PET. Powstają z niego również takie produkty jak ubrania narciarskie, plecaki, namioty czy buty.
Każdy z nas w ciągu jednego roku wyrzuca przeciętnie 66 plastikowych butelek. Nieprzetworzona butelka PET może rozkładać się nawet do 500 lat, dlatego tak ważny jest recykling.
Kartony do płynnej żywności w całości poddają się recyklingowi. Kartonowy materiał opakowaniowy składa się w ok. 75% z papieru, 20% polietylenu i 5% z folii aluminiowej. Podczas procesu rozwłókniania z papieru odzyskiwana jest celuloza. Folia aluminiowa i polietylen mogą podlegać dalszemu przetwarzaniu – w połączeniu z innymi plastikami są wykorzystywane do produkcji m.in. mebli ogrodowych, pojemników na odpady, kwietników dekoracyjnych czy uchwytów do narzędzi domowych, bądź też można je wykorzystać do produkcji płyt wiórowych wykorzystywanych w budownictwie.
Aluminiowe puszki po napojach w całości nadają się do ponownego przetworzenia. Poziom recyklingu puszek po napojach w Polsce przekroczył średnią europejską, wartość tego wskaźnika wynosi obecnie 68%. W 2013 roku w Polsce poddanych recyklingowi zostało 79% alu-puszek, spośród wprowadzonych na rynek. Odzysk aluminium z puszek można prowadzić w nieskończoność, nie powodując utraty jakości metalu.
Im większa ilość odpadów opakowaniowych zbierana jest w systemie selektywnej zbiórki i poddawana recyklingowi, tym sprawniej i wydajniej działa cały system, odciążając środowisko naturalne. Dlatego tak ważna jest idea selektywnej zbiórki wszystkich rodzajów opakowań.
ZAPAMIĘTAJ!
Ty też możesz mieć wpływ na znaczącą redukcję objętości produkowanych przez siebie odpadów komunalnych.
Zgniatając opakowania:
- Zmniejszasz objętość odpadów w koszu nawet o 80%
- Wyrzucasz śmieci nawet 5 razy rzadziej
- Oszczędzasz swój czas i pieniądze
- Zgniecione opakowania to ich mniejsza objętość i rzadszy transport dla firm transportowych