Konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych gminy Będzin w dziedzinie kultury fizycznej w 2020 roku
Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
Drukuj treść tego artykułu
Powrót do poprzedniej strony
Kontakt na stronie Kontakt
Prezydent Miasta Będzina
na podstawie art. 11 i art. 13-19 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r. poz. 668 z późniejszymi zmianami) oraz w związku z Uchwałą Rady Miejskiej Będzina Nr XVI/104/2019 z dnia 24 października 2019 roku w sprawie przyjęcia ,,Programu współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2020 rok”,
ogłasza
otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych gminy Będzin w dziedzinie kultury fizycznej w 2020 roku.
I. Ustala się następującą sferę zadań publicznych w dziedzinie kultury fizycznej, na które może zostać udzielona dotacja z budżetu gminy Będzin:
Realizacja programów szkolenia sportowego oraz organizacja zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach.
Oferty mogą składać organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie realizujące szkolenie sportowe w różnych dyscyplinach w kategoriach wiekowych tj. młodzik, junior, młodzieżowiec, senior, grupa selekcyjna, orlik, trampkarz, kadet, uczestniczące we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez właściwe polskie związki sportowe. Klub składa jedną ofertę na realizację szkolenia, uwzględniając w niej poszczególne sekcje oraz kategorie wiekowe funkcjonujące w klubie Wsparcie ww. zadania następuje poprzez udzielenie dotacji z przeznaczeniem na:
transport,
opłaty sędziowskie,
zakup sprzętu sportowego,
zgłoszenia zawodników, opłaty licencyjne, badania lekarskie, ubezpieczenie zawodników, wynagrodzenie trenerów,
wynajem obiektów sportowych dla celów szkoleniowych, opiekę medyczną,
organizację młodzieżowych obozów sportowych w tym: zakwaterowanie uczestników zadania, wynajem obiektów, transport, wyżywienie, opieka medyczna,
wynagrodzenie księgowego.
Cel zadania:
popularyzacja sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, prowadzenie zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży w oparciu o bazę sportową w Będzinie.
Organizacja imprez sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży.
Oferty mogą składać organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wyłącznie na imprezy sportowo-rekreacyjne, turnieje, zawody nie łączone z procesem szkolenia sportowego. Wsparcie ww. zadania następuje poprzez udzielenie dotacji z przeznaczeniem na:
wynajem obiektów do przeprowadzenia imprez oraz zawodów sportowych,
zakup sprzętu sportowego,
wpisowe do zawodów, licencje, ubezpieczenie, opiekę medyczną, opłaty sędziowskie,
zakup nagród rzeczowych dla uczestników zadania (tj. medale, puchary, statuetki oraz inne),
wynagrodzenie księgowego.
Cel zadania:
podnoszenia sprawności fizycznej wśród mieszkańców Będzina, popularyzacja różnych dyscyplin sportowych, umożliwienie mieszkańcom uczestnictwa w wydarzeniach sportowych.
Upowszechnianie sportu wśród mieszkańców miasta Będzina poprzez organizację lub uczestniczenie w imprezach, zawodach, zajęciach sportowych.
Oferty mogą składać organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na organizację imprez na terenie Będzina lub uczestnictwo w imprezach, zawodach, zajęciach sportowych oraz turniejach ogólnodostępnych, niezwiązanych ze współzawodnictwem sportowym organizowanym przez właściwe polskie związki sportowe. Wsparcie ww. zadania następuje poprzez udzielenie dotacji z przeznaczeniem na:
wynajem obiektów do realizacji zadania,
transport,
zakwaterowanie i wyżywienie uczestników zadania,
opiekę medyczną, opłaty sędziowskie,
ubezpieczenie, licencje, wpisowe do zawodów,
zakup sprzętu sportowego,
zakup nagród rzeczowych dla uczestników zadania (tj. medale, puchary, statuetki oraz inne),
wynagrodzenie księgowego.
Cel zadania:
popularyzacja aktywnego i zdrowego stylu życia wśród mieszkańców Będzina, umożliwienie mieszkańcom uczestniczenia w wydarzeniach sportowych różnych dyscyplin sportowych.
Prowadzenie zajęć sportowych dla osób niepełnosprawnych.
Oferty mogą składać organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie realizujące zajęcia, organizujące lub uczestniczące w imprezach sportowych czy zawodach z udziałem osób niepełnosprawnych w różnych dyscyplinach. Wsparcie ww. zadania następuje poprzez udzielenie dotacji z przeznaczeniem na:
wynajem obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,
wynagrodzenie trenerów,
transport,
zakwaterowanie i wyżywienie uczestników zadania,
opiekę medyczną, opłaty sędziowskie,
ubezpieczenie, licencje, wpisowe do zawodów,
zakup sprzętu sportowego,
wynagrodzenie księgowego.
Cel zadania:
promocja zdrowego i sportowego stylu życia, integracja osób niepełnosprawnych poprzez uczestniczenie w wydarzeniach sportowych.
II. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań w 2020 roku:
Wysokość dotacji na realizację zadań, określonych w rozdz. I niniejszego ogłoszenia, na podstawie uchwały budżetowej, wynosi 40.000,00 zł.
Dotacja w przyznanej kwocie może być przeznaczona wyłącznie na pokrycie kosztów związanych bezpośrednio z realizacją zadania. Dotacja nie może być przeznaczona na:
remonty obiektów,
zakupy majątkowe i inwestycyjne,
działalność gospodarczą,
zobowiązania powstałe przed datą zawarcia umowy o udzielenie dotacji,
koszty stałe podmiotów, w tym utrzymanie biura (rachunki telefoniczne itp.),
opłaty leasingowe oraz zobowiązania z tytułu otrzymanych kredytów,
nabycie lub dzierżawy gruntów,
odsetki karne i kary.
III. Terminy oraz warunki realizacji zadań:
Konkurs odbywa się przy uwzględnieniu zasad pomocniczości, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności oraz suwerenności stron i partnerstwa.
W konkursie mogą wziąć udział podmioty określone w art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 688 z późniejszymi zmianami), prowadzące działalność statutową w dziedzinie, której konkurs dotyczy.
W przypadku, gdy suma środków finansowych wynikająca ze zgłoszonych ofert przekracza wysokość środków zabezpieczonych na ten cel w budżecie gminy, organizator konkursu zastrzega sobie możliwość zmniejszenia kwoty dotacji. Wówczas wnioskodawca zobowiązany będzie do przedstawienia zaktualizowanego kosztorysu i harmonogramu oferty.
Termin realizacji zadań ustala się na okres: 1.04.2020 r. do 31.12.2020 r.
Podmioty ubiegające się o dotację na realizację ww. zadań winny zabezpieczyć właściwe miejsce wraz z wyposażeniem do jego realizacji, a także zapewnić realizację zadania poprzez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę z uprawnieniami do realizacji określonego zadania.
Zlecanie zadań publicznych, jako zadań zleconych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 2009 o finansach publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 869), odbywać się może w formie wspierania takich zadań wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji. Wnioskodawca winien zagwarantować wkład własny (finansowy lub niefinansowy) w wysokości minimum 10% kosztów zadania.
IV. Wymogi dotyczące sporządzania i składania ofert.
Złożona w terminie do 24.02.2020 r. w zaklejonej kopercie z dopiskiem „SPORT – dotacje” w kancelarii Urzędu Miejskiego w Będzinie oferta konkursowa powinna być kompletna i sporządzona zgodnie ze wzorem oferty określonym w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057) i zawierać:
szczegółowy zakres rzeczowy zadania publicznego proponowanego do realizacji,
termin i miejsce realizacji zadania publicznego,
kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania,
informację o wcześniejszej działalności podmiotu składającego ofertę w zakresie, którego dotyczy zadanie,
informację o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych zapewniających wykonanie zadania oraz o planowanej wysokości środków finansowych na realizację danego zadania pochodzących z innych źródeł,
deklarację o zamiarze odpłatnego lub nieodpłatnego wykonania zadania.
W kosztorysie oferty nie należy wyceniać wkładu rzeczowego.
W ofercie nie należy uzupełniać rozdziału III pkt 6.
Zleceniodawca dopuszcza możliwość dokonywania przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami kosztów określonymi w kalkulacji przewidywanych kosztów na następujących zasadach: w trakcie realizacji zadania mogą być dokonywane przesunięcia w zakresie poszczególnych pozycji kosztów pod warunkiem, że nie nastąpiło zwiększenie tego wydatku o więcej niż 20%.
Oferta musi być podpisana przez osoby upoważnione do reprezentowania wnioskodawcy.
V. Termin, tryb i kryteria stosowane przy ocenie ofert.
Prezydent Miasta do zaopiniowania złożonych ofert powołuje zarządzeniem komisję konkursową.
Oferty na realizację zadań będą rozpatrzone w terminie do dnia 31.03.2020 r.
Do ważności obrad komisji niezbędna jest obecność co najmniej 50% składu jej członków.
Przewodniczący i członkowie komisji po zapoznaniu się z wykazem złożonych ofert składają oświadczenie, iż nie pozostają w takim stosunku prawnym i faktycznym z podmiotami biorącymi udział w konkursie, który może budzić uzasadnioną wątpliwość co do ich bezstronności podczas opiniowania ofert.
Posiedzenie komisji konkursowej prowadzi przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności wyznaczony przez niego członek komisji.
W pierwszym etapie konkursu komisja konkursowa:
stwierdza prawidłowość ogłoszonego konkursu oraz liczbę ofert - dokonuje wstępnego zapoznania się z ofertami,
sprawdza poprawność formalną wniosków i odrzuca wnioski zawierające błędy formalne.
Oferty w odniesieniu do których stwierdzono wady formalne, podlegają odrzuceniu i nie podlegają ocenie merytorycznej.
W drugim etapie konkursu komisja konkursowa:
ocenia możliwość realizacji zadania przez starający się o przyznanie dotacji podmiot,
ocenia przedstawioną kalkulację kosztów zadania w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania,
ocenia proponowaną jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których zadanie będzie realizowane,
uwzględnia planowany przez wnioskodawcę udział środków finansowych własnych lub pochodzących z innych źródeł,
uwzględnia planowany przez wnioskodawcę wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków,
uwzględnia analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w latach poprzednich (jeśli wnioskodawca takie zadania realizował), biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków,
dokonuje ogólnej oceny ofert w oparciu o następujące kryteria:
Merytoryczne (maksymalnie 10 pkt.)
zgodność merytoryczna projektu z przyjętymi priorytetami,
znaczenie i zasięg projektu,
oryginalność projektu,
atrakcyjność treści i formy przekazu,
uzyskane efekty i ich upowszechnianie,
Finansowe (maksymalnie 8 pkt.)
zasadność przedstawionych w projekcie kosztów kwalifikowanych,
wysokość deklarowanych środków własnych i środków pozyskanych z innych źródeł,
wysokość deklarowanego wkładu pracy społecznej członków organizacji oraz wolontariuszy,
otrzymane i prawidłowo rozliczone dotacje otrzymane z budżetu miasta,
Organizacyjne (maksymalnie 8 pkt.)
posiadane zasoby kadrowe niezbędne do realizacji zadania (kwalifikacje i doświadczenie przy organizacji podobnych przedsięwzięć),
posiadane zasoby rzeczowe niezbędne do realizacji zadania,
dotychczasowe doświadczenie w realizacji zadań o podobnym charakterze,
dotychczasowa aktywność wnioskodawcy w sferze kultury fizycznej.
W przypadku, gdy przedstawione w złożonych ofertach informacje okażą się niewystarczające, oferenci mogą zostać poproszeni o dokonanie uzupełnień, które muszą przedstawić komisji na piśmie w terminie wskazanym przez komisję. Niedotrzymanie przez oferenta terminu skutkuje odrzuceniem oferty.
Komisja dokonuje propozycji podziału środków przeznaczonych na dotacje niezbędne do realizacji wybranych przedsięwzięć.
Wynikiem pracy komisji jest protokół, który jest przekazywany do zatwierdzenia Prezydentowi.
Decyzję o udzieleniu dotacji podejmuje Prezydent Będzina po zapoznaniu się z opinią komisji konkursowej.
Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie ich w BIP, na stronie internetowej www.bedzin.pl oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Będzinie.
VI. Warunki przekazania dotacji:
Warunkiem przekazania dotacji jest zawarcie umowy dotacyjnej.
Warunkiem zawarcia umowy, w przypadku przyznania dotacji w wysokości innej niż wnioskowana jest przedłożenie przez dotowanego poprawionej przewidywanej kalkulacji kosztów, w której może proporcjonalnie zmniejszyć również wysokość wkładu własnego oraz ewentualnie harmonogramu realizacji zadania publicznego oraz opisu poszczególnych działań.
Dotujący przyznając dotację może wskazać pozycje kosztorysu, które będą objęte dofinansowaniem.
Sprawozdanie z realizacji zadania powinno zostać złożone na druku zgodnym ze wzorem sprawozdania określonym w załączniku nr 5 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057) w terminie do 30 dni od dnia zakończenia zadania.
VII. W 2020 r. organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie zrealizowały żadnych zadań publicznych w dziedzinie kultury fizycznej z udziałem dotacji gminy Będzin. W 2019 r. po przeprowadzonym konkursie na wsparcie realizacji zadań publicznych w dziedzinie kultury fizycznej przez ww. podmioty przekazano z budżetu gminy Będzin łączną kwotę 30.000 zł dofinansowując 4 zadania. Całkowity koszt realizacji tych zadań będzie znany po dokonaniu ich rozliczenia. Wykaz powyższych zadań jest dostępny w Wydziale Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Będzinie.