Projekt pn. "Termomodernizacja budynków edukacji przedszkolnej - PM nr 4 i PM nr 13 w Będzinie" obejmuje kompleksową termomodernizację 2 placówek oświatowych Miasta Będzina, w których realizowane są następujące usprawnienia i działania termomodernizacyjne, wskazane w audytach energetycznych:
Przedszkole Miejskie nr 4:
- wykonanie czerpni powietrza wymiennikowni,
- modernizacja instalacji wewnętrznej c.o. i wentylacja,
- docieplenie ścian zewnętrznych i stropodachu,
- wymiana stolarki/ślusarki drzwiowej,
- wymiana oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne,
- instalacja odgromowa,
- instalacja fotowoltaiczna.
Przedszkole Miejskie nr 13:
- izolacja ścian poniżej powierzchni terenu,
- modernizacja instalacji wewnętrznej c.o., c.w.u i wentylacja,
- docieplenie ścian zewnętrznych, stropodachu budynku,
- docieplenie stropu podcieni,
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
- obróbki blacharskie,
- wymiana oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne,
- instalacja odgromowa,
- instalacja fotowoltaiczna.
Te działania pozwolą znacznie ograniczyć zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną oraz zmniejszyć emisję zanieczyszczeń.
Województwo śląskie jest największym dostawcą energii elektrycznej wśród polskich regionów, przy czym niemal cała energia elektryczna i ciepło produkowane są z węgla. Zużycie energii na potrzeby gospodarki w województwie jest jednym z najwyższych w kraju, a region nadal jest największym emitentem zanieczyszczeń pyłowych i gazowych. Projekt jest zlokalizowany w strefie zdiagnozowanej w wojewódzkim programie ochrony powietrza. Będzin należy do strefy aglomeracji górnośląskiej, dla której wynika konieczność redukcji emisji zanieczyszczeń pyłu PM10, pyłu PM2,5, NO2 oraz benzo(α)pirenu. W stanie obecnym budynki 2 przedszkoli w Będzinie odbiegają znacząco od standardów jakie powinny spełniać nowoczesne obiekty tego typu. Brak ocieplenia i należytej izolacji przeciwwilgociowej przegród zewnętrznych w budynkach powoduje, że nie spełniają one norm izolacyjności termicznej i są przyczyną dużych strat energii cieplnej, co wywołuje konieczność produkcji większej jej ilości, co z kolei bezpośrednio wpływa na ilość emitowanych do atmosfery CO2, SO2 CO, NOx, pyłu PM 10 i PM 2,5, benzo(a)pirenu – gdyż najczęściej wykorzystywanym paliwem do produkcji energii w regionie jest węgiel kamienny, zaś ekologiczne (odnawialne) źródła energii są wciąż rzadko wykorzystywane. Nieefektywne energetycznie są również instalacje c.o. oraz oświetlenie wewnętrzne obiektów. Głównym i bezpośrednim celem niniejszego projektu jest poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym regionu i zwiększony poziom produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze publicznym poprzez głęboką, kompleksową modernizację energetyczną budynków 2 przedszkoli w Będzinie.
Cele projektu:
- zmniejszenie obciążenia środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i innych substancji szkodliwych dla środowiska, generowanych podczas wytwarzania energii dla obiektów użyteczności publicznej,
- poprawa aspektów zdrowotnych: wymierne zmniejszenie emisji szkodliwych substancji,
- wypełnienie dyrektyw Unii Europejskiej dot. wdrożenia OZE,
- osiągnięcie korzyści ekonomicznych i oszczędności budżetowych.
W wyniku realizacji projektu ograniczone zostanie zapotrzebowanie na energię pierwotną co pozwoli obniżyć jej produkcję, a w efekcie niską emisję. Poprawie ulegną parametry pracy instalacji c.o. (sprawność, zdolność regulacji itp.) w efekcie zmniejszony zostanie znacząco łączny bilans cieplny budynków objętych projektem i ich negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Planowane roboty z zakresu OZE, modernizacji instalacji c.o., wymiany oświetlenia na LED, stolarki otworowej oraz docieplenia ścian elewacyjnych oraz stropodachów wpłyną na poprawę komfortu cieplnego w pomieszczeniach użytkowych, zmniejszenie energochłonności obiektów i zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną.
Całkowita wartość projektu wynosi 2 670.189,94 zł, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 85% wydatków kwalifikowalnych czyli 1 638 116,49 zł.