Od 1 kwietnia 2006 roku obowiązuje ustawa z dnia 10 marca 2006 roku o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 356).
Prawo do zwrotu przysługuje producentom rolnym
Przez producenta rolnego rozumie się osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Gospodarstwem rolnym zgodnie z ustawą z dnia 15 listopada 1984 r. jest obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.
PROCEDURA I WARUNKI ZWROTU PODATKU AKCYZOWEGO
Producent rolny składa w ustawowych terminach:
- Od 1 lutego do ostatniego lutego oraz
- Od 1 sierpnia do 31 sierpnia
wniosek o zwrot podatku akcyzowego - wzór urzędowy wraz z formularzem informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie inną niż pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.
UWAGA:
Wnioski złożone przed lub po terminie ustawowo określonym nie będą rodziły skutków wszczęcia postępowania administracyjnego.
Wniosek składa się do wójta, burmistrza, prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego.
Do wniosku o zwrot podatku dołącza się również:
- faktury VAT albo ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku
- dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, ustalonej z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk bydła na duże jednostki przeliczeniowe określonych w załączniku do ustawy, na podstawie informacji zawartych w komputerowej bazie danych prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. poz. 2727) – w przypadku ubiegania się przez producenta rolnego o zwrot podatku w odniesieniu do bydła.
Wniosek o zwrot podatku wraz z załącznikami nie podlega opłacie skarbowej
W przypadku, kiedy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu.
W przypadku, kiedy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania, zwrot podatku przysługuje temu współposiadaczowi, w stosunku do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę. Pisemna zgoda nie dotyczy małżonków.
Zwrot akcyzy następuje w drodze decyzji, którą wydaje się w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
Kwotę zwrotu podatku ustala się jako iloczyn ilości oleju zakupionego przez producenta, wynikającej z faktur VAT i stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego w ramach rocznego limitu. Limit ustala się jako kwotę stanowiącą iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 110 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku. Limit może zostać ustalony także jako iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 40 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.
Termin zwrotu podatku w nastąpi w okresie:
- od 1 kwietnia do 30 kwietnia danego roku,
- od 1 października do 31 października danego roku
gotówką w kasie Urzędu Miejskiego w Będzinie lub przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 32 267-92-12.