Elektroodpady to zużyty sprzęd elektryczny i elektroniczny
Wyrzucając elektroodpady do śmietnika, musisz liczyć się z mandatem do kilkuset złotych. Jeśli wyrzucisz je do lasu kara może wzrosnąć. Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne powinny być poddane recyklingowi. Aby tak się stało – należy oddać je w odpowiednie miejsce.
Do punktu zbiórki elektroodpadów – na terenie miasta Będzina jest to Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) funkcjonujący przy ul. Paryskiej 11 w Będzinie, od poniedziałku do piątku w godz.10.00-18.00.
Do sklepu- przy zakupie nowego sprzętu możesz oddać jego stary dpowiednik, np. kupując suszarkę , możesz zostawić zepsutą.
Do serwisu - zepsute urządzenie można również zostawić w punkcie naprawczym, o ile nie da się go naprawić.
Nie oddajemy zużytego sprzętu do punktu skupu złomu.
Czy wiesz jakie przedmioty należą do grupy sprzętu elektrycznego i elektronicznego, które należy zbierać selektywnie?
Sprzęt elektryczny i elektroniczny, który należy zbierać selektywnie, to nie tylko wielkogabarytowe urządzenia AGD, takie jak pralka, lodówka, kuchenka czy zmywarka. Wszystkie urządzenia zasilane prądem lub na baterie także należą do tej grupy. Są to zabawki, akcesoria komputerowe, np. myszka, sprzęt audiwizualny, a także zwykła latarka i przedłużacz.
Nie zapominaj o narzędziach, np. starej wiertarce czy pile do drewna. Do punktu odbioru elektroodpadów powiny też trafić drobne rzeczy: suszarki, piloty, np. do telewizora, lampy, przyrządy medyczne (z wyjątkiem skażonych), a nawet niektóre sprzęty sportowe i muzyczne.
Czy wiesz, że samodzielnie demontując zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, powodujesz zagrożenie środowiska i zdrowia ludzi?
Odzyskiwanie odpadów mogą prowadzić wyłącznie wyspecjalizowane firmy.
Zużyty sprzęt oddaje się wyspecjalizowanej firmie, gdzie jest on sortowany i rozdzielany na grupy. Później elektroodpady się przetwarza czyli rozdziela na frakcje, np. szkło, plastik, metale. Dopiero teraz można wytworzyć nowe przedmioty (recykling), odzyskać np. energię lub unieszkodliwić substancje toksyczne.
Ze zużytego komputera i monitora o wadze 27 kg można odzyskać:
- 6,8 kg szkła
- 6,2 kg tworzywa sztucznego,
- ok.5,6 kg stali,
- ok 3,8 kg aluminium
- ok.1,9 kg miedzi
- 1,7 kg ołowiu
Czy wiesz, że lodówka, która nie została oddana do punktu zbiórki elektrośmieci, przyczynia się do powstania dziury ozonowej?
Oddając lodówkę do sklepu lub punktu zbiórki elektrośmieci, masz gwarancję, że większość zawartych w niej substancji zostanie przerobiona i powtórnie wykorzystana.
Freon z uszkodzonych lodówek starego typu, jeśli dostanie się do atmosfery, powoduje powiększanie się dziury ozonowej. Ozon atmosferyczny chroni organizmy żywe przed wpływem promieniowania ultrafioletowego słońca, które może niszczyć komórki lub powodować zmiany w materiale genetycznym. Niestety w lodówkach nowej generacji zawarte są również szkodliwe gazy.