Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2024 rok
Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2023 rok
Uchwała Nr LII.414.2022 Rady Miejskiej Będzina
Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2022 rok.
Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2021 rok.
Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2020 rok.
Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2019 rok.
Archiwum:
Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2018 rok.
Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2017 rok.
Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2016 rok.
Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2015 rok.
Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2014 rok.
Program współpracy (pdf)
Załącznik nr 1 (pdf)
Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2013 rok.
Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2012 rok.
Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na rok 2011
Program współpracy jest podstawowym dokumentem opisującym zasady kooperacji pomiędzy władzami samorządowymi a lokalnym sektorem pozarządowym.
Współpraca miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wiąże się z realizacją zasady pomocniczości oraz służy umacnianiu obywateli i ich wspólnot.
Funkcjonowanie organizacji non profit, a w szczególności aktywność mieszkańców Będzina zrzeszonych w tych podmiotach sprzyja tworzeniu więzi społecznych, odpowiedzialności za swoje otoczenie oraz zaspokajaniu potrzeb różnych zbiorowości. Program współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi jest wyrazem współdziałania i wzajemnego wspierania się sektora samorządowego i społecznego. Reguluje zakres współpracy w wymiarze finansowym i niefinansowym, określając jego formy. To wyraz polityki miasta wobec podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego, polityki zmierzającej do zapewnienia im jak najlepszych możliwości działania na terenie Będzina i opartej na zasadach suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.
Program współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami,o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 rokuo działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na 2010 rok.
Organizacje pozarządowe, obok sektora publicznego i biznesowego są trzecim sektorem działającym na rzecz dobra publicznego. Stanowią podstawę dla rozwoju lokalnych społeczności, zrzeszają bowiem najaktywniejszych i najbardziej wrażliwych na sprawy społeczne obywateli danego środowiska. Podejmują cenne działania dla dobra mieszkańców oraz integrują i aktywizują społeczność lokalną, stając się buforem między państwem a społeczeństwem. Stanowią znakomite uzupełnienie działań podejmowanych przez lokalne samorządy.
Współpraca jednostek samorządowych z organizacjami pozarządowymi stwarza szansę na lepsze zorganizowanie wspólnego celu, jakim jest poprawa jakości życia mieszkańców miasta Będzina. Niezmiernie ważne jest więc budowanie i utrwalanie podstaw trwałej i systematycznej współpracy administracji samorządowej z organizacjami pozarządowymi.
Z badań przeprowadzonych dla Stowarzyszenia Klon/Jawor pn. ,,20 lat sektora w Polsce – Kilka faktów z badań” szacuje się, iż w I kwartale 2008 roku zarejestrowanych było 67 343 organizacji, jednak za realną liczbę działających uznaje się 40-50 tysięcy.
W ciągu ostatnich 20 lat polski III sektor rozwijał się bardzo nierównomiernie. Najszybsze tempo tworzenia się organizacji miało miejsce po 1989 roku i trwało do roku 1992. Od 2001 roku obserwuje się gwałtowny spadek nowopowstających stowarzyszeń, który utrzymuje się do dziś. Ma miejsce zjawisko „starzenia się” sektora, oznaczające, że wyraźnie zmniejsza się ilość organizacji najmłodszych, a zwiększa najstarszych. W 2001 roku mniej niż pięć lat miała ponad połowa organizacji, a w 2008 roku tylko 37%. Z kolei powyżej 15 lat istnienia miało w 2008 r. 18,5% organizacji, a w 2001 było ich około 8%.
Z roku na rok coraz bardziej umacnia się partnerstwo między organizacjami pozarządowymi a administracją publiczną. W ciągu ostatnich lat znacznie zwiększyło się dofinansowanie organizacji pozarządowych ze źródeł samorządowych. Oznacza to, że tylko w przeciągu ostatnich sześciu lat poziom środków przekazywanych z jednostek samorządu wzrósł o dwie trzecie. Wzrosły też wydatki na organizacje przekazywane przez gminy. W 2008 roku przychody ze źródeł samorządowych deklarowało 50,2% organizacji. Dla porównania w 1993 roku było to 15,7%, a w 1996 i 1997 – 29%.
Z danych ewidencji organizacji pozarządowych prowadzonych przez Starostę Powiatowego w Będzinie wynika, że na terenie Będzina zarejestrowanych jest 98 organizacji pozarządowych. Najliczniejszą grupę - 72 stanowią stowarzyszenia rejestrowe, posiadające wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Drugą grupą są stowarzyszenia zwykłe - 18 podmiotów, trzecią Uczniowskie Kluby Sportowe, których na terenie Będzina jest 8.
Zakres działań będzińskich organizacji pozarządowych odzwierciedla ogólnokrajową tendencję, z której wynika, iż najwięcej organizacji działa w obszarze sportu, turystyki, rekreacji i hobby. Stanowią one – 39,3% wszystkich stowarzyszeń. Na drugim miejscu plasują się stowarzyszenia działające w obszarze kultury – 17,2%. N kolejnych miejscach są organizacje z obszaru pomocy społecznej - 14,8% i zdrowia - 7%. Najmniej stowarzyszeń świadczy pracę na rzecz oświaty i ekologii. Ponadto na terenie miasta działają także trzy Ochotnicze Straże Pożarne.
Samorząd miasta Będzina przekonany o korzyściach płynących z dotychczasowej współpracy ze stowarzyszeniami i fundacjami, w tym roku także zadeklarował wolę współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność publiczną, w oparciu o wspólnie przyjęte założenia niniejszego programu.