W Muzeum Zagłębia w Będzinie można nabyć okolicznościowy znaczek turystyczny wydany z okazji 665. rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu.
Dla wszystkich kolekcjonerów znaczka turystycznego mamy dobrą wiadomość! W związku z 665-leciem lokacji miasta został wydany nowy znaczek turystyczny. Można go nabyć w cenie 15 zł w punktach kasowych obiektów Muzeum Zagłębia – w Zamku oraz w Pałacu Mieroszewskich. Warto podkreślić, że w grze kolekcjonerskiej Znaczek Okolicznościowy spełnia rolę tzw. „Jokera”.
665 lat temu miało miejsce historyczne wydarzenie, bowiem 5 sierpnia 1358 roku dotychczasowa osada targowa jaką był Będzin została podniesiona do rangi miasta na prawie magdeburskim (niemieckim). Lokacja nadana została przez króla Kazimierza Wielkiego i wiązała się ze wzrostem przywilejów posiadanych przez miasto i jego mieszkańców.
Będzin wcześniej, prawdopodobnie od lat czterdziestych XIV wieku, był miastem lokowanym na prawie polskim, gdyż najstarsza wzmianka o nim jako mieście pochodzi z 1349 roku. Dzięki uzyskaniu lokacji na prawie magdeburskim oraz dzięki późniejszym przywilejom, Będzin mógł się rozwinąć jako prężny ośrodek gospodarczy i administracyjny w ówczesnej Rzeczypospolitej.
Ponadto nadanie Będzinowi praw miejskich związane było również z budową kamiennej warowni, która miała strzec polskiej granicy z państwem czeskim, a przebiegała przez linię Czarnej Przemszy. Przywilej lokacyjny zawierał nawet słowa, mówiące, iż miasto lokowane jest „pod zamkiem naszym”. Również w ówczesnym czasie rozpoczęto budowę murów obronnych okalających miasto oraz prowadzących do niego bram. Natomiast pierwszym wzmiankowanym w źródłach historycznych wójtem miasta był Hinko Ethiopus. Nadanie praw Będzinowi spowodowało, że nowo rozwijające się miasto stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym.