Prezydent Miasta Będzina na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r. poz. 571) oraz w związku z uchwałą Nr LXIV/545/2023 Rady Miejskiej Będzina z dnia 19 października 2023 roku w sprawie przyjęcia „Programu współpracy miasta Będzina z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2024 rok”,
ogłasza
otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych gminy Będzin w dziedzinie kultury w 2024 roku.
I.
- Ustala się następujące rodzaje zadań publicznych w dziedzinie kultury, na które może zostać udzielona dotacja z budżetu gminy Będzin:
- działania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
- działania mające na celu podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
- Cel konkursu:
Wzbogacenie oraz urozmaicenie oferty kulturalnej kierowanej do mieszkańców Będzina. - Projekty realizacji zadań publicznych muszą dotyczyć zadań, które będą odbywać się na terenie miasta Będzina oraz/lub na rzecz miasta Będzina oraz jego mieszkańców.
- Zadania publiczne powinny być zaprojektowane i realizowane przez oferentów w taki sposób, aby nie wykluczały z uczestnictwa w nich osób ze specjalnymi potrzebami. Zapewnianie dostępności przez Zleceniobiorcę oznacza obowiązek osiągnięcia stanu faktycznego, w którym osoba ze szczególnymi potrzebami jako odbiorca zadania publicznego, może w nim uczestniczyć na zasadzie równości z innymi osobami. W ramach realizacji zadań publicznych dopuszcza się umieszczanie w kosztach realizacji działań w kalkulacji przewidywanych kosztów realizacji zadania publicznego kosztów związanych z zapewnieniem dostępności.
II. Środki publiczne przeznaczone na realizację zadań w 2024 roku.
- Wysokość dotacji na realizację zadań, określonych w rozdz. I niniejszego ogłoszenia, na podstawie uchwały budżetowej wynosi 40.000 złotych.
- Dotacja w przyznanej kwocie może być przeznaczona wyłącznie na pokrycie kosztów związanych bezpośrednio z realizacją zadania.
III. Zasady przyznawania dotacji, terminy oraz warunki realizacji zadań:
- Konkurs odbywa się przy uwzględnieniu zasad pomocniczości, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności oraz suwerenności stron i partnerstwa.
- W konkursie mogą wziąć udział podmioty określone w art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzące działalność statutową w dziedzinie, której konkurs dotyczy.
- W przypadku, gdy suma środków finansowych wynikająca ze zgłoszonych ofert przekracza wysokość środków zabezpieczonych na ten cel w budżecie gminy, organizator konkursu zastrzega sobie możliwość zmniejszenia kwoty dotacji. Wówczas wnioskodawca zobowiązany będzie do przedstawienia zaktualizowanego kosztorysu oraz ewentualnie opisu zadania, planu i harmonogramu działań oraz opisu zakładanych rezultatów realizacji zadania.
- Termin realizacji zadań ustala się na okres: 1.04.2024 r. - 31.12.2024 r.
- Podmioty ubiegające się o dotację na realizację ww. zadań winny zabezpieczyć właściwe miejsce wraz z wyposażeniem do jego realizacji, a także zapewnić realizację zadania poprzez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę z uprawnieniami do realizacji określonego zadania.
- Zlecanie zadań publicznych, jako zadań zleconych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, odbywać się może w formie wspierania takich zadań wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji. Wnioskodawca winien zagwarantować wkład własny finansowy w wysokości minimum 5% kosztów zadania. Wkładem finansowym własnym nie mogą być świadczenia pieniężne odbiorców zadania.
IV. Wymogi dotyczące sporządzania i składania ofert.
- Ofertę konkursową należy sporządzić zgodnie ze wzorem oferty określonym w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057) oraz złożyć w terminie do 5.03.2024 r. w zaklejonej kopercie z dopiskiem „KULTURA – dotacje” w kancelarii Urzędu Miejskiego w Będzinie lub wysłać pocztą (decyduje data wpływu do Urzędu Miejskiego) na adres: Urząd Miejski w Będzinie, Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej, ul. 11 Listopada 20, 42-500 Będzin z dopiskiem „KULTURA – dotacje”. Oferty złożone lub dosłane po wskazanym wyżej terminie nie będą rozpatrywane.
- Do oferty należy załączyć:
- aktualny odpis z rejestru właściwego dla podmiotów, które nie podlegają obowiązkowi wpisu do KRS,
- w przypadku oferty wspólnej: umowę zawartą pomiędzy podmiotami, określającą zakres ich świadczeń składających się na realizację zadania publicznego.
- Wszystkie dokumenty powinny być złożone w postaci oryginału lub kserokopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem.
- Oferta musi być podpisana przez osoby upoważnione do reprezentowania wnioskodawcy zgodnie ze statutem i danymi z Krajowego Rejestru Sądowego (z innego rejestru lub ewidencji). Za prawidłowe uznane zostaną: podpisy z pieczęcią imienną wskazującą funkcję w organie reprezentującym, a w przypadku braku pieczątki odręczny podpis ze wskazaniem sprawowanej funkcji.
- W części V oferty „Kalkulacja przewidywanych kosztów realizacji zadania publicznego" nie należy uwzględniać wyceny wkładu rzeczowego.
- Nie należy wypełniać części III pkt 6 oferty „Dodatkowe informacje dotyczące rezultatów realizacji zadania publicznego".
V. Termin, tryb pracy Komisji oraz kryteria stosowane przy ocenie ofert.
- Prezydent Miasta do zaopiniowania złożonych ofert powołuje zarządzeniem komisję konkursową.
- Oferty na realizację zadań będą rozpatrzone w terminie do dnia 19.03.2024 r.
- Do ważności obrad komisji niezbędna jest obecność co najmniej 50% składu jej członków.
- Przewodniczący i członkowie komisji po zapoznaniu się z wykazem złożonych ofert składają oświadczenie, iż nie pozostają w takim stosunku prawnym i faktycznym z podmiotami biorącymi udział w konkursie, który może budzić uzasadnioną wątpliwość co do ich bezstronności podczas opiniowania ofert.
- Posiedzenie komisji konkursowej prowadzi przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności wyznaczony przez niego członek komisji.
- W pierwszym etapie konkursu komisja konkursowa:
- stwierdza prawidłowość ogłoszonego konkursu oraz liczbę ofert - dokonuje wstępnego zapoznania z ofertami,
- sprawdza poprawność formalną ofert i odrzuca oferty zawierające błędy formalne, o odrzuceniu oferty decyduje stwierdzenie w niej przynajmniej jednego z poniższych błędów formalnych:
- złożenie oferty po terminie określonym w ogłoszeniu,
- złożenie oferty na niewłaściwym formularzu,
- nieczytelne wypełnienie oferty,
- niezgodność zadania z zakresem kwalifikujących się zadań określonych w ogłoszeniu,
- brak podpisów pod ofertą,
- brak wymaganego wkładu własnego w kosztorysie.
- Oferty w odniesieniu do których stwierdzono przynajmniej jedno z ww. uchybień formalnych, podlegają odrzuceniu i jako takie nie podlegają ocenie merytorycznej.
- Oferentowi może zostać wskazany termin do dokonania uzupełnień merytorycznych lub wyjaśnień do oferty.
- W drugim etapie konkursu komisja konkursowa:
- ocenia możliwość realizacji zadania przez starający się o przyznanie dotacji podmiot,
- ocenia przedstawioną kalkulację kosztów zadania, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania,
- ocenia proponowaną jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których zadanie będzie realizowane,
- uwzględnia planowany przez wnioskodawcę udział środków finansowych własnych lub pochodzących z innych źródeł,
- uwzględnia planowany przez wnioskodawcę wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków,
- uwzględnia analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w latach poprzednich (jeśli wnioskodawca takie zadania realizował), biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków,
- wybiera najkorzystniejsze oferty w oparciu o przyjęte kryteria:
MERYTORYCZNE (maksymalnie 10 pkt.)
- zgodność merytoryczna projektu z przyjętym celem,
- znaczenie i zasięg projektu,
- oryginalność projektu,
- atrakcyjność treści i formy przekazu,
- uzyskane efekty i ich upowszechnianie.
FINANSOWE (maksymalnie 8 pkt.)
- zasadność przedstawionych w projekcie kosztów,
- wysokość deklarowanych środków własnych,
- wysokość deklarowanego wkładu pracy społecznej członków organizacji oraz wolontariuszy,
- otrzymane i prawidłowo rozliczone dotacje otrzymane z budżetu miasta,
ORGANIZACYJNE (maksymalnie 6 pkt.)
- posiadane zasoby kadrowe niezbędne do realizacji zadania (kwalifikacje i doświadczenie przy organizacji podobnych przedsięwzięć),
- dotychczasowe doświadczenie w realizacji zadań o podobnym charakterze,
- dotychczasowa aktywność wnioskodawcy w sferze kultury.
- W przypadku, gdy przedstawione w złożonych ofertach informacje okażą się niewystarczające, oferenci mogą zostać poproszeni o dokonanie uzupełnień, które muszą przedstawić komisji w terminie wskazanym przez komisję. Niedotrzymanie przez oferenta terminu skutkuje odrzuceniem oferty.
- Oferty, które decyzją komisji uzyskają najwyższą ocenę będą miały pierwszeństwo w procesie przyznawania dotacji pod warunkiem stwierdzenia przez komisję, że ich wybór:
- przyniesie wymierne efekty dla społeczności lokalnej Będzina,
- zaspokoi potrzeby mieszkańców Będzina,
- umożliwi zainteresowanym mieszkańcom Będzina dostęp do realizowanego zadania,
- dotyczyć będzie zadań, na które istnieje zapotrzebowanie społeczne.
- Komisja dokonuje propozycji podziału środków przeznaczonych na dotacje niezbędne do realizacji wybranych przedsięwzięć.
- Wynikiem pracy komisji jest protokół, który jest przekazywany do zatwierdzenia Prezydentowi.
- Decyzję o udzieleniu dotacji podejmuje Prezydent Będzina po zapoznaniu się z opinią komisji konkursowej.
- Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie ich w BIP, na stronie internetowej www.bedzin.pl oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Będzinie.
VI. Warunki przekazania dotacji:
- Warunkiem przekazania dotacji jest zawarcie umowy dotacyjnej.
- Warunkiem zawarcia umowy, w przypadku przyznania dotacji w wysokości mniejszej niż wnioskowana jest przedłożenie przez dotowanego poprawionej przewidywanej kalkulacji kosztów, w której może proporcjonalnie zmniejszyć również wysokość wkładu własnego oraz ewentualnie opisu zadania, planu i harmonogramu działań oraz opisu zakładanych rezultatów realizacji zadania.
- Dotujący przyznając dotację może wskazać pozycje kosztorysu, które będą objęte dofinansowaniem.
- Przesunięcia pomiędzy poszczególnymi kosztami realizacji działań wykazane w sprawozdaniu z wykonania zadania publicznego uznaje się za zgodne z umową wtedy, gdy nie nastąpiło zwiększenie danego kosztu o więcej niż 20%.
- Sprawozdanie z realizacji zadania powinno zostać złożone na druku zgodnym ze wzorem sprawozdania określonym w załączniku nr 5 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057) w terminie do 30 dni od dnia zakończenia zadania.
VII. Informacja o zrealizowanych w roku ogłoszenia otwartego konkursu ofert i w roku poprzednim zadaniach publicznych tego samego rodzaju i związanych z nimi kosztami.
W 2024 r. organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie zrealizowały żadnych zadań publicznych w dziedzinie kultury z udziałem dotacji gminy Będzin.
W 2023 r. po przeprowadzonym konkursie na wsparcie realizacji zadań publicznych w dziedzinie kultury przez organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przekazano z budżetu gminy Będzin łączną kwotę 40.000 zł dofinansowując 7 zadań. Całkowity koszt realizacji tych zadań będzie znany po dokonaniu ich rozliczenia. Wykaz powyższych zadań jest dostępny w Wydziale Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Będzinie.