Honorowy Obywatel Miasta Będzina od 24 marca 1997 roku, zgodnie z Uchwałą Nr XXX/237/97 Rady Miejskiej Będzina z dnia 24 marca 1997 roku Francuski duchowny katolicki żydowskiego pochodzenia, kardynał, metropolita Paryża. Urodził się 17.09.1926 r. w Paryżu, zmarł 05.07.2007 r. tamże. Najwyższy dostojnik Kościoła Rzymsko-Katolickiego w historii Zagłębia Dąbrowskiego.
Aron Lustiger pochodził z rodziny będzińskich Żydów, która wyemigrowała z Polski na początku XX wieku i osiadła we Francji. W 1917 r. dwudziestoletni Karol (Charles) Lustiger - ojciec kardynała przeniósł się z Będzina do Magdeburga, a następnie Paryża. Tam w 1925 r. poślubił Gizelę (Gisèle) z domu Lustiger, córkę owdowiałego będzińskiego rabina.
Gdy w sierpniu 1939 r. Paryż ogarnęła panika, ich dzieci: Aron i Arlette (ur. 1930) zostały przewiezione do Orleanu. Trzy lata spędzili u zaprzyjaźnionej rodziny katolickiej Susanne Combes. Aron wbrew rodzicom postanowił wraz z siostrą przejść na wiarę katolicką. Na chrzcie 21 sierpnia 1940 r. zmienił imię Aron na Jean-Marie. W czasie okupacji Francji jego ojciec Charles został wcielony do wojska, a matka Gisèle została w 1942 r. wywieziona do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie w 1943 r. zginęła. W 1944 r. Jean-Marie zaczął studiować literaturę na Sorbonie, a po dwóch latach wstąpił do seminarium duchownego (Séminaire des Carmes), będącego częścią paryskiego Instytutu Katolickiego. Święcenia kapłańskie przyjął w paryskim Seminarium Karmelitów w Wielkanoc, 17 kwietnia 1954 r.
10 listopada 1979 r. został mianowany biskupem Orleanu, sakry biskupiej w Orleanie 8 grudnia 1979 r. udzielił mu kardynał François Marty, ówczesny arcybiskup Paryża.
Po przejściu kardynała Marty'ego w stan spoczynku (styczeń 1981) Lustiger został kolejnym arcybiskupem Paryża, jednocześnie ordynariuszem dla wiernych obrządków wschodnich, zamieszkałych we Francji (bez własnego ordynariusza). 2 lutego 1983 r. Jan Paweł II wyniósł Lustigera do godności kardynalskiej.
Gdy w lutym 2005 r. zrezygnował z rządów archidiecezją paryską, jeszcze przez miesiąc pozostawał jej zwierzchnikiem jako administrator apostolski. Zastąpił go dotychczasowy arcybiskup Tours, André Vingt-Trois, (któremu w 1988 sam udzielił sakry biskupiej). W marcu 2005 r. Lustiger zrezygnował także z funkcji ordynariusza dla wiernych obrządków wschodnich.
Jean Marie Lustiger brał udział w konklawe w 2005 r., które wybrało papieża Benedykta XVI.
Kardynał Lustiger zmarł 5 sierpnia 2007 r. o godz. 19.30 w paryskim szpitalu Maison Médicale Jeanie - Garnier. Został pochowany 10 sierpnia w krypcie katedry Notre-Dame w Paryżu. Mszę pogrzebową celebrowaną przez abp. Vingt-Trois poprzedził kadisz za zmarłego, poprowadzony przez Arno Lustigera - kuzyna kardynała, a jego stryjeczny prawnuk, 16-letni Jonas-Moses Lustiger, przeczytał psalm i wysypał do stojącej na trumnie misy, zgodnie z wolą zmarłego, ziemię zebraną w Ogrodzie Oliwnym w Jerozolimie i Klasztorze Kuszenia koło Jerycha. Zgodnie z wolą kardynała Lustigera przy jego trumnie napisano: „Moimi patronami byli arcykapłan Aron, św. Jan – umiłowany uczeń i Matka Boża, Służebnica Słowa. Ja zaś otrzymałem wiarę, otrzymałem Chrzest, ale do końca pozostałem Żydem, jak wszyscy apostołowie”.
Kardynał odwiedził Będzin po raz pierwszy w 1992 roku, rok później, we wrześniu 1993 roku, w 50. rocznicę holocaustu, uczestniczył w odsłonięciu obelisku upamiętniającego spalenie synagogi oraz odsłonięciu na murach Kościoła Świętej Trójcy tablicy poświęconej pamięci księdza Mieczysława Zawadzkiego, odznaczonego w Izraelu medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. W 2007 r. kardynał został wyróżniony Nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Jean-Marie Lustiger
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt