Dofinansowano ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki
Upowszechnianie aktywności fizycznej, usportowienie dzieci, popularyzacja sportu, to bardzo istotne i skuteczne elementy procesu edukacji i wychowania młodego pokolenia.
Wychowanie fizyczne realizowane w ramach obowiązkowych zajęć szkolnych, nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb ruchowych dzieci i rozwijać w pełni ich różnorodnych sportowych zainteresowań. Wobec tego Miasto Będzin wyszło naprzeciw potrzebom dzieci i zawnioskowało o dofinansowanie działań sportowych.
W dniu 15 maja 2024 r. Minister Sportu i Turystyki dokonał rozstrzygnięcia konkursu wniosków na realizację w 2024 r. zajęć sportowych dla uczniów w ramach Programu Umiem Pływać. Wśród wybranych jednostek samorządu terytorialnego znalazło się Miasto Będzin. Zajęcia w ramach projektu pn. #Lubię pływać zaplanowano na wyremontowanym basenie w Szkole Podstawowej nr 10.
Program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych z klas I – III w całej Polsce. Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w pozalekcyjnych i pozaszkolnych zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania.
Główne cele programu:
- upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży,
- nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,
- profilaktyka wad postawy,
- zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, poprzez skierowaną do uczniów ofertę uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych,
- stworzenie warunków do efektywnego wykorzystania infrastruktury sportowej (pływalnie),
- wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie programem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie ma pływalni,
- edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów.
W ramach projektu w SP10 zostaną zorganizowane dodatkowe zajęcia sportowe dla uczniów, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Metodycznie zorganizowane i powszechnie dostępne zajęcia nauki pływania, będą również stanowić atrakcyjną propozycję zagospodarowania wolnego czasu uczniów, w kontekście profilaktyki zapobiegania zjawiskom patologii społecznych. Naturalna potrzeba ruchu, a także atrakcyjność sportowej rywalizacji spowoduje, że dzieci chętnie będą uczestniczyć w zajęciach. Przewidziane w projekcie działania to nauka podstawowych umiejętności pływania, jak też możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej. Uczestnictwo w programie wpłynie także na zachęcenie do systematycznego uprawiania sportu oraz prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia.
Co istotne, pływanie postrzegane jest jako sport najbardziej wszechstronny i bezpieczny, doskonale wpływający na sprawność wszystkich układów anatomicznych człowieka, przyczyni się do podniesienia ogólnej wydolności organizmu. Mali pływacy zyskają lepszą koordynację ruchową, sprawność i będą się wykazywać większą odwagą od niepływających rówieśników. Ćwiczenia w wodzie i pływanie korzystnie wpłyną na zapobieganie i korygowanie wad postawy. Nauka obejmie również kwestie zapobiegania wypadkom nad wodą, czego skutkiem są utonięcia. U dzieci zostanie podniesiona świadomość zagrożeń na jakie narażone są osoby korzystające z otwartych akwenów. Ponadto uczniowie poznają sposoby bezpiecznego spędzania czasu nad wodą.
Wartość zadania wynosi 20 000,00 zł, z czego dofinansowanie stanowi 10 000,00 zł.