Co zrobić, aby kontynuować studia w Polsce rozpoczęte w Ukrainie?
- Zbierz wszelkie możliwe dokumenty na temat swojego wykształcenia (dyplomy, zaświadczenia, itp.). Nie ma potrzeby nostryfikacji dyplomów dla obywateli Ukrainy.
- Jeśli potrzebujesz informacji o zagranicznym dyplomie ukończenia studiów – złóż wniosek do Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, który dostępny jest pod adresem:
https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/wydawanie-informacji-o-zagranicznych-dyplomach
lub samodzielnie wygeneruj pisemną informację o dyplomie za pomocą systemu Kwalifikator:
https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/system-kwalifikator - Skontaktuj się z wybraną polską uczelnią i złóż wniosek o przyjęcie na studia. Każda uczelnia określa własne procedury dotyczące przeniesienia z uczelni zagranicznej. Decyzję w sprawie podejmuje rektor.
- Listę kierunków studiów w języku polskim znajdziesz pod adresem: https://studia.gov.pl/wybierz-studia/
Listę kierunków studiów w języku angielskim znajdziesz pod adresem: https://study.gov.pl/studyfinder - Informacje o systemie szkolnictwa wyższego znajdziesz pod adresem: https://study.gov.pl/
Dodatkowe informacje uzyskasz pod numerem telefonu: +48 22 52 92 662 | ukraina-studia@MEIN.GOV.PL
Informacja dla studentów i naukowców przybywających z Ukrainy
Do czego masz prawo, studiując w Polsce?
- Jeśli masz status uchodźcy, korzystasz z ochrony czasowej lub uzupełniającej na terytorium RP, masz Kartę Polaka, jesteś małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela RP mieszkającego na terytorium RP – jesteś zwolniony z opłat za kształcenie na studiach stacjonarnych w języku polskim w uczelniach publicznych nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki.
- Możesz wnioskować o zapomogę, stypendium rektora oraz stypendium dla osób niepełnosprawnych. Szczegółowe procedury w tych sprawach określa uczelnia.
- Jeśli masz status uchodźcy korzystasz z ochrony czasowej lub uzupełniającej na terytorium RP, masz Kartę Polaka, jesteś małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela RP mieszkającego na terytorium RP, dodatkowo możesz wnioskować o stypendium socjalne oraz kredyt studencki.
Co zrobić, aby kontynuować karierę naukową w Polsce?
- Skontaktuj się z wybraną uczelnią lub instytutem naukowym za pomocą danych dostępnych na ich stronach internetowych.
- Informacje o systemie nauki znajdziesz tu: https://researchinpoland.org/
- Nie potrzebujesz zezwolenia ani zgody urzędu pracy
- Kontynuując pracę naukową w Polsce podlegasz obowiązkowi ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.
- W ramach wykonywania pracy naukowej korzystasz z uprawnień w ramach stosunku pracy na takich samych zasadach jak Polacy.
Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.
Wszystkie oficjalne informacje na temat praw cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej pod adresem: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina
Dodatkowe informacje uzyskasz pod numerem telefonu:
+48 22 52 92 662 | ukraina-studia@MEIN.GOV.PL