Będzin jest miastem atrakcyjnym inwestycyjnie, którego historia od wielu dziesięcioleci nierozerwalnie łączy się z gospodarką i przemysłem. Możliwości i warunki rozwoju miasta wynikają w dużym stopniu z położenia geograficznego, tempa przemian rynkowych i utrwalania nowego profilu gospodarczego. Do atutów miasta należy położenie we wschodniej części województwa śląskiego na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) i konurbacji katowickiej (ponad 3,5 mln mieszkańców) stanowiących duży oraz bogaty rynek zbytu dla lokalnych producentów.
Miasto charakteryzuje się niezwykle korzystnym położeniem względem głównych szlaków transportowych (drogowych i kolejowych) oraz Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, a także największego węzła komunikacyjnego w Polsce, jaki tworzy stolica województwa śląskiego razem z pozostałymi miastami Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.
W gospodarce miasta dominują mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. W Będzinie zarejestrowanych jest około 6,6 tys. podmiotów gospodarczych, z których ponad 98% zalicza się do sektora MSP. Poza lokalnymi przedsiębiorstwami w Będzinie od lat inwestująliczni zewnętrzni inwestorzy (Ahold Polska Sp. z o.o., Black Red White S.A., Centrostal Będzin S.A., Kreisel Sp. z o.o., Prologis Park Będzin II), których przyciągnęła i nadal przyciąga bogata oferta terenów inwestycyjnych.
Jednym z podstawowych czynników wpływających na poziom życia ludności jest infrastruktura społeczna, a więc instytucje świadczące usługi dla ludności w zakresie oświaty i wychowania, ochrony zdrowia i opieki społecznej, kultury i sztuki oraz turystyki i rekreacji.