Każdy z nas produkuje coraz więcej odpadów, dlatego też musimy mądrze i rozsądnie z tym problemem sobie poradzić, aby nie powodować zanieczyszczenia i degradacji środowiska, w którym żyjemy. Niestety często okazuje się, iż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego problemu, nie każdy też wie jak postępować aby włączyć się w system selektywneji zbiórki odpadów oraz jak stosować się do ustalonych zasad funkcjonowania. Nie jest to trudne, ale wymaga od mieszkańca minimalnego zaangażowania i wyrobienia pewnego nawyku wprowadzonego w codzienne życie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie segregacji odpadów już w naszych domach i mieszkaniach. Niewątpliwą zaletą selektywnej zbiórki odpadów komunalnych jest lepszy wizerunek i estetyka naszego miasta, ograniczona eksploatacja zasobów naturalnych jak również oszczędności finansowe dla mieszkańców. Aby selektywna zbiórka odpadów przyniosła wymierne efekty niezbędnym jest zaangażowanie mieszkańców naszego miasta. Wspólne działania są konieczne dla naszego własnego dobra oraz ochrony środowiska naturalnego.
Selektywna zbiórka odpadów umożliwia:
- zmniejszenie ilości odpadów komunalnych trafiających na składowisko,
- zmniejszenie szkodliwości odpadów trafiających na składowisko komunalne,
- pozyskanie surowców wtórnych.
Selektywna zbiórka jest źródłem surowców, których ponowne przetworzenie wymaga najczęściej dużo mniejszych nakładów (energii, surowców itd.) niż w przypadku produkcji wykorzystującej surowce pierwotne.
Opakowania, czyli surowce wtórne:
-
MAKULATURA
przy jej zastosowaniu do produkcji papieru, zużycie energii zmniejsza się średnio 2,5-krotnie, zużycie wody w procesie produkcyjnym o około 60%, zanieczyszczenia powietrza o około 75%, toksycznych ścieków papierniczych o około 35%. Ograniczona zostaje także wycinka drzew.
Wyprodukowanie 1 tony papieru powoduje ścięcie 17 drzew, a ze 100 ton makulatury można wytworzyć 90 ton papieru. -
SZKŁO
odzyskując szkło tylko z 1 butelki można zaoszczędzić tyle energii ile zużyłaby 100W żarówka świecąca bez przerwy przez 4 godziny.
Szkło nie ulega rozkładowi, możne natomiast być przetwarzane nieograniczoną ilość razy. -
ALUMINIUM
odzyskując aluminium ze złomu oszczędzamy 95% energii potrzebnej do wyprodukowania aluminium z rudy boksytu, recykling aluminium to 95% mniej zanieczyszczeń doprowadzanych do powietrza i 97% do wody.
Na wyprodukowanie 1kg aluminium potrzeba tyle samo energii ile na wyprodukowanie
20 kg chleba. -
TWORZYWA SZTUCZNE
poddając tworzywa sztuczne powtórnemu przerobowi oszczędzamy węgiel, ropę naftową , ograniczamy zużycie energii
Butelka plastikowa po napojach nazywana jest w skrócie PET - skrót PET pochodzi od nazwy związku z którego wykonane są butelki. Jest to politereftalan etylenu.
Z przetworzonej butelki PET wytwarza się: bluzy typu polar, koce, koszulki, chodniki i dywany, krzesła, elementy konstrukcyjne mebli, części wyposażenia wnętrz samochodowych, płyty i folie, np. tacki, pudełka oraz opakowania spożywcze.
Wyrzucając butelki PET pamiętajmy, że czas jej rozkładu wynosi ok. 500 lat, a wydajność recyklingu wynosi aż 95 %, czyli każda jedna zgnieciona przez nas butelka da nam w efekcie kolejną nową butelkę. -
OPAKOWANIA WIELOMATERIAŁOWE
opakowania kartonowe po mleku i sokach. W Polsce z kartonów odzyskuje się wysokiej jakości włókno celulozowe używane do produkcji różnego rodzaju papierów o szerokiej gamie zastosowań.
W Niemczech z kartonów po mleku i sokach produkuje się trwałe i wodoodporne płyty wykorzystywane w branży budowlanej i przy produkcji mebli.
Odpady kartonowe mają bardzo wysoką wartość energetyczną: jeden zużyty 1000 ml karton po mleku lub sokach posiada wartość energetyczną pozwalającą zasilać żarówkę o mocy 40 Watt przez 1,5 godziny!