Prezydent Miasta Będzina na podstawie § 6 ust. 1 Uchwały Nr XXVIII/281/2012 z dnia 29 października 2012 roku w sprawie ustalenia warunków oraz trybu postępowania o udzielenie dotacji w zakresie rozwoju sportu podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych (Dz. Urz. Województwa Śląskiego z 2012 r. Poz. 5017) oraz Uchwały nr XVII/114/2019 Rady Miejskiej Będzina z dnia 21 listopada 2019 r. w sprawie zmiany uchwały nr XXVIII/281/2012 Rady Miejskiej Będzina z dnia 29 października 2012 roku w spawie ustalenia warunków oraz trybu postępowania o udzielenie dotacji w zakresie rozwoju sportu podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych (Dz. Urz. Województwa Śląskiego z 2019 r. poz. 8034)
ogłasza
konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań własnych Miasta Będzina w 2022 roku z zakresu rozwoju sportu przez podmioty działające w formie stowarzyszenia.
Z uwagi na sytuację epidemiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19
- rekomenduje się przygotowanie oferty z uwzględnieniem możliwość realizacji części i/ lub wszystkich działań w formie online,
- oferent zobowiązany jest do podjęcia wszelkich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom i realizatorom zadania publicznego, zgodnie z wytycznymi wydawanymi przez właściwe organy.
I. Ustala się następującą sferę zadań publicznych w dziedzinie kultury fizycznej, na które może zostać udzielona dotacja z budżetu Miasta Będzina:
- Dotacja może być przeznaczona w szczególności na:
1) realizację programów szkolenia sportowego,
2) sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej,
3) pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego,
4) pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach,
5) pokrycie kosztów wynagrodzenia księgowych,
6) zakup sprzętu sportowego. - Środki finansowe z dotacji nie mogą być przeznaczone na:
1) zakup środków trwałych,
2) wydatków inwestycyjnych,
3) kosztów prowadzenia działalności gospodarczej,
4) pokrycia deficytu zrealizowanych wcześniej przedsięwzięć,
5) nabycie lub dzierżawę gruntów,
6) opłaty leasingowe oraz zobowiązania z tytułu otrzymania kredytów,
7) odsetki karne i kary.
II. Zasady ogólne oraz wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań w 2022 roku:
- Dotację celową z budżetu miasta Będzina może otrzymać klub sportowy posiadający siedzibę w Będzinie, działający na terenie miasta Będzina, niedziałający w celu osiągnięcia zysku.
- Dotację mogą otrzymać będzińskie kluby sportowe szkolące zawodników w grach zespołowych piłka nożna lub siatkówka, biorące udział w okresie pomiędzy ogłaszanymi konkursami w rozgrywkach ligowych PZPN i ŚZPN oraz PZPS i PLS.
- Wysokość dotacji na realizację zadań, określonych w rozdz. I niniejszego ogłoszenia, zabezpieczona w budżecie Miasta Będzina to kwota 380.000,00 zł.
III. Zasady przyznawania dotacji, terminy oraz warunki realizacji zadań:
- Konkurs odbywa się przy uwzględnieniu zasad pomocniczości, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności oraz suwerenności stron i partnerstwa.
- W przypadku, gdy suma środków finansowych wynikająca ze zgłoszonych ofert przekracza wysokość środków zabezpieczonych w budżecie miasta, organizator konkursu zastrzega sobie możliwość zmniejszenia kwoty dotacji. Wówczas wnioskodawca zobowiązany będzie do przedstawienia zaktualizowanego kosztorysu i harmonogramu oferty.
- Termin realizacji zadań ustala się na okres od dnia podpisania umowy do 31.12.2022 r.
- Podmioty ubiegające się o dotację na realizację ww. zadań winny zabezpieczyć właściwe miejsce wraz z wyposażeniem do jego realizacji, a także zapewnić realizację zadania poprzez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę z uprawnieniami do realizacji określonego zadania.
- Zlecanie zadań publicznych, jako zadań zleconych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, odbywać się może w formie wspierania takich zadań wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji. Wnioskodawca winien zagwarantować wkład własny w wysokości minimum 10% kosztów zadania.
IV. Wymogi dotyczące sporządzania i składania ofert:
- Złożona w terminie do 24.01.2022 r. w zaklejonej kopercie z dopiskiem SPORT – dotacje, w kancelarii UM w Będzinie oferta konkursowa powinna być kompletna i sporządzona zgodnie ze wzorem oferty określonym w załączniku nr 1 do Zarządzenia Nr 0050/396/2012 Prezydenta Miasta Będzina z dnia 19.12.2012 r. i zawierać:
- szczegółowy zakres rzeczowy zadania publicznego proponowanego do realizacji,
- termin i miejsce realizacji zadania publicznego,
- kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania wraz ze wskazaniem udziału środków własnych,
- informację o wcześniejszej działalności podmiotu składającego ofertę w zakresie, którego dotyczy zadanie,
- informację o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych zapewniających wykonanie zadania w tym o wysokości środków finansowych uzyskanych na realizację danego zadania z innych źródeł.
Wzór oferty dostępny jest na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej oraz w Wydziale Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej. - Do oferty konkursowej należy również dołączyć:
- aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru lub ewidencji stosownie do statusu prawnego oferenta,
- w przypadku wyboru innego sposobu reprezentacji podmiotu składającego ofertę niż wynikający z KRS lub innego właściwego rejestru – dokument potwierdzający upoważnienie do działania w imieniu oferenta,
- regulamin określający szczegółowe zasady, tryb przyznawania i pozbawienia oraz wysokość stypendiów sportowych dla zawodników (w przypadku ubiegania się przez stowarzyszenia o stypendia sportowe dla zawodników),
- aktualny statut,
- sprawozdanie merytoryczne, finansowe i opisowe klubu za 2021 r. wraz z podaniem źródła finansowania poszczególnych grup młodzieżowych i seniorów,
- do kalkulacji finansowej zadania należy dołączyć szczegółowy opis poszczególnych działań,
- oświadczenie o (w jednym egzemplarzu):
- niezaleganiu z płatnościami na rzecz Miasta Będzina, Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- utworzeniu odrębnego rachunku bankowego,
- zobowiązaniu do utrzymywania wskazanego w ofercie rachunku bankowego nie krócej niż do chwili dokonania ostatecznych rozliczeń z Miastem Będzin,
- zapoznaniu się z treścią ogłoszenia konkursowego,
- posiadaniu uprawnień i kwalifikacji niezbędnych do realizacji zleconego zadania.
Wszystkie ww. załączone dokumenty (kserokopie dokumentów powinny mieć adnotację „za zgodność z oryginałem”) muszą być opatrzone datą, pieczęcią oraz podpisem osób upoważnionych do reprezentowania wnioskodawcy zgodnie z KRS lub innym właściwym rejestrem. Niespełnienie tego warunku automatycznie spowoduje nieważność danego dokumentu.
Jeżeli ten sam podmiot do jednej edycji konkursu składa więcej niż jedną ofertę, wówczas każda oferta powinna złożona być w osobnej kopercie, zaś załączniki mogą być dołączone do jednej oferty, którą należy wskazać w pozostałych.
V. Termin, tryb i kryteria stosowane przy ocenie ofert:
- Prezydent Miasta do zaopiniowania złożonych ofert powołuje zarządzeniem Komisję Konkursową.
- Przed rozpoczęciem procedury oceny wniosków przez Komisję Konkursową, Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej sprawdza poprawność formalną wniosków i odrzuca wnioski zawierające błędy formalne. O odrzuceniu wniosku decyduje stwierdzenie w nim przynajmniej jednego z poniższych błędów formalnych:
a) niezgodność zadania z zakresem kwalifikujących się zadań określonych w tytule niniejszego ogłoszenia,
b) brak podpisów pod ofertą i na wymaganych załącznikach przez osoby uprawnione do reprezentowania wnioskodawcy zgodnie z KRS lub innym właściwym rejestrem,
c) brak lub niepoprawność wymaganych załączników,
d) brak wymaganego wkładu własnego w kosztorysie,
e) ujęcie w kosztorysie kosztów niekwalifikowanych,
f) nieczytelne wypełnienie oferty. - Oferty, w odniesieniu do których stwierdzono przynajmniej jedno z ww. uchybień formalnych, podlegają odrzuceniu i jako takie nie podlegają ocenie merytorycznej.
- Ofertę uznaje się za prawidłową pod względem formalnym i dopuszcza do dalszego etapu konkursu, gdy została złożona w terminie, jest wypełniona w sposób trwały i czytelny oraz posiada wymagane odpowiednio opisane i podpisane załączniki. Oferty te oceniane są przez Komisję Konkursową powołaną Zarządzeniem Prezydenta Miasta Będzina.
- Oferty na realizacje zadań będą rozpatrzone w terminie do dnia 31.01.2022 r.
VI. Tryb pracy komisji:
- Do ważności obrad komisji niezbędna jest obecność co najmniej 50% składu jej członków.
- Przewodniczący i członkowie komisji po zapoznaniu się z wykazem złożonych ofert składają oświadczenie, iż nie pozostają w takim stosunku prawnym i faktycznym z podmiotami biorącymi udział w konkursie, który może budzić uzasadnioną wątpliwość co do ich bezstronności podczas opiniowania ofert.
- Posiedzenie Komisji Konkursowej prowadzi przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności wyznaczony przez niego członek komisji.
- W pierwszym etapie konkursu Komisja Konkursowa:
- stwierdza prawidłowość ogłoszonego konkursu oraz liczbę ofert - dokonuje wstępnego zapoznania się z ofertami.
- W drugim etapie konkursu Komisja Konkursowa:
- ocenia merytoryczną wartość oferty i jej zgodność z celami zadania,
- uwzględnia wysokość opłat pobieranych od uczestników zadania (dotyczących szkolenia sportowego, organizacji imprez czy prowadzenia zajęć sportowych),
- uwzględnia klasę rozgrywkową oraz rangę zawodów,
- uwzględnia działalność klubu na terenie Będzina,
- ocenia atrakcyjność i zasięg organizowanej imprezy,
- ocenia możliwość realizacji zadania przez starający się o przyznanie dotacji podmiot,
- ocenia przedstawioną kalkulację kosztów zadania w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania,
- ocenia proponowaną jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których zadanie będzie realizowane,
- uwzględnia planowany przez wnioskodawcę udział środków finansowych własnych lub pochodzących z innych źródeł,
- uwzględnia planowany przez wnioskodawcę wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków,
- uwzględnia analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w latach poprzednich (jeśli wnioskodawca takie zadania realizował), biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków,
- wybiera najkorzystniejsze oferty w oparciu o przyjęte kryteria:
MERYTORYCZNE (maksymalnie 12 pkt.) - zgodność merytoryczna projektu z zadaniami publicznymi określonymi w tytule,
- znaczenie i zasięg projektu,
- uzyskane efekty i ich upowszechnianie,
FINANSOWE (maksymalnie 6 pkt.) - zasadność przedstawionych w projekcie kosztów kwalifikowanych,
- wysokość deklarowanych środków własnych i środków pozyskanych z innych źródeł,
- otrzymane i prawidłowo rozliczone dotacje otrzymane z budżetu miasta,
ORGANIZACYJNE (maksymalnie 12 pkt.) - posiadane zasoby kadrowe niezbędne do realizacji zadania (kwalifikacje i doświadczenie przy organizacji podobnych przedsięwzięć),
- posiadane zasoby rzeczowe niezbędne do realizacji zadania,
- dotychczasowe doświadczenie w realizacji zadań o podobnym charakterze,
- dotychczasowa aktywność wnioskodawcy w sferze kultury fizycznej,
- czy wniosek został złożony do konkursów organizowanych przez inne podmioty,
- czy wniosek zyskał dofinansowanie w konkursach realizowanych przez inne podmioty.
6. W przypadku, gdy przedstawione w złożonych ofertach informacje okażą się niewystarczające, oferenci mogą zostać poproszeni o dokonanie uzupełnień, które muszą przedstawić Komisji na piśmie w terminie wskazanym przez Komisję. Niedotrzymanie przez oferenta terminu skutkuje odrzuceniem oferty.
7. Oferty, które decyzją Komisji uzyskają najwyższą ocenę będą miały pierwszeństwo w procesie przyznawania dotacji pod warunkiem stwierdzenia przez Komisję, że ich wybór:
- przyniesie wymierne efekty dla społeczności lokalnej Będzina,
- zaspokoi potrzeby mieszkańców Będzina,
- umożliwi zainteresowanym mieszkańcom Będzina dostęp do realizowanego zdania,
- dotyczyć będzie zadań, na które istnieje zapotrzebowanie społeczne.
8. Komisja dokonuje propozycji podziału środków przeznaczonych na dotacje niezbędne do realizacji wybranych przedsięwzięć.
9. Wynikiem pracy Komisji jest protokół, który jest przekazywany do zatwierdzenia Prezydentowi Miasta Będzina.
10. Decyzję o udzieleniu dotacji podejmuje Prezydent Miasta Będzina po zapoznaniu się z opinią Komisji Konkursowej.
11. Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie ich w BIP, na stronie internetowej www.bedzin.pl oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Będzinie.
VII. Warunki przekazania dotacji:
- Warunkiem przekazania dotacji jest zawarcie umowy dotacyjnej przed datą rozpoczęcia realizacji projektu (w zakresie objętym przyznanym dofinansowaniem).
- Warunkiem zawarcia umowy, w przypadku przyznania dotacji w wysokości innej niż wnioskowana jest przedłożenie przez dotowanego korekty kosztorysu zadania oraz ewentualnie harmonogramu zadania.
- Dotujący przyznając dotację może wskazać pozycje kosztorysu, które będą objęte dofinansowaniem.
- W przypadku przekazania dotacji w wysokości mniejszej niż wnioskowana dotowany przedkłada poprawiony kosztorys, w którym może proporcjonalnie zmniejszyć również wysokość wkładu własnego.
- W przypadku ubiegania się przez stowarzyszenia o dotację przeznaczoną na finansowanie wynagrodzeń osobowych w tym stypendiów sportowych Prezydent Miasta Będzina może żądać przedkładania sprawozdań częściowych z dołączonymi kopiami umów ze stypendystami oraz rachunkami.
- Sprawozdanie z realizacji zadania powinno zostać złożone na druku zgodnym ze wzorem sprawozdania określonym w załączniku nr 3 do Zarządzenia Nr 0050/396/2012 Prezydenta Miasta Będzina z dnia 19.12.2012 r. w terminie 30 dni od dnia zakończenia zadania.