W dniu 3 sierpnia 2015 roku została zawarta przez Miasto Będzin umowa z Ministerstwem Środowiska, pełniącym funkcję Operatora Programu dla Programu PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii”, w imieniu którego działa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w sprawie Projektu „Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 do kwoty 1 169 572,01 PLN.
Dlaczego projekt był potrzebny?
Główną przyczyną, z której wynikała potrzeba realizacji zadania pn. „Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie”, była potrzeba poprawy stanu powietrza. Będzin zlokalizowany jest na terenie województwa śląskiego, gdzie wciąż wykazywane jest większe, niż w innych obszarach kraju, skażenie powietrza. Zanieczyszczenie to jest szczególnie niebezpieczne, gdyż nie da się go ograniczyć do określonego obszaru. Słabe zabezpieczenie budynku SP 11 w Będzinie przed utratą energii cieplnej powodowało większe spalanie nośników energii przez dostawcę i przyczyniało się do degradacji środowiska. Równie istotnym problemem, który był konsekwencją zanieczyszczenia powietrza, były problemy zdrowotne mieszkańców. Z „Analizy istotnych problemów zdrowotnych mieszkańców Powiatu Będzińskiego” wynikało, że w 2010 roku na 100 tys. mieszkańców przyczyną 311 zgonów był nowotwór; na poziomie województwa było to 270,8 przypadków. Powodem skłaniającym do realizacji inwestycji były również względy ekonomiczne. Budynek nie spełniał współczesnych norm przez co narażał środowisko i budżet gminy na straty. Wykonanie projektu zgodnie z założoną technologią i materiałami zapewniło długotrwały efekt redukcji zanieczyszczeń powietrza.
Co było celem projektu?
Celem projektu była poprawa efektywności energetycznej budynku użyteczności publicznej - Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie, przy ul. Wł. Broniewskiego 12. Cele pośrednie projektu można było podzielić na trzy kategorie: ekologiczne, społeczne i ekonomiczne.
Cele ekologiczne:
- zahamowanie procesu degradacji środowiska,
- zmniejszenie emisji gazów do atmosfery,
- zachowanie istniejących wartości środowiska i krajobrazu Będzina.
Cele społeczne:
- podniesienie komfortu życia mieszkańców poprzez obniżenie emisji gazów do atmosfery,
- podniesienie komfortu pracy uczniów i nauczycieli SP nr 11.
Cele ekonomiczne:
- obniżenie kosztów zużycia energii.
Co zostało osiągnięte dzięki realizacji projektu?
Głównym rezultatem realizacji projektu były zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w SP nr 11 oraz poprawa sprawności energetycznej elementów budynku, zarówno poprzez ocieplenie przegród zewnętrznych, jak i wymianę instalacji grzewczych i wentylacji. Za realizacją projektu przemawiały bezpośrednie rezultaty projektu. Przeprowadzenie działań termomodernizacyjnych przyczyniło się do redukcji emisji CO₂ do atmosfery o 401,77 Mg rocznie.
W jaki sposób?
Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie obejmowała:
- ocieplenie ścian zewnętrznych,
- ocieplenie stropodachu,
- przebudowę instalacji c.o.,
- budowę instalacji wentylacji mechanicznej,
- wymianę źródeł światła na energooszczędne.
Zaprojektowano wymianę instalacji centralnego ogrzewania z wymuszonym obiegiem pompowym. Grzejniki wyposażone są, m. in. w zawory i głowice termostatyczne. Przewody rozprowadzające z piwnicy oraz prowadzone pod stropem parteru są zaizolowane cieplnie. Zaprojektowano kompaktowy węzeł cieplny zasilający instalację centralnego ogrzewania oraz modernizację centrali wentylacyjnej sali gimnastycznej.
Kto jest beneficjentem?
Głównymi beneficjentami projektu jest społeczność szkolna - uczniowie, nauczyciele, personel. Dzięki przeprowadzonej termomodernizacji polepszyły się warunki nauczania, natomiast znacznie obniżono koszty ogólne ponoszone przez szkołę. W ten sposób zaoszczędzone środki mogły zostać wykorzystane na zakup pomocy naukowych lub przeznaczone na inne przedsięwzięcia termoizolacyjne. Pośrednimi beneficjentami są mieszkańcy miasta zamieszkujący teren, na którym znajduje się szkoła. Najważniejszą dla nich korzyścią wynikającą z realizacji projektu jest czystsze powietrze. Zmiany wprowadzone dzięki inwestycji zaspokajają potrzeby współczesnych pokoleń, dają równe szanse korzystania z jego pozytywnych efektów wszystkim grupom społecznym, a jednocześnie nie naruszają możliwości rozwojowych pokoleń przyszłych.