Umowa o współpracy miast partnerskich pomiędzy Kaisiadorys na Litwie a Będzinem została podpisana 21 października 2004 roku.
Historia
Pierwsze wzmianki o Kaisiadorys pojawiły się w 1590 roku, gdy szlachcic Choisadar Momulevic zbudował tu swoją posiadłość. W II połowie XIX wieku majątek ziemski Kaisiadorys należał do rodziny Roemerów.
Współczesne życie Kaisiadorys rozpoczęło się w 1860 roku, a zapoczątkowała je budowa stacji kolejowej Wilno-Kowno. Budynki dworca, wieży ciśnień, rozjazdy kolejowe nie zmieniły swojego wyglądu od XIX wieku. W 1915 roku wojska niemieckie zajęły teren Kaisiadorys. Wówczas miasto stało się ważnym centrum administracyjnym dla tamtejszego węzła kolejowego.
Czasy II wojny światowej upamiętnia cmentarz żołnierzy radzieckich. Partyzancka kaplica w Kaisiadorys, cmentarz i pomnik ku pamięci zesłańców i więźniów miasta Kaisiadorys i regionu w pobliżu dworca przypominają o ofiarach sowieckiego reżimu z czasów powojennych.
Miasto leży między dwoma największymi miastami Litwy, stolicą Wilnem i Kownem oraz pomiędzy największymi litewskimi rzekami Niemnem i Wilią. Najważniejsze litewskie autostrady i linie kolejowe łączące oba miasta przechodzą przez Kaisiadorys. Wilno oddalone jest od rejonu o 67 km (samochodem 73 km), natomiast Kowno o 37 km (samochodem 47 km). Kaisiadorys graniczy z następującymi rejonami: Sirvintai, Prienai, Kaunas, Jonava oraz z miastem Elektrenai. Powierzchnia rejonu wynosi prawie 100.000 hektarów, z czego obszary rolnicze to 55%, lasy 29%, obszary wodne 4%, miasta i tereny mieszkaniowe 2,5%, przemysł oraz drogi 2%, pozostałe 7% to obszary o innym przeznaczeniu.
Gospodarka
Dogodna lokalizacja miasta, położonego na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, pozwala na przeznaczanie terenów pod przemysł, agroturystykę i rozwój przedsiębiorczości. Obecnie w rejonie działa 389 prywatnych firm, z czego 172 to przedsiębiorstwa indywidualne, 120 spółki z o.o., a 15 - spółki akcyjne. Główne gałęzie przemysłu to: produkcja mebli, przetwórstwo drewna, przetwórstwo mięsa, rolnictwo, produkcja kukurydzy oraz leśnictwo.
W grudniu 2001 roku z funduszu dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw powstało Centrum Informacji Biznesowej. Zajmuje się ono nie tylko tworzeniem nowych programów i projektów, ale także służy pomocą techniczną.
Ponadto ośrodek specjalizuje się w wyszukiwaniu możliwości pozyskiwania funduszy na działalność biznesową, a także promuje nowoczesną kulturę prowadzenia biznesu oraz współpracę między przedsiębiorstwami na rynku lokalnym i międzynarodowym.
Centrum zaprasza wszystkich, mających pomysł na biznes. Nie tylko udzieli wszystkich niezbędnych informacji na temat prowadzenia działalności gospodarczej, ale także pomoże wybrać najlepszy model rozwoju firmy, wyszuka partnerów handlowych i pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności. Centrum Informacji Biznesowej wspiera także nowe przedsięwzięcia zapewniając im nowoczesną siedzibę, na bieżąco pomaga administrować przedsiębiorstwem, organizuje seminaria oraz zapewnia serwis internetowy.
Ludność
Rejon Kaisiadorys zamieszkuje 34 000 osób, z czego 12 000 żyje w miastach, a 22 000 na obszarach wiejskich. 46,5% mieszkańców stanowią mężczyźni, a 53,5% kobiety. Skład narodowościowy wygląda następująco: rodowici Litwini stanowią 95% populacji, Rosjanie 3%, Polacy 0,8%, inne narodowości to 1,2 %.
Turystyka
Na obrzeżach rejonu, w dzielnicy Rumsiskes znajduje się Centrum Informacji Turystycznej Kaisiadorys. Rumsiskes jest znane z parku narodowego, sztuki ludowej, pięknej natury oraz szczególnie atrakcyjnego centrum. Kilka lat temu powstały cztery gospodarstwa agroturystyczne, bardzo cenione i często odwiedzane zarówno przez turystów litewskich, jak i zagranicznych.
Dogodna lokalizacja sprawia, że Kaisiadorys odwiedzają tłumy zwiedzających. Autostrada Wilno-Kowno przecina jego terytorium, a dwie największe rzeki Litwy otaczają obszar. Mimo tego, że Kaisiadorys jest jednym z mniejszych rejonów, jest w nim mnóstwo do zobaczenia i podziwiania.
Turyści najbardziej cenią sobie skansen w Rumsiskes, w którym można poczuć się jak na terenie dawnej Litwy. Kompleksy gospodarstw dokładnie odzwierciedlają wszystkie etnograficzne regiony państwa. Można się zapoznać ze sposobem życia dawnych jej mieszkańców, obejrzeć stare rękodzieła oraz kupić pamiątki z drewna, gliny, srebra lub bursztynu. Zwiedzający muzeum mogą także wybrać się na przejażdżkę bryczką oraz zobaczyć zwierzęta jakie hodowali dawni Litwini. W weekendy często odbywają się tam koncerty folklorystyczne oraz rozmaite festiwale. Wielkanoc oraz Ostatki zawsze przyciągają wielu turystów.
Wizyta w skansenie to nie koniec atrakcji. Do zobaczenia jest jeszcze muzeum poety Jonasa Aistisa. Tutaj zgromadzone są rozmaite materiały i przedmioty dotyczące poety i jego życia w Rumsiskes. W muzeum odbywają się otwarte dla wszystkich zwiedzających wieczory poetyckie i muzyczne.
W rejonie Kaisiadorys warte odwiedzenia są również inne miasta: Darsuniskis, Kruonis, Zasliai, Ziezmariai, Muro Strevininkai, Paparciai i innych. Jest tam naprawdę sporo do zobaczenia.
Kaisiadorys jest nie tylko stolicą rejonu, ale także stolicą biskupstwa. W miejskiej katedrze znajdują się piękne organy, tam też organizowane są koncerty muzyki organowej. Katedra Przemienienia Pańskiego jest najważniejszym kościołem w diecezji Kaisiadorys. W 1999 roku naprzeciwko katedry postawiono pomnik ku pamięci arcybiskupa T. Matulionisa (autor V. Žuklys). W 2007 roku zbudowano pomnik Kardynałai V. Sladkeviciusa (autor A. Sakaulskas). W pobliżu kościoła znajduje się Kuria diecezjalna Kaisiadorys. Można też zwiedzić dom, w którym w latach 1986-1998 mieszkał Kardynał Sladkevicius.
Otwarte dla zwiedzających przez cały rok jest gospodarstwo malarzy Glinskiai. Amatorzy technologii na pewno zainteresują się mechanizmami starych młynów wodnych oraz elektrownią wodną w Kruonis.
Miłośnicy przyrody na pewno nie będą się nudzić i pokochają Kaisiadorys. Rzadkie okazy flory i fauny, zachowane w rezerwatach przyrody, gęste lasy, wartkie strumienie i spokojne jeziora ucieszą Wasze oczy.