Zapytanie ofertowe zamówienia o wartości nie przekraczającej wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000 EURO.
I. Zamawiający:
Miasto Będzin reprezentowane przez Prezydenta Miasta Będzina
42 - 500 Będzin ul. 11Listopada 20
REGON: 276257446 NIP: 625 24 30 128
II. Przedmiot zamówienia:
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie zadania pn.: Opracowanie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Będzina na lata 2021-2031.
W ramach niniejszego zamówienia Wykonawca opracuje „Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Będzina na lata 2021-2031” wraz z oceną realizacji aktualnie obowiązującej strategii na lata 2014-2020. Strategia rozwiązywania problemów społecznych powinna być tworzona w modelu partycypacyjnym, to znaczy powinna powstać w wyniku dyskusji środowisk lokalnych z uwzględnieniem stanowisk liderów lokalnych organizacji i społeczności (przedstawiciele instytucji samorządowych, kościelnych, edukacyjnych, ośrodków zdrowia, organizacji pozarządowych).
Obowiązująca Strategia na lata 2014-2020 została przyjęta uchwałą Uchwała Nr XLV/436/2013 Rady Miejskiej Będzina z dnia 18 grudnia 2013 roku.
III. Opis przedmiotu zamówienia:
- Przeprowadzenie wstępnej oceny i ewaluacji dotychczasowych dokumentów i programów o charakterze strategicznym dotyczącym problemów społecznych Miasta:
- w aspekcie zawartości merytorycznej,
- stopnia realizacji,
- poziomu realizacji usług publicznych. - Przeprowadzenie diagnozy sytuacji społecznej w gminie w oparciu o źródła zastane tj.:
- sytuacja demograficzna (liczba mieszkańców, płeć, wiek, dzietność małżeństwa, rodziny wielodzietne, niepełnosprawni, poziom wykształcenia, migracje i inne ważne),
- sytuacja ekonomiczna (tendencje gospodarcze, charakterystyka firm, rynek pracy - stopa bezrobocia, inwestorzy, struktura zatrudnienia, infrastruktura, transport komunikacja, sytuacja mieszkaniowa zasoby naturalne położenie komunikacyjne, zasoby przyrodnicze),
- strategiczne kierunki rozwoju Gminy (zapisy obowiązujących dokumentów strategicznych),
- zasoby ludzkie (poziom życia mieszkańców, dostępność do zasobów mieszkaniowych, mieszkania socjalne i komunalne, istniejące i działające stowarzyszenia, edukacja baza, efektywność kształcenia, edukacyjna wartość dodana, miejsce w rankingach edukacyjnych, dostęp do usług kulturalnych, aktywność kulturalna, liderzy lokalni, instytucje pomocowe, aktywność sąsiedzka),
- problemy społeczne (jakość życia, opieka zdrowotna, dostępność niepełnosprawnych do usług publicznych, stan bezpieczeństwa, styl życia, problemy uzależnień, dezorganizacja życia rodzin, przemoc domowa, problemy w kwestiach opiekuńczo wychowawczych, bezrobocie, bezdomność, bieda, grupy wykluczonych społecznie),
- system pomocy społecznej w Będzinie i ocena dotychczasowych działań w zakresie rozwiązywania problemów społecznych. Stan i możliwości pomocy społecznej, działania instytucji społecznych, zasoby tych instytucji, konkretne formy pomocowe, działania organizacji pozarządowych, parafii, poziom aktywności społecznej.
Diagnoza powinna być zaprezentowana w układzie dynamicznym (dane z ostatnich 5 lat) tak, aby można było uchwycić zmiany i trendy oraz w układzie porównawczym (benchmarking) tak, aby można było stwierdzić, jak gmina pozycjonuje się w stosunku do innych gmin województwa śląskiego oraz innych gmin o porównywalnej wielkości. Wszelkie koszty pozyskiwania danych statystycznych z Urzędu Statystycznego będą leżały po stronie Wykonawcy. - Przeprowadzenie bezpośrednich badań ankietowych w terenie na próbie obejmującej co najmniej 500 mieszkańców Będzina, prezentujących opinie i postawy mieszkańców w zakresie problemów społecznych (min. ocena natężenia problemów społecznych w Będzinie, preferencje mieszkańców co do celów przeznaczania środków finansowych z budżetu miasta Będzina, znajomość i korzystanie z wybranych instytucji pomocowych działających w Będzinie).
Wykonawca opracuje zestaw pytań do ankiety anonimowej. Zaprezentowany katalog przykładowych pytań nie jest zamknięty i powinien być rozszerzony przez Wykonawcę w zakresie zapewniającym optymalne opracowanie diagnozy strategii. Roboczy kwestionariusz ankiety, powinien zostać przekazany do akceptacji przez Zamawiającego. Badania przeprowadzone winny być ankietą internetową, ankietą prasową (Aktualności Będzińskie) oraz ankietą ogólnodostępną.
Kwestionariusze ankiety ogólnodostępnej rozmieszczone będą w miejscach publicznych tj. Urząd Miasta Będzin, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wypełniony arkusz ankiety wkładany powinien być do stojącego obok pojemnika lub wysłany na podany adres drogą pocztową: Urząd Miejski Będzin, ul. 11 listopada 20, 42-500 Będzin oraz e-mailem: sprawy.spoleczne@um.bedzin.pl. Dane uzyskane na podstawie wypełnionych ankiet stanowić będą źródło informacji niezbędnych do opracowania diagnozy problemów społecznych. - Przygotowanie merytoryczne i organizacyjne zespołu roboczego powołanego przez Prezydenta Miasta Będzina do spraw budowania strategii rozwiązywania problemów społecznych, w tym przeprowadzenie jednego szkolenia dla członków zespołu z zakresu metodologii opracowywania strategii. Przeprowadzenie cyklu 3-4 warsztatów strategicznych wspólnie z grupą roboczą w celu opracowania strategii rozwiązywania problemów społecznych tj. wypracowanie wizji i misji polityki społecznej dla miasta Będzina. Sformułowanie celu podstawowego, uzgodnienie celów strategicznych i podstawowej aspiracji gminy w zakresie polityki społecznej. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii wywołanym zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 dopuszcza się możliwość przeprowadzenia szkolenia i warsztatów zespołu za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
- Ocena i analiza diagnozy sytuacji zewnętrznej. Przygotowanie analiz strategicznych SWOT I PESTER. Identyfikacja problemów społecznych w gminie. Przygotowanie mapy problemów społecznych z podziałem na dzielnice miasta. Sformułowanie kluczowych problemów i ich analiza w postaci min. problemowego drzewa problemów lub analizy pola sił.
- Budowanie Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Będzina. Sformułowane celów strategicznych i operacyjnych, identyfikacja flagowych zadań /projektów strategicznych.
- Stworzenie założeń wyjściowych do programów:
a) prewencyjnych (przeciwdziałania przemocy w rodzinie, przeciwdziałania narkomanii alkoholizmowi),
b) wspierających (program wspierania rodziny, pomocy sąsiedzkiej, postaw zagazowania społecznego). - Przygotowanie ewaluacji monitoringu Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Będzina na lata 2014-2020.
- Przygotowanie całościowego projektu dokumentu „Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Będzina na lata 2021-2031.”
Z uwagi na brak ogólnie przyjętych standardów metodyki tworzenia lokalnych strategii rozwiązywania problemów społecznych oczekuje się od Wnioskodawcy propozycji w tym względzie. Zamawiający wymaga aby dokument ten obejmował minimum:
a) Wprowadzenie,
b) Wstęp (omawiający uzasadnienie przyjęcia strategii, spis treści, spis załączników).
c) Metodykę opracowania, opierającą się na: zasadach konsensusu społeczności lokalnej, zasadach otwartości strategii, zasadach zgodności horyzontalnej i wertykalnej, zasadach zgodności wewnętrznej.
d) Diagnozę sytuacji społecznej miasta Będzina, opracowaną na podstawie źródeł zastanych i badań ankietowych mieszkańców Będzina.
e) Prognozę trendów rozwojowych w obszarze polityki społecznej miasta w okresie objętym strategią.
f) Spójność z lokalnymi, regionalnymi, krajowymi i europejskimi dokumentami strategicznymi.
g) Misję polityki społecznej miasta Będzina.
h) Cele strategiczne, cele operacyjne wraz z przyporządkowanymi działaniami i podmiotami odpowiedzialnymi za koordynowanie i realizację zadań.
i) Priorytety polityki społecznej miasta Będzina.
j) Tryb i zasady oceny efektywności, monitoring i ewaluację wraz ze wskaźnikami realizacji.
k) Zarządzanie realizacją strategii.
Ostateczny kształt dokumentu będzie wypracowany w ramach ścisłej współpracy Wykonawcy i Zamawiającego, z uwzględnieniem efektów konsultacji społecznych. Za redakcję techniczną i merytoryczną odpowiedzialny będzie Wykonawca.
Projekt strategii zostanie przedłożony przez Wykonawcę w wersji papierowej i elektronicznej. - Przeprowadzenie konsultacji społecznych w oparciu o uchwałę nr LIV/958/2010 Rady Miejskiej Będzina z dnia 28 czerwca 2010 roku w sprawie sposobu konsultowania z radą działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
Wykonawca zorganizuje i poprowadzi jedno spotkanie konsultacyjne projektu Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Będzina na lata 2021-2031 z przedstawicielami organizacji pozarządowych.
Zamawiający udostępni nieodpłatnie salę oraz zaprosi przedstawicieli organizacji pozarządowych na spotkanie konsultacyjne.
Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Będzina na lata 2021 - 2031 zostanie przedstawiona do akceptacji zespołowi roboczemu do spraw budowania strategii rozwiązywania problemów społecznych oraz Prezydentowi Miasta Będzina. - Prezentacja dokumentu w komisjach rady i sesji plenarnej Rady Miasta Będzina, w tym przygotowanie prezentacji multimedialnej w formacje Microsoft Power Point. Wykonawca zobowiązuje się do udziału we wszystkich organizowanych spotkaniach i posiedzeniach poświęconych opracowywaniu strategii (nie częściej niż 3 razy w miesiącu).
- Przekazanie Zamawiającemu ostatecznej wersji „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Będzina na lata 2021-2031” po przyjęciu dokumentu przez Radę Miejską Będzina w postaci:
a) prezentacji multimedialnej w formacie Microsoft Power Point,
b) wersji pełnej opracowania oprawionej w formę książkową w formacie A-4 w sztywnej oprawie, na której znajdować się będzie logo miasta Będzina w ilości 5 sztuk,
c) wersji elektronicznej dokumentu strategii w formacie pdf oraz doc (w przypadku tabel lub załączników sporządzonych w formacie xls należy je dołączyć do wersji elektronicznej z aktywnymi/otwartymi formułami) na płycie CD w ilości 5 sztuk. - W ramach zamówienia Wykonawca przekaże Zamawiającemu prawa autorskie (wraz z prawami zależnymi) do wszelkich materiałów opracowanych i wykorzystanych w trakcie realizacji niniejszego zamówienia.
III. Termin wykonania zamówienia:
od daty zawarcia umowy do 30 listopada 2020 roku.
IV. Warunki udziału w postępowaniu
O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące zdolności technicznej lub zawodowej:
- Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że wykonał należycie usługi w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie:
a) co najmniej 3 strategie/programy strategiczne (dla gminy, związków gmin, powiatu lub regionu), w tym przynajmniej jeden dotyczył strategii polityki społecznej lub strategii rozwiązywania problemów społecznych,
b) co najmniej 3 konsultacje społeczne jako samodzielne realizacje i że prowadził działania partycypacyjne w co najmniej trzech procesach strategicznych.
2. Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże dysponowanie (dysponuje lub będzie dysponował) minimum 2 osobami posiadającymi doświadczenie w realizacji usług związanych z prowadzeniem warsztatów i prac z dużymi grupami osób posiadającymi co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe.
Potwierdzenie spełniania warunków udziału w niniejszym postępowaniu, Zamawiający oceniał będzie na podstawie oświadczenia złożonego na formularzu ofertowym.
V. Opis sposobu obliczenia ceny
- Wszystkie wartości cenowe określone będą w złotych polskich PLN, a wszystkie płatności będą realizowane wyłącznie w złotych polskich.
- Cenę ofertową należy podać w zaokrągleniu do dwóch miejsc po przecinku z zastosowaniem przybliżenia dziesiętnego.
- Zaoferowana cena musi być podana liczbą.
- Cena podana w ofercie powinna zawierać wszystkie koszty związane z realizacją przedmiotu zamówienia.
VI. Opis sposobu przygotowywania ofert
- Złożenie oferty jest jednoznaczne z akceptacją bez zastrzeżeń w całości warunków określonych w niniejszym zapytaniu ofertowym.
- Oferta musi być złożona z zachowaniem formy pisemnej, w języku polskim pod rygorem nieważności.
- Jeden Wykonawca może złoży tylko jedną ofertę.
- Treść oferty musi odpowiadać treści zapytania ofertowego.
- Wykonawca może, przed upływem terminu do składania ofert, zmienić lub wycofać ofertę.
- Naniesienie zmian w ofercie przez Wykonawcę zobowiązuje go do złożenia podpisu w każdym miejscu dokonania zmiany.
- Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert wariantowych.
- Zamawiający nie dopuszcza możliwości składania ofert częściowych.
- Wykonawca może zastrzec w ofercie informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Przez tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1010) rozumie się informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności. Informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa powinny być zgrupowane i stanowić oddzielną część oferty, opisaną w następujący sposób: „tajemnica przedsiębiorstwa – tylko do wglądu przez Zamawiającego” (dotyczy oferty złożonej w formie pisemnej). Informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa złożone w postaci elektronicznej podpisane, powinny zostać złożone w osobnym pliku. Nazwa pliku powinna jednoznacznie wskazywać, iż dane w nim zawarte stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.
Zamawiający ma prawo badać skuteczność zastrzeżenia dot. zakazu udostępniania informacji zastrzeżonych jako tajemnica przedsiębiorstwa. Następstwem stwierdzenia bezskuteczności zastrzeżenia będzie ich odtajnienie (stosownie do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 21 października 2005 r. sygn. III CZP 74 /05).
Nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania ofert zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane oraz wykazał, iż zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. - Wykonawca ponosi wszystkie koszty związane z przygotowaniem i złożeniem oferty.
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym zaproszeniu do składania ofert stosuje się w szczególności przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy prawa związane z przedmiotowym zamówieniem.
VII. Zawartość oferty
- Wypełniony czytelnie, podpisany przez Wykonawcę formularz ofertowy na druku lub według druku stanowiącym załącznik nr 1 do zapytania ofertowego.
UWAGA ! Na formularzu ofertowym należy ujawnić wszystkie podmioty składające ofertę wspólną z zaznaczeniem np. Konsorcjum.
VIII. Kryteria i sposób oceny ofert
Za najkorzystniejszą zostanie uznana oferta, która będzie miała najniższą cenę spośród wszystkich ofert. W sytuacji kiedy zostaną złożone oferty z taką samą ceną, Zamawiający zaprosi tych Wykonawców do złożenia ofert dodatkowych.
IX.Miejsce oraz termin składania ofert
Ofertę należy złożyć na lub według druku stanowiącym załącznik nr 1 do zapytania drogą elektroniczną na adres e-mailem: sprawy.spoleczne@um.bedzin.pl (skany dokumentów).
Termin składania ofert upływa dnia 03.06.2020 r. godz. 15:30.
Zamawiający dopuszcza możliwość przeprowadzenia dodatkowych rokowań z Wykonawcą, który złożył najkorzystniejszą ofertę.
Zamawiający zastrzega sobie prawo do wzywania Wykonawców do składania wyjaśnień dotyczących treści złożonych dokumentów i treści oferty oraz do uzupełnienia dokumentów, jak również do poprawiania w ofertach oczywistych omyłek rachunkowych i pisarskich.
Jeżeli Wykonawca, którego oferta została wybrana, wycofa się z postępowania lub odmawia podpisania umowy / zlecenia, Zamawiający może wybrać ofertę najkorzystniejszą spośród pozostałych ofert bez przeprowadzania ich ponownego badania i oceny, chyba że zachodzą przesłanki unieważnienia postępowania.
Zamawiający zastrzega sobie prawo odwołania lub unieważnienia postępowania bez podania przyczyny, a także do pozostawienia zapytania bez dokonania wyboru.
Zamawiający wyznacza następujące osoby do porozumiewania się z Wykonawcami, w sprawach dotyczących niniejszego postępowania:
Agata Wyderka-Pietrzyk
Klaudia Małecka
Wydział Polityki Społecznej I Działalności Gospodarczej
tel. Kontaktowy: 32 267-92-46, 32 267-91-28
e-mail: sprawy.spoleczne@um.bedzin.pl