W piątek 21 października w Pałacu Mieroszewskich odbył się wernisaż wystawy „Listy z miasta B. Malarstwo, rysunek, rzeźba Czesława Gałużnego”.
Goście przybywający na uroczystość otwarcia wystawy, w holu głównym pałacu mogli podglądać proces pracy twórczej artysty, który malował obraz.
Autor prac opowiedział o swojej pracy, podkreślając że w sztuce zwraca się w stronę relacji międzyludzkich. Jednocześnie artysta zaznaczył jak bardzo ważna w życiu codziennym oraz w działaniach twórczych jest bliskość drugiej osoby.
Przybyli na wernisaż goście mogli oglądać ekspozycję polegającą na prezentacji dzieł ułożonych w poszczególne cykle.
W przypadku Czesława Gałużnego ten układ wystawy pozwolił na czytelny sposób pokazania horyzontów twórczości artysty, znanego z poszukiwań odpowiedniej formy dla swoich wypowiedzi. Wśród prac na szczególną uwagę zasługuje cykl pt. „Nasze Pompeje”. Cykl ten przedstawia kilka rzeźb z betonu obrazujących ludzkie ciała w zastygłych pozach. Artysta w ten sposób chciał widzowi uświadomić, że w życie każdego człowieka może niespodziewanie wedrzeć się brutalna przemoc, na którą nie mamy wpływu. Natomiast zaskoczenie sprawi, że zastygniemy w bezradności jak mieszkańcy Pompei podczas niszczycielskiej siły Wezuwiusza.
Wernisaż, swym recitalem uświetnił Zbigniew Teper, który zaprezentował kilka własnych utworów z płyty „Magiel czasu” oraz z płyty „Pieśni mojego Zagłębia", nad którą obecnie pracuje, a znajdą się na niej utwory dotyczące zarówno historii miast regionu, jak również ich charakterystyki wizerunkowej.
Wystawę można zwiedzać do 21 listopada 2016 r.
Ale już 18 listopada 2016 r. zapraszamy do Pałacu Mieroszewskich na wydarzenie poetycko-muzyczne, na którym Czesław Gałużny przedstawi publiczności swoje wiersze w oprawie muzycznej zespołu Ancora Imparo pod kierunkiem Małgorzaty Kostki.