Dzieci ze Żłobka Miejskiego nr 2 przywitały wiosnę
Reprezentacja dzieci z grupy Misiów bawiła się wraz z innymi przedszkolakami podczas miejskiego powitania wiosny.
W żłobku na dzieci czekały kolejne atrakcje, piosenki i niespodzianki związane z uroczystością przywitania wiosny. Najmłodsi przywoływali tę porę roku, sadząc pierwsze wiosenne kwiaty.
W Przedszkolu Miejskim nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego odbyło się spotkanie przedszkolaków z okazji Światowego Dnia Wody.
Dzieci rozwiązywały zagadki, poznały właściwości i stany skupienia wody poprzez obserwację, proste doświadczenia i wyciąganie wniosków. Nauczycielki uzmysłowiły im znaczenie wody dla roślin, ludzi i zwierząt oraz zwracały szczególną uwagę na potrzeby jej oszczędzania.
Na koniec spotkania każda grupa otrzymała „kropelkę" do kolorowania jako symbol „Przyjaciela Wody", a każde dziecko otrzymało butelkę wody mineralnej.
Do Przedszkola Miejskiego nr 1 zawitała Pszczółka Maja oraz Kubuś Puchatek wraz ze swoim opiekunem z pasieki "Boża Iskierka”.
W czasie zajęć dzieci mogły zajrzeć do wnętrza ula, zarówno tego współczesnego jak i zrobionego z pnia drzewa czy słomy. Dotykały plastra pszczelego oraz próbowały miodu oraz pyłku kwiatowego.
Szczególną atrakcją było obserwowanie przez lupy zachowania żywych pszczół w specjalnie przygotowanym, bezpiecznym szklanym ulu. Dodatkowo dzieci wykonywały świeczki z prawdziwego wosku pszczelego oraz dostały po słoiczku miodu, pałeczkę do miodu oraz dyplom "Przyjaciela Pszczół”.
Wieczór Czarów w Szkole Podstawowej nr 4
Po raz czwarty w Szkole Podstawowej nr 4 w Będzinie rozbłysły sceniczne reflektory. Przedstawienia teatralno-muzyczne: „Obudź mnie” i „Czerwony…”, stały się powodem do zadumy i refleksji nad problemami codziennego życia. Uczniowie klas młodszych i oddziału przedszkolnego przenieśli widzów w świat czarów i magii, pokazując dziecięcą wizję postrzegania otaczającej rzeczywistości.
Działania artystyczne dzieci oddziału przedszkolnego i klas młodszych są efektem całorocznej pracy w ramach autorskiego projektu edukacyjnego „Mały artysta”, który pozwala rozwijać artystyczne talenty uczniów. Realizacja tego projektu odbywa się we współpracy z Zespołem Szkół Muzycznych i Szkołą Plastyczną w Dąbrowie Górniczej oraz Ośrodkiem Kultury w Będzinie.
Dzień Marchewki w Przedszkolu Miejskim nr 13 im. Juliana Tuwima
Przedszkole od kilku lat bierze aktywny udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Jednym z jego celów jest dbałość o zdrowie, o czym pamiętały dzieci z grup Żabki i Zajączki, które świętowały Dzień Marchewki.
Marchewki z masy solnej ulepione i pomalowane przez dzieci do złudzenia przypominały te prawdziwe, a własnoręcznie wyciśnięty sok marchewkowy smakował wszystkim przedszkolakom. Było pomarańczowo, zdrowo i pysznie.
W Przedszkolu Miejskim nr 4 im. Jana Brzechwy odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bohaterowie utworów Jana Brzechwy w oczach dziecka” pod honorowym patronatem córki autora - Krystyny Brzechwy i Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.
Celem konkursu jest zachęcenie dzieci z całej Polski do czytania i ilustrowania wierszy Jana Brzechwy, pobudzenie twórczej wyobraźni i kreatywności dzieci. W tym roku dzieci miały wykonać pracę techniką wycinanki z różnych materiałów. Napłynęło 50 prac z różnych zakątków naszego kraju. Do oceny dopuszczono 44 prace zgodne z regulaminem konkursu. Specjalnie powołana komisja oceniająca przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
- I miejsce
Milena Długołęcka z Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Jana Brzechwy w Będzinie za pracę „Żuk” - I miejsce
Zofia Gołębiewska z Przedszkola nr 140 „Pod Platanem” we Wrocławiu za pracę
„Na wyspach Bergamutach” - I miejsce
Martyna Gargol z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Chełmie za pracę „Fruwająca krowa” - II miejsce
Oliwia Pluszyńska z Przedszkola Miejskiego nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego
w Będzinie za pracę „Sowa” - II miejsce
Oliwia Jaroszek z Katolickiego Przedszkola Św. Antoniego w Węgrowie za pracę „Pomidor” - II miejsce
Natalia Rudnicka z Przedszkola nr 36 w Dąbrowie Górniczej za pracę „Na wyspach Bergamutach” - III miejsce
Kamila Borecka z Przedszkola Miejskiego nr 9 im. Wandy Chotomskiej w Będzinie za pracę „Żuk” - III miejsce
Marika Barczuk z Gminnego Przedszkola im. Jana Brzechwy w Siennicy Nadolnej za pracę „Entliczek-pentliczek” - III miejsce
Barbara Banaszek z Przedszkola Integracyjnego nr 137 im. Janusza Korczaka w Warszawie za pracę „Stonoga” - wyróżnienia:
- Maja Janczak z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie za pracę „Kaczka Dziwaczka”
- Zuzanna Wawrzyńczak z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Będzinie za pracę „Ślimak”
- Krzysztof Jaguś z Publicznego Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Radomsku za pracę „Potargany Jerzy”
- Justyna Engler z Przedszkola Sióstr Elżbietanek w Gdańsku za pracę „Na wyspach Bergamutach”
- Julia Olszewska z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Czeladzi za pracę „Kaczka Dziwaczka”
- Julia Górczyńska z Przedszkola Publicznego nr 5 im. Przyjaciół Jeżyka Tuptusia w Czeladzi za pracę „Na straganie”
- Klemens Kluczewski z Samorządowego Przedszkola nr 97 im. Jana Brzechwy w Krakowie za pracę „Entliczek-pentliczek”
- Laura Bienias z Przedszkola Publicznego nr 3 im. Jana Brzechwy w Opolu za pracę „Bohaterowie utworów Jana Brzechwy w oczach dziecka”
- Ala Kęsy z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku za pracę „Kaczka Dziwaczka”
Na uroczyste rozstrzygnięcie w siedzibie przedszkola przybyły nagrodzone dzieci, które mieszkają bliżej i mogły dojechać. Zgromadzeni goście obejrzeli teatrzyk w wykonaniu dzieci przedszkolnych pt. „W poszukiwaniu zagubionego czasu”.
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Zwycięzcy z dalszych miejscowości dyplomy i nagrody otrzymają pocztą.
Wszystkim dzieciom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!
W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego 2 kwietnia na niebiesko świecą firmy, instytucje i obiekty. W tym roku zaświeciło również Przedszkole Miejskie nr 6 im. UNICEF, które 31 marca zorganizowało Niebieski Dzień.
Cały personel przedszkola oraz dzieci ubrani byli na niebiesko, a nauczyciele przeprowadzili zajęcia integrujące grupy. Przedsięwzięciu przyświecało motto: „Każdy chce być sobą, a „inny” nie znaczy gorszy”. Nie zabrakło również niebieskiego światła. Niebieskie balony LED w formie drzewek szczęścia witały już od progu. Przedszkolaki przemaszerowały przez pobliskie osiedla, rozdając przechodniom niebieskie balony. Udały się również do filii Biblioteki Miejskiej na Ksawerze, w której pani Małgorzata Janas przeczytała im książeczkę pt. „Krzyś jest wyjątkowy”.
Akcja „Polska na niebiesko: Autyzm, Chcemy być sobą!” miała na celu pokazanie, że każdy człowiek pragnie akceptacji, zrozumienia i ma pełne prawo do bycia sobą.