19 listopada o godzinie 18.00 zapraszamy na kolejną w tym sezonie premierę do Teatru Dzieci Zagłębia. „Lęki współczesności w świecie dziecka” to trzy monodramy, które łączy ostro zarysowana problematyka społeczna.
Projekt adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych, biorą w nim udział psychologowie. Po spektaklach odbędą się pogadanki.
Od reżyserów:
- Przemysław Pawlicki. Napaść. Agresywne puzzle
W spektaklu chciałbym poruszyć różne aspekty agresji oraz zastanowić się nad jej źródłami. Teatralną opowieść chciałbym prowadzić w taki sposób, który w widzu automatycznie będzie budować przeświadczenie o nagannym charakterze poruszanych aspektów agresji.
Strukturę spektaklu wyobrażam sobie jako kolaż różnych scenek, niekiedy żartobliwych, prezentujących różne wymiary agresji.
Jeśli chodzi o warstwę tekstową spektaklu, chciałbym żeby była autorskim scenariuszem, powstającym w wyniku rozmów między specjalistą w temacie agresji, aktorem i reżyserem/dramaturgiem, przynajmniej na początkowym etapie, w którym chciałbym wspólnie zdecydować jakie konkretne tematy poruszymy i też co jest/nie jest odpowiednie dla młodego odbiorcy. Nie ukrywam, że chciałbym przynajmniej raz sprowokować widza do jakiejś reakcji, lub zdecydowanie naruszyć granicę pomiędzy sceną a widownią. Pytanie w jakiej formie pozostaje otwarte.
Mam nadzieję, że uda nam się sprowokować do myślenia, choć część odbiorców poprzez szczere i czasami łamiące konwencję „szkolnych teatrzyków” interaktywne przedstawienie, gdyż wyobrażam sobie, że w ramach działań scenicznych, aktor może komunikować się z widzami bezpośrednio, łamiąc zasadę tzw. „czwartej ściany” a nawet wciągać widzów fizycznie w akcję.
- Rafał Sisicki. Uwodziciel.
Nasz monodram (jeden z trzech) to "Uwodziciel", tekst Radosława Paczochy. Jest to historia chłopaka, który z powodu kompleksu "bycia gorszym" (ze względów finansowych - jest chłopakiem z gorszej dzielnicy, który tylko chodzi do szkoły w tej lepszej dzielnicy) postanawia zarobić trochę pieniędzy, żeby poczuć się lepiej. Ale, że "te pieniądze tak wolno się zarabiają", zaczyna handlować narkotykami. Traci przyjaciół, szanse na dobre wykształcenie ale jest kimś lepszym. Potrafi każdego uwieźć, żeby wcisnąć mu narkotyk. Jest w tym dobry, ba najlepszy. - Tyle wynika z tekstu, nad którym pracujemy. My chcemy ciut więcej. Chcemy młodym ludziom pokazać, że zawsze mają możliwość wyboru
- Ula Kijak. Balsam, czyli od procentów moc.
To jest taki trochę związek toksyczny - nigdzie się ruszyć bez niego nie mogę.
To jest taka historia miłości.
I wielkiej zazdrości.
Najlepiej i najgorzej - na raz.
Historia wcale nie niezwykła - o dorastaniu i budowaniu pewności siebie. Nauka, presja, towarzystwo,
konkurencja, kompleksy, docinki. Z jednej strony: „Osobom niepełnoletnim alkoholu nie sprzedajemy”.
Z drugiej - Alkohole 24h na każdym roku zapraszająco migoczą kolorowymi neonami, a 0,5 litra piwa
kosztuje w pubie tyle samo, co 0,3 litra wody mineralnej.
No to zróbmy sobie taką całkiem na poważnie analizę sytuacji - pić czy nie pić? A jeśli pić - to co pić?
Ile pić? Jak pić? A jeśli nie pić - to jak żyć?
Przedstawienie dofinansowane ze środków MKiDN.
„Lęki współczesności w świecie dziecka”
- „Napaść. Agresywne puzzle”
Reż: Przemysław Pawlicki
Wyst: Karol Kojkoł - „Uwodziciel”
Reż: Rafał Sisicki
Wyst: Kamil Katolik - „Balsam, czyli od procentów moc”
Reż: Ula Kijak
Wyst: Agnieszka Raj – Kubat
Miejsce: Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana, Będzin, ul. Teatralna 4
Wiek: klasy gimnazjalne
Ceny biletów: wstęp wolny
Rezerwacje: (32) 269-89-15