Niewielu osobom uczniowie technikum i szkoły zawodowej jawią się jako wielbiciele sztuki – a to błąd! Młodzież Zespołu Szkół Techniczno – Usługowych w Będzinie chętnie i często organizuje różne formy działań popularyzujących poezję, powieść, muzykę czy film. Okazją może się stać na przykład uczniowska wycieczka do Warszawy.
Po powrocie z ostatniej wycieczki uczniowie chcieli koniecznie podzielić się wrażeniami, więc 16 listopada zorganizowany został wieczorek, otwierający cykl spotkań Kawiarenki Literackiej. Tematyka prezentacji literackich dotyczyła oczywiście Warszawy i przemian, jakim miasto podlegało w różnych epokach polskiej historii. Wiersze L. Staffa, J. Lechonia, A. Słonimskiego, T. Kubiaka oraz fragmenty "Lalki" B. Prusa przypomniały uczestnikom wycieczki miejsca, które wywarły na nich tak wielkie wrażenie podczas zwiedzania stolicy.
Prezentacja fotograficznego pamiętnika z wycieczki była okazją do snucia opowieści, przytaczania anegdotek i wspominania najbardziej emocjonujących momentów. Atmosfera spotkania wzbudziła ochotę do śpiewu, nie obeszło się więc bez chóralnego wykonania znanych piosenek „warszawskich”, takich jak Czesława Niemena "Sen o Warszawie", Pawła Kukiza "Miasto budzi się', T. Love "Warszawa", czy "Jak przygoda to tylko w Warszawie",(piosenka z muzyką Tadeusza Sygietyńskiego, wykorzystana w filmie Przygoda na Mariensztacie). Kolejne spotkania Kawiarenki Literackiej z pewnością będą cieszyły się powodzeniem, jednak uczniowie nie poprzestają na biernym uczestnictwie w kulturze.
Nakładem własnym Zespołu Szkół Techniczno – Usługowych ukazał się 2 grudnia 2015 r. tomik poetycki, będący antologią iuveniliów przyszłych wielkich pisarek. To wcale nie żarty! Kto z nas może stwierdzić dzisiaj, że Patrycja, Żaneta i Weronika NIE będą w przyszłości nagradzanymi poetkami, a Monika – znaną autorką powieści fantasy? Jeśli spojrzymy z tej perspektywy, zawartość tomiku „Pozory patrzenia” będzie miała w przyszłości wartość, jaką stanowią pierwsze, młodzieńcze utwory (to właśnie oznacza łaciński termin „iuvenilia”) – opatrzone w dodatku autografami autorek.
W szkolnej czytelni multimedialnej zebrali się przyjaciele, znajomi, nauczycielki autorek oraz dyrekcja szkoły, aby wysłuchać ich prezentacji. Każda z dziewcząt wybrała do odczytania te utwory, które uważa za najważniejsze, najlepsze, najbardziej godne samodzielnego zaistnienia przed publicznością. Chociaż w wierszu „Moje sny” usłyszeliśmy deklarację: „To moje sny, nie oddam was nikomu…”, stało się oczywiste, że poetki chcą dzielić się z publicznością właśnie tym, co nieuchwytne i trudne do wyrażenia, a jednak piękne - jak dobry sen. Wieczorkowi patronowali wielcy artyści: Dürer, Chopin i Michał Anioł…
Samorząd Uczniowski przygotował piękne dekoracje i zapewnił przyjemności o bardziej namacalnym charakterze, czyli wspaniałe ciasta. Atrakcją wieczoru był niezwykły tort, owoc pracy jednego z uczniów klasy IV technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. W ten sposób przyszły mistrz w sztuce kulinarnej złożył poetkom gratulacje z okazji udanego debiutu. Po degustacji nikt nie mógł mieć wątpliwości, że cukiernictwo to także sztuka!
Wieczorek poetycki był wydarzeniem ważnym dla szkoły. Uczestnikom objawiło się, wedle słów Weroniki: „Przez mgłę widziane ludzkie życie/Na kartce spisane jasnym długopisem/Bladym jak codzienność, która wciąż się zmienia”.
Mamy nadzieję, że ten debiut pomoże innym autorom, dotąd piszącym „do szuflady” w podjęciu decyzji o wyjściu z cienia i prezentacji własnych osiągnięć. Następne tomiki – już wkrótce!