Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Zagłębia w czasie świąteczno-noworocznym, gdzie można zobaczyć kilka wyjątkowych wystaw:
Finisaż wystawy „Szopki Krakowskie”
Termin: 8 stycznia, godzina 18.00, Pałac Mieroszewskich.
Kurator wystawy przybliży historię krakowskiego konkursu szopkarskiego. W programie również wystąpienie krakowskiego szopkarza Stanisława Malika, który wygłosi prelekcję poświęconą tradycjom szopkarskim.
Finisaż będzie jedną z ostatnich okazji do obejrzenia konstrukcji będących fenomenem na skalę światową. Nigdzie indziej nie spotkamy tak niezwykłych budowli, upamiętniających narodzenie Chrystusa, zadziwiających kunsztem krakowskiej architektury i misternością wykonania.
Wystawa potrwa do 10.01.2016 r.
"Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii”
Ekspozycja wprowadza widza w klimat XIX - wiecznego balu, który uhonorował postać królowej Wiktorii z okazji 60 - lecia jej panowania. Kostiumowy bal zorganizowała księżna Devonshire 2 lipca 1897 r. w Devonshire House.
Na fotografiach widać przedstawicieli ówczesnej europejskiej arystokracji uczestniczącej w balu, które wykonało Studio Fotograficzne Lafayette założone w Dublinie w 1880 r. przez Jamesa Stacka Laudera posługującego się pseudonimem „James Lafayette”.
Ideą realizatorów wystawy było przypomnienie wydarzenia świętującego jubileusz Jej Królewskiej Mości oraz osobistości arystokracji brytyjskiej i europejskiej, której wizerunki w „kadrze czasu" zatrzymał zakład fotograficzny „James Lafayette". Wystawa składa się z 53 fotografii z zasobów V&A Museum w Londynie i jednej fotografii ze zbiorów Archiwum Królewskiego w Windsorze. Dopełnieniem wystawy są cztery kostiumy będące rekonstrukcją strojów historycznych.
Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie oraz Muzeum Zamkowe w Pszczynie.
„Niegdysiejsze śniegi. Zima w metropoliach” - wystawa w podziemiach będzińskich
Ekspozycja została wypożyczona z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Będzie ją można oglądać w podziemiach do końca stycznia 2016 r.
Wystawa przywołuje zwyczaje i atmosferę świąt Bożego Narodzenia w wielkich światowych metropoliach w pierwszej połowie XX wieku.
Momenty uchwycone na fotografiach, choć w mroźnej aurze, wywołują ciepłe skojarzenia - dziecięcych zabaw na lodowisku, prezentów gwiazdkowych, śnieżnych psot i figli nierozerwalnie związanych ze świętami.
Ekspozycja przedstawiająca widoki z Warszawy, Wiednia, Berlina, Londynu, Paryża i Nowego Jorku, przekonuje odbiorcę, że bez względu na czasy, zwyczaje, mody i obrzędy wyjątkowy nastrój tego czasu oraz towarzyszące mu emocje pozostają wciąż te same.
Ujęta w kadrach atmosfera, poprzez swą wyjątkowość i magię, emanuje intensywnym blaskiem. Negując ograniczenia czasu i przestrzeni dostarcza wzruszeń każdemu z nas.
Projekt "Retroteka"
Projekt polega na udostępnieniu zdigitalizowanych fragmentów dawnych czasopism. Bazą do stworzenia owego projektu stał się „Kurjer Zagłębia” - czasopismo pochodzące z początku XX w., znajdujące się w zbiorach Muzeum Zagłębia.
Jest to projekt otwarty, co w przyszłości zaowocuje współpracą z innymi placówkami kultury. Strona internetowa ruszyła z dniem 5.01.2015 r. i jest kompatybilna z facebook'iem:
https://www.facebook.com/muzeum.retroteka, www.retroteka.org