Podczas weekendu 20 oraz 21 lutego będzie można zwiedzać indywidualnie jeden z obiektów Muzeum Zagłębia w Będzinie, a mianowicie Dom Modlitwy „Mizrachi” przy ul. Potockiego 3.
Na co dzień, aby odwiedzić ten obiekt należy uiścić opłatę za przewodnika w wysokości 40 zł od grupy do 20 osób.
20 oraz 21 lutego wystarczy zakupić w Pałacu Mieroszewskich bądź zamku dowolny znaczek turystyczny i zachować paragon. Koszt zakupu znaczka turystycznego to 7 zł. Każda osoba dorosła powinna zakupić jeden znaczek.
Oprowadzanie będzie odbywać się co pół godziny, od godz. 12:00-15:00 w sobotę oraz niedzielę.
Mizrachi to prywatny dom modlitwy założony na początku lat 20. XX wieku z inicjatywy syna majętnego kupca będzińskiego, Chila Wienera, w jego kamienicy, nazywanej kiedyś potocznie "Małym Będzinem". Nazwa pochodzi od ruchu "Mizrachi" (z hebrajskiego-wschodni) - ortodoksyjnego odłamu syjonizmu.
O związkach z ruchem syjonistycznym świadczy również malarska dekoracja ścienna. Program ikonograficzny malowideł skupia się wokół trzech wątków tematycznych: pejzażowych widoków Ziemi Świętej, symboli 12 plemion Izraela oraz znaków zodiaku. Polichromie przedstawiają miejsca i symbole szczególnie ważne dla judaizmu i syjonizmu, m.in. ul. Herzla w Tel Awiwie, uliczkę w Jaffie, grób Absaloma, grób Racheli, lampkę chanukową i menorę. Dom modlitwy Mizrachi jest jednym z siedmiu w Polsce, w którym zachował się prawie pełny cykl znaków zodiaku.
Po II wojnie światowej urządzono w tym miejscu piwnicę. Plichromie zostały odkryte w 2004 r. dzięki wspomnieniom dawnych, żydowskich mieszkańców miasta. W latach 2010-2011 przeprowadzono renowację, która na nowo przywróciła blask pomieszczeniu. Polichromie zostały nagrodzone w konkursie na najlepszą modernizację 2011 r. w kategorii obiektów sakralnych. Od kwietnia 2012 r. obiekt jest pod opieką Muzeum Zagłębia w Będzinie.