Rok 2016 jest dla Muzeum Zagłębia w Będzinie rokiem szczególnym, ponieważ instytucja obchodzi jubileusz 60-lecia swojej działalności.
Muzeum Zagłębia zostało otwarte w będzińskim zamku 29 lipca 1956 roku. Była to pierwsza muzealna placówka naukowo - badawcza na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Dobrze rozwijające się muzeum uzyskało szybko akceptację Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1 stycznia 1957 roku instytucja została włączona do ogólnopolskiej sieci muzeów.
60-letnią historię muzeum można podzielić na dwa etapy:
- pierwszy w latach 1945 - 1983, gdy siedziba mieściła się tylko w zamku oraz
- drugi - kiedy w skład Muzeum Zagłębia w Będzinie wszedł kolejny obiekt architektoniczny - XVIII–wieczny barokowo-klasycystyczny Pałac Mieroszewskich wraz z otoczeniem parkowym.
W ostatnim czasie do obiektów muzeum dołączyły takie zabytki jak: Dom Modlitwy Mizrachi, zrewitalizowane wzgórze zamkowe oraz podziemia będzińskie.
Od 60 lat Muzeum Zagłębia w Będzinie podejmuje wszelkie działania mające na celu upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa historycznego i kulturowego ziemi zagłębiowskiej oraz miasta Będzina.
W związku z tegorocznym jubileuszem Muzeum Zagłębia organizuje szereg interesujących wydarzeń kulturalnych. Poza stałymi imprezami plenerowymi, cieszącymi się ciągłym zainteresowaniem publiczności (Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła, Ogród Sztuki), w muzeum zaplanowano wystawy czasowe, warsztaty, wykłady, koncerty i wernisaże.
Spoglądając na dotychczasową działalność nie sposób zapomnieć o wspierających je firmach, instytucjach, mediach czy wolontariuszach, których pomoc jest nieoceniona dla rozwoju różnego rodzaju przedsięwzięć.