Troska o wspomaganie w rozwoju dzieci, które ze względu na zaburzenia rozwojowe bądź niepełnosprawność intelektualną mają utrudniony start, jak również idea integracji dzieci zdrowych z dziećmi o stwierdzonej niepełnosprawności to zagadnienia szczególnie bliskie i ważne dla kadry Zakątka Marzeń.
Znajdują one swój wyraz w organizacji przedszkolnych grup i codziennej pracy nauczycieli i specjalistów, dlatego też tegoroczny 4 kwietnia był szczególnym dniem w życiu placówki. Właśnie tego dnia obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Na znak solidarności i wsparcia dla autystycznych dzieci i osób dorosłych wszyscy pracownicy Zakątka Marzeń, jak również podopieczni przyszli ubrani w poniedziałek na niebiesko. W dwóch najstarszych grupach „Motylków” i „Jeżyków” przewidziano również krótkie i dostosowane do możliwości poznawczych dzieci w tym wieku wprowadzenie do tematu, a także wspólne wykonanie plakatów z myślą o koleżankach i kolegach, którzy trochę się różnią od nich samych.
Idealną pointą poniedziałkowych zajęć była oficjalna premiera scenek teatralnych, w których nie tylko dzieci w pełni sprawne miały okazję zaprezentować swoje aktorskie zdolności czy zmierzyć się z tremą występu na żywo – wszyscy poradzili sobie doskonale.
Okres przedświąteczny był w Przedszkolu Miejskim nr 1 niezwykle ciekawy.
Przedszkolaki odwiedził zając Dyzio, który poprzez iluzję i czary wprowadził dzieci w świat fantazji. Były znikające cukierki i pieniądze, zapalały się same żarówki na głowach milusińskich, a dzieci same potrafiły naprawić przecięte liny oraz zmieniać kolory chusteczek. Na zakończenie wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane balonowymi zwierzątkami.
Koeljnego dnia dzieci wyruszyły po tropach kolorowych pisanek, szukając wielkanocnego zająca, który czekał na nich na moście nad Przemszą. Zając powitany przez dzieci wrócił wraz z nimi do przedszkola, gdzie obdarował je czekoladowymi słodkościami. Podczas spotkania z zajączkiem został również rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy stroik wykonany grupowo przez przedszkolaki. Nagrodą dla grupy był duży zestaw klocków.
Aby tradycji stało się zadość, dzieci przygotowały również spotkania wielkanocne dla swoich rodziców. Podczas przedstawień recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz tańczyły ludowe tańce. Tradycyjnie polała się ze śmigusówek woda oraz zostały złożone życzenia świąteczne.
W dniach 22 i 23 marca przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 10 uczestniczyły w warsztatach z gipsem w roli głównej.
Podczas tych zajęć dzieci zapoznały się z całym procesem powstawania odlewów, począwszy od przygotowania masy gipsowej, aż po suche odlewy. Przedszkolaki z radością współtworzyły wielkanocne dzieła w postaci jajek, zajączków, kurek, kurczątek, kogucików, świeczników i podstawek pod jajka.
W dalszej części warsztatów dzieci przystąpiły do ozdabiania i kolorowania swoich prac. Każdy uczestnik otrzymał do domu pięknie zapakowane dzieła. Taka forma edukacji w przedszkolu pozwala rozwijać u dzieci zdolności plastyczne, a także kultywuje tradycje świąteczne.
Kiermasz wielkanocny w Przedszkolu Miejskim nr 2
22 marca w Przedszkolu Miejskim nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu odbył się organizowany corocznie kiermasz wielkanocny” skierowany do mieszkańców osiedla Zamkowego odwiedzających przedszkole.
Ręcznie wykonane pomysłowe dekoracje spotkały się z dużym zainteresowaniem i szybko znalazły nowych właścicieli.