W 2016 roku odbywa się już druga edycja Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. To wieczorno-nocna impreza, na którą składa się cykl wydarzeń kulturalnych promujących czytelnictwo, literaturę oraz biblioteki, jako miejsca, w których warto bywać.
Dla bibliotek to okazja, aby w niekonwencjonalny sposób prezentować swoje zbiory i oferty edukacyjno-kulturalne. Noc Bibliotek to także sposób do zachęcania mieszkańców miasta do aktywnego i kulturalnego udziału w wypoczynku.
W ubiegłym roku w akcji wzięło udział ponad 600 (w 2016 roku na dzień 11 maja zgłoszonych było już 611 bibliotek) bibliotek publicznych i szkolnych w całej Polsce, w tym również Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, która w roku 2016 swoim udziałem w Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pragnie podkreślić obchodzony jubileusz 70-lecia działalności. Obchodzony cały rok jubileusz jest okazją do pokazania roli placówki w życiu kulturalnym i oświatowym miasta oraz wyrażenia szacunku i uznania wszystkim osobom, które przyczyniły się do jej powstania i rozwoju.
Noc Bibliotek startuje 4 czerwca pod hasłem „Wolno czytać”.
O tym, co będzie wolno w tym dniu w będzińskiej bibliotece przekonają się wszyscy, którzy o godzinie 17.00 pojawią się w budynku przy ul. Piłsudskiego 39. Z pewnością będzie wolno czytać … słuchać, pisać, tworzyć, grać i oglądać, a to za sprawą przyjaciół, którzy przyjęli zaproszenie biblioteki do wspólnej zabawy z czytelnikami i mieszkańcami miasta.
Gościem biblioteki będzie Grzegorz Majzel z zespołem, który o godzinie 19.00 zagra na placu prof. Włodzimierza Wójcika koncert „Pytania do życia” . To najważniejszy i najgłośniejszy punkt wydarzenia, którym biblioteka chce podkreślić w sposób wyjątkowy swój jubileusz.
Odbędzie się również spotkanie z Eną Kielską, reżyserką kryminalnej groteski noir inspirowanej m.in. prozą Stanisława Lema. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję obejrzeć przedpremierowy pokaz filmu "Śledztwo The Inquest".
W tegorocznej Nocy Bibliotek będziemy także prowadzić nocny antykwariat, kolejny raz gościem będzie Wojciech Grabowski z akcją BOOK TRUCK, będziemy słuchać wierszy Wiktorii Szumiaty, pochodzących z jej debiutanckiego tomiku „Pod wiatr”, tworzyć kulinarne menu inspirowane literaturą, bawić się z mistrzem Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim w teatrzyk….
Jednym słowem będzie wolno…. dużo.