Kim jest Melpomena? To muza tragedii przedstawiana z maską, uznana za patronkę sztuki teatralnej. Już po raz 9. w będzińskim Ośrodku Kultury odbyły się przesłuchania zespołów teatralnych zwanych Szkolnymi Spotkaniami z Melpomeną.
Na scenie pokazali się uczniowie gimnazjum i szkół podstawowych, którzy prezentowali swój talent aktorski. Jury zwracało uwagę przede wszystkim na dobór repertuaru, rozwiązania inscenizacyjne, grę aktorską, reżyserię i kostiumy. Poziom prezentacji był wysoki, niełatwo było więc podjąć decyzję, kogo wyróżnić.
Wyniki zostały ogłoszone podczas finału 1 czerwca w będzińskim Ośrodku Kultury, gdzie wyłoniono laureatów, którym nagrody wręczył Wiceprezydent Miasta Będzina Rafał Adamczyk.
Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła grupa teatralna „CZARY MARY - (SI)” ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Będzinie za spektakl „Koziołek Matołek”. W kategorii gimnazjum miejsce I przyznano grupie teatralnej „PAN TAREY” z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Będzinie za spektakl „Igraszki z diabłem”.
Wśród uczniów z będzińskich szkół podstawowych nagrody aktorskie otrzymali: Maksymilian Katolik za rolę Koziołka (w spektaklu „Koziołek Matołek”), Natasza Nowak za wcielenie się w postać Czarownicy (w spektaklu „Koziołek Matołek”), Wiktoria Jędras z rolę Złej (spektakl „Śpiąca Królewna”), Marcel Ciszewski za rolę Sługi (w spektaklu „Śpiąca Królewna”) oraz Maja Jędruch za rolę Leona (w spektaklu „Bajka znana – historia nieznana”).
W kategorii gimnazjum: Norbert Godecki za rolę Marcina Kabata (w spektaklu „Igraszki z diabłem”), Alicja Majewska za rolę Kasi (w spektaklu „Igraszki z diabłem”), Wiktoria Ćwik za rolę Czerwonego Kapturka (w spektaklu „Czerwony Kapturek”), Oskar Simon za rolę Wilka (spektakl „Czerwony Kapturek”) oraz Aleksandra Korzec za rolę Królowej (w spektaklu „O księciu, który żony szukał”).