W minioną sobotę w Teatrze Dzieci Zagłębia odbyła się ostatnia premiera w tym sezonie - "Trójka na głowie".
Po pokazie premierowym odbyło się spotkanie z Carstenem Brandauem, autorem sztuki „Trójka na głowie” oraz Thomasem Irmerem, przedstawicielem festiwalu KinderStücke w Mülheim.
Tego dnia miała miejsce również wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci w ramach konkursu plastycznego na ilustrację do ksiażki wydanej w ramach projektu "Świat na głowie - Trójka na głowie".
Carsten Brandau, niemiecki twórca literatury dla dzieci, zdobywca wielu nagród w dziedzinie dramaturgii, napisał sztukę dziwną, a nawet abstrakcyjną.
Bo czy w naszej, znanej nam na co dzień rzeczywistości, cały świat może stanąć na głowie? Odpowiedź jest oczywista - nie może! Ale w sztuce wszystko toczy się na opak. Otóż niespodziewanie zostaje zaburzona naturalna kolejność liczb. Trójka wdziera się na scenę, a więzi łączące Jedynkę i Dwójkę, zostają zerwane. Co było wcześniej absolutnym porządkiem, staje się nagle chaosem, a to, co było prawdą, przemienia się w fałsz. Nic już nie jest takie jak było, a rozsypany świat staje na głowie.
Za zabawnymi perypetiami liczb ukrywa się opowieść o dziecięcych relacjach, przyjaźni i wzajemnej, braterskiej trosce. To bajka o zdobywaniu umiejętności liczenia, ale też o porządku świata i jego podważaniu, o wykluczeniu i walce o przynależność. Autor pomysłowo i z wyobraźnią podpowiada dzieciom, jak mogą zmieniać swój świat, rozwijać skrzydła i podążać za swoimi najskrytszymi marzeniami.
- Spektakl dla dzieci /czas trwania 1h (bez przerwy)/ bilety w cenie 20 zł
- Autor: Carsten Brandau
- Tłumaczenie: Iwona Nowacka
- Scenografia: Bartholomäus Martin Kleppek
- Muzyka: Laurenz Gemmer
- Obsada: Joanna Rząp, Katarzyna Bała, Karina Arbrahamczyk-Zator
Projekt „Świat na głowie – Trójka na Głowie” to więcej niż spektakl. To wyjątkowe przedsięwzięcie – równolegle powstały dwa przedstawienia: w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie oraz Państwowym Teatrze Lalki „Tęcza” w Słupsku.
Głównym tematem spotkania była współczesna niemieckojęzyczna dramaturgia dla dzieci.
Z Carstenem Brandauem rozmawiano o pisaniu dla najmłodszych widzów, o tym, skąd wziął się pomysł na „Trójkę na głowie”, a także o porządku dziecięcego świata i stawianiu go na głowie. Thomas Irmer z kolei opowiedział o festiwalu KinderStücke – niemieckim partnerze projektu „Świat na głowie - Trójka na głowie”, a także o tendencjach w niemieckiej dramaturgii dla dzieci.
Festiwal KinderStücke to forum niemieckojęzycznej dramaturgii współczesnej dla dzieci.
Odbywa się on od 2007 roku jako część istniejącego od 1976 festiwalu dramaturgii współczesnej Mülheimer Theatertage NRW "Stücke“. Rokrocznie w Mülheim pokazywanych jest pięć sztuk teatralnych dla dzieci najczęściej w realizacjach prapremierowych. Jury ocenia teksty, nie przedstawienia. Programowi festiwalu towarzyszy szeroka oferta teatralno-pedagogiczna dla szkół. Jury przyznaje nagrodę Mülheimer KinderStückePreis. W roku 2015 nagrodzono sztukę „Trójka na głowie”, a w roku 2016 kolejną sztukę dla dzieci autorstwa Carstena Brandaua.
Carsten Brandau urodził się w roku 1970 w Hamburgu. Studiował germanistykę, historię i filozofię w Trewirze, Londynie i Heidelbergu. Mieszka w Hamburgu. Teksty Brandaua prezentowano m.in. w hamburskim Thalia Theater, Deutsches Theater Berlin, Schauspiel Dortmund i w Teatrze Studio w Warszawie („Koniec to nie my“ w reż. Marcina Libera). Zdobywca wielu nagród w dziedzinie dramaturgii dla dzieci i młodzieży: 1. Nagroda Konkursu dla Dramatopisarzy Thalia Theater Halle (2001), Nagroda Teatru dl Dzieci Frankfurckiej Fundacji Autorów (2005 ). W 2013 sztuka dla dzieci „Trójka na głowie“ otrzymała nagrodę w niemiecko-niderlandzkim konkursie „Kaas & Kappes“, a w 2015 główną nagrodę festiwalu KinderStücke w Mülheim. Podczas edycji festiwalu KinderStücke 2016 jego kolejna sztuka dla dzieci zdobyła główną nagrodę.
Thomas Irmer urodzony w 1962 roku w Poczdamie. Studiował germanistykę i amerykanistykę na uniwersytecie w Lipsku. W latach 1990/91 był stypendystą Fundacji Fulbrighta w Stanach Zjednoczonych. Doktoryzował się z zakresu amerykańskiej literatury współczesnej. Do 1996 wykładał na uniwersytecie w Lipsku. W latach 1998-2003 był redaktorem czasopisma „Theater der Zeit”, a od 2003 wykłada historię teatru amerykańskiego w Instytucie Studiów Północnoamerykańskich na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie; w latach 2003 - 2007 pracował jako dramaturg przy Festiwalu Spielzeiteuropa organizowanym przez Berliner Festspiele. Jako krytyk teatralny współpracuje z takimi czasopismami jak „Didaskalia”, „Maska” (Słowenia), „Shakespeare” (Norwegia), a także z niemieckim „Theater heute”. Od roku 2011 jeden z selekcjonerów festiwalu KinderStücke w Mülheim.
Spotkanie poprowadziła Iwona Nowacka - autorka przekładu sztuki „Trójka na głowie”, tłumaczka, manager kultury, kuratorka międzynarodowych projektów teatralnych i literackich. Studiowała filologię germańską i literaturoznawstwo na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Universita degli Studi w Maceracie (Włochy). Tłumaczyła teksty m.in. Martina Heckmannsa, Wernera Fritscha, Juli Zeh, Gesine Danckwart, Jana Fabre’a, Carstena Brandaua, Lothara Kittsteina, Rainera Wernera Fassbindera. Stypendystka Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (2012), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013) i Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego (2014 i 2016). Pomysłodawczyni i kuratorka polsko-niemieckich spotkań z niemieckojęzyczną dramaturgią dla młodzieży „Z ogniem w głowie” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (2014 i 2016).
Projekt "Świat na głowie - Trójka na głowie" jest współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Spektakl dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego".