Wystawa obrazów Henryki Janiny Orzeł to opowieść o otaczającym nas pięknie natury.
Pejzaże, które przeważają na ekspozycji w Pałacu Mieroszewskich namalowane są o różnych porach roku. Zapewne powstały z wrażliwości malarki rozmyślającej nad urodą świata. Artystka dostrzega cudowność przyrody, czerpiąc z niej spokój oraz chęć tworzenia. Prace ukazują fascynacje twórczyni bajecznością krajobrazów, które są pełne słońca i oddziałują siłą kolorystyki, a także zatrzymują czas poszczególnych pór roku, pobudzając do refleksji nad przemijaniem.
W obrazach można odczytać pewną dozę smutku i nostalgii. Uczucia te w żaden sposób nie narzucają się w przekazie widzowi, zostawiając miejsce na wrażliwość odbiorcy.
Czar pejzaży tkwi w ich głównym bohaterze, jakim jest przyroda oraz jej prawa. Jest w nich coś z poezji…kiedy to w cieniu żółknących drzew w zadumie złoci się łąka, zachód słońca powoli rozprasza się niknąc za horyzontem, zaś na miękkim dywanie z krokusów, mchu i różaneczników odpoczywa czas. Ulotną chwilą namalowany pejzaż złotawej jesieni zmienia się w chłód poranków pokrytych bielą i gamą zimnych barw – wtedy trzeba już wiedzieć, że kiedyś zima przyjdzie zostając na zawsze.
Efektowne pejzaże oraz przyroda wykreowane na płótnach, papierze czy płycie niewątpliwie były przez artystkę odwiedzone oraz zapamiętane, a następnie stały się materią malarską, wobec któryej nie można przejść obojętnie.
Obrazy Henryki Janiny Orzeł pozwalają poczuć klimat i specyfikę zwiedzonych przez malarkę miejsc, czego przykładem są najnowsze trzy płótna z cyklu „Impresje greckie”.
Henryka Janina Orzeł jest Zagłębianką – tworzy i mieszka w Dąbrowie Górniczej.
Malarstwem interesuje się od młodzieńczych lat. Pierwsze prace plastyczne powstawały za pomocą węgla i ołówka. Były to głównie rysunki części twarzy i portrety, co pozwalało ćwiczyć kreskę. Szlify malarskie nabywała podczas spotkań Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Natomiast od 2008 r. zaczęła pobierać nauki w Pracowni Malarstwa Sztalugowego przy Ośrodku Kultury w Będzinie pod okiem Romualda Korusa. Artystka czynnie uczestniczy w plenerach malarskich. Będąc kierownikiem sekcji plastycznej w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego organizuje imprezy artystyczne oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.
W 2014 r. obraz pt. „Dolina” autorstwa Henryki Janiny Orzeł został przekazany na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i szybko znalazł nabywcę. Artystka należy do Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia, Stowarzyszenia Twórców „Na pograniczu” w Katowicach i innych, gdzie aktywnie działa na polu kultury. Od 2008 r. do 2015 r. Malarka prezentowała swą twórczość na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Henryka Janina Orzeł jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.
Wystawę można zwiedzać w Pałacu Mieroszewskich od 10 września do 10 października 2015 r.