Czwarta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania odbyła się 5 września. Po wcześniejszej lekturze „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (2012), dzieł Aleksandra Fredy (2013) i „Trylogii” Henryka Sienkiewicza (2014) rok 2015 należał do „Lalki” Bolesława Prusa.
W Będzinie, który w akcję włączył się po raz trzeci najsłynniejszą powieść Prusa czytano w scenerii barokowo – klasycystycznego Pałacu Mieroszewskich.
Fragmenty jedynej w swoim rodzaju konfrontacji romantycznego i pozytywistycznego idealizmu z realizmem przypomnieli przedstawiciele władz miasta, placówek oświatowych, reprezentant Powiatowej Komendy Policji, mieszkańcy miasta oraz zaprzyjaźnieni mecenasi kultury.Czytaniu „Lalki” towarzyszyły inscenizacje, prelekcje historyczne, quiz, wystawa oraz występy muzyków ze Stowarzyszenia Artystów Spectrum i Chóru Sarmatia Ars Bendzinensis. Istniała także możliwość upamiętnienia kolejnej edycji Narodowego Czytania pieczęcią, przysłaną z Biura Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Trzecie Narodowe Czytanie w Będzinie zorganizowane z inicjatywy Prezydenta Miasta Będzina przygotowało Muzeum Zagłębia oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego. Zaproszenie do współpracy przyjęło Gimnazjum nr 1 w Będzinie, którego uczniowie przedstawili inscenizacje fragmentu „Lalki” oraz przechadzali się w okolicznościowych strojach po parku Mieroszewskich.
Kolejne Narodowe Czytanie za rok. Z jaką lekturą przyjdzie się nam zmierzyć dowiemy się 1 lutego 2016 roku.