„Roboty analogowe” to wystawa rzeźby Tomasza Motłocha aktualnie prezentowana w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.
Ekspozycja, którą można oglądać w holu dolnym biblioteki składa się z ponad 40 rzeźb, a każda z nich ma własną, niebanalną przeszłość, sięgającą aż Podlasia. Prezentowane rzeźby stanowiły kiedyś jedynie fragmenty elementów konstrukcyjnych nieistniejących domów, stodół, obór i innych urządzeń przydatnych w gospodarstwach domowych. W rękach Tomasza Motłocha, szlifowane, malowane i wyposażane w atrybuty im przypisane stały się wyjątkowymi dziełami, mającymi swoją historię i własne imiona. Nie sposób przejść obok nich obojętnie.
Autor wystawy, Tomasz Motłoch, jest pasjonatem i miłośnikiem wszelkich sztuk, zajmuje się malarstwem, fotografią, rzeźbą oraz renowacją mebli. Mieszka w Będzinie wraz z żoną Kasią i synkiem Stasiem. Prowadzi autorską pracownię GALERIA NA PODDASZU - https://www.facebook.com/galeriawnetrznapoddaszu/?fref=ts, a jego prace od kilku lat są regularnie eksponowane podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Nieprofesjonalnej ART NAIF Festiwal w Katowicach – Nikiszowcu. Festiwalowe jury już dwukrotnie – w 2014 i 2015 roku - doceniło obrazy będzińskiego artysty prezentowane w Galerii Szyb Wilsona.
Zauważalne i nagradzane w licznych konkursach fotograficznych, m.in. Międzynarodowym Konkursie Fotografii Przemysłowej i Industrialnej Foto – Pein w Rybniku, konfrontacjach fotograficznych Tylko Jedno Zdjęcie organizowanych przez MOK w Jarosławiu, konkursie „OBIEKTYWNIE ŚLĄSKIE” czy ogólnopolskim konkursie „PODLASIE W OBIEKTYWIE” są także fotografie wykonane przez Tomasza Motłocha. Zdaniem Andrzeja Koniakowskiego, członka Związku Polskich Artystów Fotografików pasją Tomasza jest malarstwo, ale fotografia stała się narzędziem do osiągnięcia efektu malarskiego z poszanowaniem tak sztuki malarskiej, jak i fotograficznej.
Wystawa „Roboty analogowe” jest drugą prezentacją twórczości Tomasza Motłocha w będzińskiej bibliotece. W 2006 roku mieszkańcy mieli okazję zobaczyć „Metafizyczne poczucie dziwności istnienia", wystawę, na której wówczas artysta prezentował swoje obrazy.