Projekty #Dramat-Lubię to!, Lektury obowiązkowe oraz Pokój opowieści realizowane przez Teatr Dzieci Zagłębia zyskały 201 tysięcy złotych dzięki dofinansowaniom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
49 tysięcy złotych dofinansowania na projekt "#Dramat – Lubię to!" w ramach programu Kultura Dostępna
Projekt zakłada prezentacje pięciu czytań dramatów współczesnych oraz nieznanych tekstów klasycznych w nowoczesnym ujęciu wraz z towarzyszącymi im dyskusjami z młodzieżą, warsztatami z nauczycielami i konkursem. Ma na celu złamanie stereotypu „teatru oderwanego od rzeczywistości" poprzez prezentację np. „Męczenników" Mariusa von Mayenburga, czy „Sam - czyli przygotowanie do życia w rodzinie" Marii Wojtyszko.
Będzie celowo łączył dramaty współczesne, napisane językiem bliskim młodzieży z klasycznym repertuarem dotykającym tematów uniwersalnych (patriotyzm, upadek wartości duchowych i autorytetów), które zaprezentowane zostaną w nowoczesny sposób.
71 tysięcy złotych dofinansowania na projekt "Lektury obowiązkowe" w ramach programu Wydarzenie artystyczne dla dzieci i młodzieży, dzięki któremu zostaną przygotowane premiery spektakli:
- „Bromba w sieci" Macieja Wojtyczki
Będzie to już trzeci wagon „Teatralnej Lokomotywy Dormana", czyli cyklu spektakli dla najmłodszych na temat profilaktyki zagrożeń. Zrealizowany w roku 2015 spektakl „Duszek Śmieciuszek" Stefana Szulca, przybliżał problem ekologii oraz potrzeby segregacji odpadów. W roku 2016 spektakl „Miłek Opiłek" Dariusza Czajkowskiego poruszał problem uzależnień.
„Bromba w sieci" wskazuje na zagrożenia płynące ze świata wirtualnego, ponieważ ani dzieci ani ich opiekunowie nie zdają sobie dostatecznie z nich sprawy.
- „Zorro" Jahnstona McCulleya
Przygotowanie tego spektaklu ma na celu przypomnienie dzieciom bohatera będącego synonimem wszystkiego, co w człowieku najlepsze. Ma on uświadomić najmłodszym widzom, iż odpowiedzialność, szlachetność, dobro i honor są wciąż ważnymi i aktualnymi wartościami, a empatia i umiejętność obrony słabszego mogą być powodem do dumy.
81 tysięcy złotych dofinansowania na projekt "Pokój opowieści" w ramach programu Edukacja kulturalna
Celem projektu jest integracja dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów poprzez działania twórcze odnoszące się do metafory domu - rozumianego jako uniwersalne centrum świata każdego człowieka.
Odbędą się interdyscyplinarne warsztaty, podczas których zostaną zebrane opowieści osób niepełnosprawnych psychicznie, bezdomnych, dzieci z domu dziecka i seniorów, a następnie wykorzystane do stworzenia książki artystycznej i spektaklu.
Kontrapunktem warsztatów będzie działalność społeczna św. Brata Alberta i jego poglądy na temat wspierania grup wykluczonych. Projekt będzie odnosił się do uniwersalnego znaczenia domu - jako przestrzeni własnej, prywatnej, w której każdy czuje się bezpiecznie.
Ideą projektu jest zebranie różnych świadectw obecności tego pojęcia u odbiorców i pokazanie domu jako czasoprzestrzeni mitycznej - istotnej dla każdego człowieka bez względu na pochodzenie.