„Pola Negri i jej sosnowiecka przygoda” to tytuł wykładu przeprowadzonego przez dr Magdalenę Boczkowską w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pt. „Biblioteka. Oczywiście!” objętego honorowym Patronatem Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego.
Adresatami wykładu, który odbył się w sali konferencyjnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej byli m.in. studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Będzińscy żacy mogli zapoznać się barwnym życiorysem Poli Negri, której prawdziwe nazwisko brzmiało Apolonia Chalupec.
Studentów szczególnie zainteresował bardzo ciekawy epizod z życia gwiazdy filmowej, związany ze stolicą Zagłębia Dąbrowskiego. Okazało się, że podczas podróży do Berlina na początku 1919 roku służba celna zatrzymała Polę Negri na stacji granicznej w Sosnowcu pod zarzutem przemytu jej pierwszego filmu pt. "Niewolnica zmysłów". Całe to nieprzyjemne wydarzenie zaowocowało poznaniem młodego oficera hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego. Jeszcze w listopadzie tego samego roku para pobrała się. Ślub odbył się w sosnowieckiej katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej.
Przez kilka miesięcy aktorka mieszkała u rodziny Dąmbskich w istniejącej do dziś kamienicy przy ul. Kołłątaja 6 (fakt ten przypomina tablica pamiątkowa umieszczona na ścianie budynku). Małżeństwo trwało do roku 1922, a całą winę za rozpad związku aktorka przypisała mężowi. Po rozstaniu z hrabią Dąmbskim, Pola Negri wyjechała do Berlina, a później do Hollywood, gdzie rozwijała swoją karierę, stając się największą gwiazdą filmową lat 20. i 30. XIX wieku. Niestety, już nigdy nie powróciła do Sosnowca.