O tym, że czytanie porusza przekonywali bibliotekarze prawie 1350 bibliotek w całej Polsce podczas Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, która odbyła się w minioną sobotę, 3 czerwca pod hasłem „Czytanie porusza”.
Wśród bibliotek nie zabrakło także Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, która do akcji zainicjowanej przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej włączyła się po raz trzeci. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Będzina Łukasz Komoniewski.
Na uczestników czekało wiele niespodzianek i atrakcji, których tematem przewodnim były podróże.
W pierwszą podróż, do epoki romantyzmu, przenieśli wszystkich studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy stosując czytanie performatywne przedstawili balladę „Świteź” Adama Mickiewicza, uważaną za pierwsze dzieło romantyzmu w literaturze polskiej. Kontynuacją literackich podróży było spotkanie z poezją jednego z najwybitniejszych polskich poetów dwudziestolecia międzywojennego, Bolesława Leśmiana, którą zaprezentowała młodzież Gimnazjum nr 3 w Będzinie wraz z bibliotekarzem i dyrektorem placówki.
Przypadające w 2017 roku dwie rocznice związane z poetą, 140. rocznica urodzin i 80. rocznica jego śmierci, zainspirowała bibliotekarzy do zorganizowania literackiego flash moba, podczas którego czytano wiersz „Romans” Leśmiana.
Kolejnym przystankiem związanym z literaturą był Book Truck, który zagościł w bibliotece po raz trzeci oraz oferta przygotowana przez czeladzki Antykwariat „Latarnik”, w której nie zabrakło konkursu literackiego dla odważnych oraz cieszącej się dużym zainteresowaniem zabawy „Randka w ciemno z…książką”.
Organizatorzy będzińskiej Nocy Bibliotek zaprosili jej uczestników także w podróż z autorem, Wojciechem Grabowskim, który swoją najnowszą publikacją „Dizajn tamtych czasów” urzekł czytelnicze serca wielu osób.
O tym jak ważnym lekarstwem są książki wiedział już starożytny myśliciel i podróżnik, Demokryt z Abdery. Dlatego wśród wędrówek zaproponowanych podczas będzińskiej Nocy Bibliotek była podróż po zdrowie. Przedstawiciele salonu optycznego Dr Marchewka oraz Centrum Dietetycznego Naturhouse z Będzina oferowali bezpłatne badania wzroku i konsultacje z dietetykiem, a podczas prelekcji mówili, jak dbać o zdrowie, by móc w pełni korzystać z jego uroków niezależnie od wieku.
Kolejną stacją, na której zatrzymali się przyjaciele książek i bibliotek z Będzina było spotkanie z podróżniczką, autorką oraz blogerką Lidią Stefek, która zabrała wszystkich do świata swoich podróży, podczas których odwiedziła m.in. Gruzję, Chorwację, Wyspy Galapagos, Chile, Ekwador, Peru, Brazylię i Maroko. Dzięki Emilii Nowak, nie zabrakło także podróży do świata malarstwa, poprzez które artystka prezentuje w sposób niezwykły kulturę i sztukę. Wystawa, „Tam i z powrotem”, która została otwarta w Galerii klubu „Pod Sową” wzbudziła ogromne emocje i żywą dyskusję na temat malarskich inspiracji Pani Emilii.
Dyrektor biblioteki zaprosił także uczestników wydarzenia do przyłączenia się do akcji Ośrodka Informacji ONZ wspierającej pokój na świecie.