Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczęła serię bezpłatnych badań profilaktycznych poświęconych diagnozie chorób serca. To już trzeci raz, gdy kardiobus wyjedzie na ulice 100 miejscowości w całym kraju, docierając także do Będzina, gdzie pojawi się 24 listopada.
Jak wynika z raportu GUS pt. „Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski”, choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci. Dlatego też oprócz prowadzenia zdrowego trybu życia, niezwykle ważne jest systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych.
Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Mimo postępów w diagnostyce i leczeniu, w naszym kraju co roku z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera około 200 tysięcy osób - alarmuje Paweł Starczewski, lekarz, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych, kardiolog. Aby w pełni cieszyć się zdrowiem, bardzo ważna jest profilaktyka, czyli działanie mające na celu zapobieganie poprzez propagowanie zdrowego stylu życia, kontrolowanie czynników ryzyka, a następnie wczesne ich wykrywanie i leczenie, dodaje kardiolog.
W ciągu kilku tygodni kardiobus, czyli mobilny gabinet lekarski, odwiedzi wybrane miejscowości w całej Polsce, gdzie ze specjalistycznego sprzętu kardiologicznego i wykwalifikowanego personelu medycznego będzie mógł skorzystać każdy zainteresowany. Po każdym badaniu pacjent otrzyma ulotkę z praktycznymi informacjami na temat profilaktyki chorób układu sercowo – naczyniowego.
W ramach badania będzie można:
- wykonać EKG, które pozwala ocenić częstotliwość oraz miarowość pracy serca, a także rozmiar oraz położenie komór serca,
- wykonać pomiar ciśnienia, który umożliwia rozpoznanie nadciśnienia tętniczego krwi oraz kontrolę jego leczenia,
- sprawdzić wskaźnik BMI, który określa stopień ewentualnego nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Dlaczego systematyczne przeprowadzanie badań kardiologicznych jest takie istotne?
Serce człowieka działa jak pompa. Nieprzerwanie tłoczy krew do naczyń całego organizmu, przetaczając nawet 350 litrów krwi w ciągu godziny. Podczas swojej pracy, przy każdym skurczu i rozkurczu przez mięsień sercowy przepływają impulsy elektryczne. Za pomocą elektrod umieszczonych w odpowiednich miejscach na ciele można zdiagnozować wiele nieprawidłowości w pracy organu, np. zawał, niedokrwienie mięśnia sercowego czy zaburzenia rytmu serca. Z kolei sprawdzenie wskaźnika BMI pozwala ocenić zagrożenie wystąpienia chorób związanych z otyłością i nadwagą, np. cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca czy miażdżycy.
Kardiobus będzie stacjonował w Będzinie 24 listopada przy ulicy Pokoju 14, między godzinami 10.00 a 16.00.
Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie czternastu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.
Aby uzyskane wyniki były jak najbardziej miarodajne, zaleca się, aby na godzinę przez badaniem nie pić kawy i nie palić papierosów, ponieważ przyspieszają one pracę serca.