Zapraszamy do zwiedzania wystawy prezentującej szopki bożonarodzeniowe wykonane na coroczny konkurs organizowany już po raz szesnasty przez SP nr 10 w Będzinie, Muzeum Zagłębia i będzińską parafię Św. Trójcy.
Od lat konkurs przybliża tradycje świąt Bożego Narodzenia, jednocześnie sprawiając dzieciom wiele radości i przyczyniając się do ich rozwoju artystycznego. W tym roku wpłynęło ponad 100 prac z czego 30 można oglądać na wystawie w muzeum.
Muzeum Zagłębia w Będzinie ufundowało specjalną nagrodę za wykorzystanie elementów regionalnych i ludowych z obszaru Zagłębia Dąbrowskiego. Wśród szopek inspirowanych elementami regionalnymi – architekturą sakralną i świecką, krajobrazem, strojami ludowymi, wybrana została szopka wykonana przez Daniela Kapałę ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Sosnowcu. Praca obok betlejemskiej stajenki prezentuje zamek będziński – zachwycając misternością wykonania i pomysłowością.
Wystawie towarzyszy ekspozycja ruchomej szopki wykonanej przez Adama Szczepaniaka z Sosnowca.
Szopka powstała w latach 1985-1989. Podstawa szopki ma wymiary 2m x 2m, a w najwyższym swoim punkcie osiąga wysokość 2,5 m. Dzieło Adama Szczepaniaka składa się z trzech poziomów. W poziomie pierwszym, nie widocznym dla obserwatora, mieści się mechanizm poruszający elementami całego przedstawienia. W części środkowej zobaczyć możemy Betlejem z gospodą, domem noclegowym oraz grotę ze stajenką. Poruszające się figury oddają pokłon narodzonemu Jezusowi. Na najwyższym poziomie znajduje się Jerozolima wraz z Synagogą, Wieczernik oraz Antonia. Autor szopki wykazał się wielką precyzją. Bardzo szczegółowo wykonane jest wnętrze synagogi czy wieczernika. We wnętrzu wieczernika znajduje się nawet wyposażony w zastawę stół, przy którym miał zasiadać Jezus wraz z uczniami.
Szopka posiada kilkadziesiąt ruchomych figur przedstawiających ludzi oraz zwierzęta.
Wszystko przyozdobione jest świetlną iluminacją, a całość stanowi niewątpliwą atrakcję zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.