5 sierpnia 2018 roku przypada 660. rocznica nadania Będzinowi praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego.
Władca ten w 1358 roku podniósł do rangi miasta na prawie magdeburskim (niemieckim) dotychczasową osadę targową. Będzin wcześniej, prawdopodobnie od lat czterdziestych XIV wieku, był miastem lokowanym na prawie polskim, gdyż najstarsza wzmianka o nim jako mieście pochodzi z 1349 roku. Natomiast lokowanie Będzina na wzór niemieckiego Magdeburga, jak w przypadku wielu środkowoeuropejskich ośrodków, wiązało się ze wzrostem przywilejów posiadanych przez miasto.
Ponadto nadanie w 1358 roku Będzinowi praw miejskich związane było z budową w tym miejscu kamiennej warowni, która miała strzec polskiej granicy z państwem czeskim, a przebiegała przez linię Czarnej Przemszy. Przywilej lokacyjny zawierał nawet słowa mówiące, iż miasto lokowane jest „pod zamkiem naszym”. Również w tamtym czasie rozpoczęto tu budowę murów okalających miasto oraz prowadzących do niego bram.
Pierwszym wzmiankowanym w źródłach historycznych wójtem miasta był Hinko Ethiopus. Dzięki uzyskaniu lokacji na prawie magdeburskim oraz dzięki późniejszym przywilejom Będzin mógł się rozwinąć jako prężny ośrodek gospodarczy i administracyjny w ówczesnej Rzeczypospolitej.
Dla wszystkich kolekcjonerów znaczka turystycznego i nie tylko mamy dobrą wiadomość.
Z okazji 660. rocznicy nadania Będzinowi praw miejskich został wydany znaczek okolicznościowy. Znaczek ten można zakupić w będzińskim zamku oraz w Pałacu Mieroszewskich. Warto podkreślić, że w grze kolekcjonerskiej znaczek okolicznościowy spełnia rolę tzw. jokera.
Zapraszamy serdecznie do Muzeum Zagłębia w Będzinie, przypominając jednocześnie, że od 2014 roku można również nabyć znaczki turystyczne opracowane dla naszych czterech obiektów tj. zamku, Pałacu Mieroszewskich, pożydowskiego Domu Modlitwy Mizrachi oraz podziemi będzińskich.