Od 8 do 15 maja w całej Polsce obchodzony jest kolejny tydzień bibliotek, którego hasło (DO) WOLNOŚĆ CZYTANIA zachęca do niczym nieskrepowanego czytania.
Zainicjowany 15 lat temu przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich program, ma charakter ogólnopolski i służy upowszechnianiu i popularyzacji kultury, czytelnictwa i literatury. Jest także okazją do prezentowania bibliotek, jako instytucji stale się zmieniających, systematycznie dostosowujących się do potrzeb i wymagań użytkowników, odpowiadających na ich potrzeby kulturalne, edukacyjne i informacyjne.
To także możliwość prezentacji bibliotekarzy i ich relacji z czytelnikami, niezależnie od rodzaju bibliotek oraz wieku i gustów odwiedzających je osób.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie podobnie jak w ubiegłych latach przygotowała różnorodną ofertę wydarzeń kulturalnych uwzględniających potrzeby środowiska lokalnego, w tym najmłodszych mieszkańców miasta.
Oddział dla dzieci i młodzieży zaplanował kolejną edycję międzybibliotecznego Turnieju Wiedzy o Bibliotece, zajęcia edukacyjne „Co, gdzie, kiedy, po jakiemu” oraz literacką podróż do niezwykłego świata książek Natalii Usenko. Młodzi czytelnicy będzińskiej książnicy zostaną zaproszeni do Bajkowego Świata Dzieci z pisarzami, którego bohaterem będzie Arkadiusz Niemirski, powieściopisarz, którego książki charakteryzuje przywiązanie do klasycznej powieści detektywistycznej i sensacyjnej osadzonej we współczesnych realiach.
Dorośli sympatycy literatury będą się mogli w Tygodniu Bibliotek spotkać z twórczością Wojciecha Grabowskiego, autora filmów o sztuce, czterech książek „Człowiek-motocykl”, „Archi-traf”, „Miastowidz”, „Dizajn tamtych czasów”, do których niebawem dołączy najnowsza książka pt. „Tu. Sztuka i przestrzeń Górnego Śląską”. Jej przedpremierowa prezentacja odbędzie 10 czerwca w będzińskiej bibliotece podczas wręczania Lauru Super Czytacza najaktywniejszym czytelnikom biblioteki.
Mieszcząca się w dzielnicy Ksawera Filia nr 1 w okresie od 8 do 15 maja przygotowała cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci poświęconych dowolności czytania różnej literatury w różnych bibliotekach. W Filii nr 4 w Łagiszy prezentowana będzie wystawa książek, a w Grodźcu bibliotekarze zaproszą dzieci do udziału w z zajęciach „Zachowanie, działanie i bajek performatywne czytanie”. Z kolei zajęcia „Cała mądrość w księgach” odbędą się w Filii nr 7 – Zamkowe, a Filia na Warpiu zaprasza dzieci na spotkania o podróżach, do krain gdzie mieszkają książeczki i ich bohaterowie.
W ramach tegorocznego tygodnia seniorzy będą mogli skorzystać także z warsztatów komputerowych podczas, których będą poznawać tajniki obsługi programu do edycji grafiki rastrowej GIMP, a dla wszystkich zainteresowanych wzbogaceniem prywatnych księgozbiorów biblioteka przygotowała akcję „uwalniania książek raz przeczytanych”, która odbędzie się 9 maja.