„(..) Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa(…)”. Tymi, znanymi niemal wszystkim, słowami „Lokomotywy” Juliana Tuwima powitali bibliotekarze dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9, które odwiedziły filię nr 3 Dworzec będzińskiej książnicy.
Siedziba nowej filii biblioteki, zabytkowy budynek Dworca PKP, w naturalny sposób zachęca do podróżowania i obcowania z kulturą i tradycją. Dlatego podczas zajęć ”Z lokomotywą Tuwima przez wiersze dla dzieci”, które rozpoczęły cykl „Wakacyjna afera na Dworcu”, przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnego wędrowania po twórczości pisarzy i poetów, których utwory należą do kanonu literatury pięknej.
Aktywność dzieci inspirowana słynną „Lokomotywą” Tuwima przejawiała się w zabawach plastycznych, zaangażowaniu dzieci w określone role oraz niezwykle twórczych wypowiedziach. A wszystko za sprawą tekstu literackiego, który służy wszechstronnemu rozwojowi dziecka we wszystkich sferach jego aktywności.
Bibliowakacje z Europe Direct? Czemu nie!
Wakacyjną przygodę z będzińską biblioteką młodzi mieszkańcy Będzina rozpoczęli od spotkania z przedstawicielem Punktu Informacji Europejskiej – Europe Direct w Katowicach, który zaprosił dzieci do podroży po Europie.
W interesujący sposób przedstawił wiele ciekawostek o krajach należących do Unii Europejskiej, jakie są korzyści przynależności do wspólnoty i czym tak naprawdę jest Unia i w jakim celu została stworzona. Uczestnicy zajęć poznawali również unijne symbole, ekologiczne dążenia wspólnoty do utworzenia „Błękitnej wyspy” oraz prawa, które przysługują obywatelom krajów unijnych.
Zastanawiali się także nad zagadnieniem dziedzictwa kulturowego Europy oraz tego, co Unia daje młodym Europejczykom, a co oni sami do niej mogą wnieść. Nie zabrakło również miejsca na zabawę, oczywiście edukacyjną, bo to najlepszy sposób na zdobywanie i utrwalenie wiedzy. Nawet w wakacje!
Odkryj daty i wydarzenia na będzińskich szlakach!
Odkryj daty i wydarzenia, które wpłynęły na 660 lat historii Będzina. Takim cyklem spotkań oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy stara się zachęcić tego lata młodych mieszkańców miasta do m.in. wędrowania i poznawania miasta i jego historii poprzez poznawanie miejsc, osób, dat i wydarzeń, które zapisały się w sposób szczególny w 660-letniej historii Będzina.
Obiektem zainteresowania pierwszej wyprawy, która odbyła się 12 lipca, były będzińskie podziemia. Jedna z większych atrakcji miasta pozwala wkroczyć do chłodnego i mrocznego świata historycznego schronu, a widok skamieniałych worków z cementem czy siekiery pozostawionej przez dawnych pracowników potrafią zrobić mocne wrażenie. Zrekonstruowane eksponaty, w tym wagon i stragany oraz pięknie ilustrowane wystawy prezentowane w podziemiach obrazują jak dawniej żyli mieszkańcy Będzina.
Wiedzy o tym jak w Będzinie żyli dawniej ludzie dostarcza także architektura zamku i zabytkowego kościoła św. Trójcy, kamienice stojące przy al. Kołłątaja i placu Kazimierza Wielkiego, które również stały się przystankami podczas pierwszej wakacyjnej wędrówki uczestników bibliowakacji.
W świecie animacji poklatkowej
Drugi tydzień wakacji w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie rozpoczął się trzydniowymi warsztatami edukacyjnymi dla dzieci „W świecie animacji poklatkowej' przybliżającymi tajniki pracy twórców filmów animowanych.
Szczególnym rodzajem tego typu dzieł jest animacja poklatkowa, która wykorzystując aparat fotograficzny, sprzęt komputerowy i odpowiednią konstrukcję stelażową pozwala na samodzielne tworzenie filmu. Zaproszone na warsztaty dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi filmowcy. Dzięki zaplanowanym przez oddział dla dzieci i młodzieży warsztatom uczestnicy poznali, każdy etap pracy i mogli być scenarzystą, reżyserem, operatorem kamery i scenografem. Oprócz przygotowania ciekawej fabuły i odpowiedniego tła młodzi twórcy podkładali również dźwięk wielokrotnie przyprawiający wszystkich o salwy śmiechu.
Inspiracją do budowania fabuły filmu była 660. rocznica nadania praw miejskich Będzinowi. Historia z filmu przybliża widzom losy dzielnego Przemko oraz wydarzenia, które doprowadziły do jego pasowania na rycerza. Fantazyjna, nowo wymyślona legenda wprowadziła do historii Będzina elementy bliskiej dzieciom fantastyki. W filmie pojawił się również król Kazimierz Wielki, który odegrał istotną rolę w uzyskaniu przez Przemko tytułu rycerskiego. Co się wydarzyło? Kto pomógł głównemu bohaterowi? Czy smok był naprawdę groźny? Odpowiedzi na te pytania odnaleźć można w niezwykłym dziele wyobraźni najmłodszych czytelników, które będzińska biblioteka zaprezentuje już wkrótce.