W Szkole Podstawowej nr 3 w Będzinie odbyła się niecodzienna lekcja historii. Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć wystawę „Przetrwanie w Sarajewie” dzięki współpracy z Muzeum Żydowskim „Galicja” w Krakowie. Wydarzenie to było podsumowaniem wieloetapowego projektu przeprowadzonego przez zespół nauczycieli i uczniów.
Działania rozpoczęły się od zaprezentowania ekspozycji uczniom klas starszych i zainteresowanym nauczycielom. W czasie zebrań mogli ją obejrzeć również rodzice.
Kolejnym etapem była projekcja filmu dotyczącego wydarzeń w Sarajewie oraz wykonanie plakatów, które były ilustracją wrażeń po obejrzeniu ekspozycji. Uzupełnieniem działań były lekcje wychowawcze, prowadzone przez uczennice z klasy 3a gimnazjum. Temat brzmiał: „Inny – nie znaczy winny!”. Poruszały problem nietolerancji, prześladowań, mowy nienawiści.
Podsumowaniem była właśnie prezentacja wystawy zaproszonym gościom. Przyjechały delegacje: ze Szkoły Podstawowej nr 4 , 11 i 13 w Będzinie. Ponadczasowość poruszanego tematu przypomniała czasy świetności Sarajewa i uświadomiła jak niewiele trzeba, by doszło do tragedii.
W trakcie spotkania recytowane były teksty: T. Różewicza „List do ludożerców”, E. Stachury „Człowiek człowiekowi”. Uczennice wykonały również piosenkę zespołu Perfect „Ludzie niepowszedni”, aby podkreślić , że ”warto iść pod wiatr i pchać ten świat pół kroku w przód”.
Spotkanie odbyło się pod koniec stycznia, ponieważ miało uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypadający na dzień 27 stycznia.