W ciągu ostatnich dwóch miesięcy w będzińskich podstawówkach odbyło się wiele ważnych uroczystości, ciekawych zajęc, spotkań oraz artystycznych przedsięwzięć.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Szkoła Podstawowa nr 4
90-lecie Sztandaru Szkoły Podstawowej im. St. Staszica w Będzinie
Tegoroczne Święto Odzyskania Niepodległości wiąże się z 90-leciem sztandaru szkoły.
Sztandar szkolny sumptem Rodziców, Opieki Szkolnej i Nauczycielstwa sfundowany (…) w 1929 r. dla publicznej szkoły powszechnej w Będzinie – Ksawerze
ma się świetnie! Oba płaty sztandaru, obszycie i wykończenie jak na blisko wiek, są w doskonałej formie! Ten historyczny sztandar, będący podstawą ceremoniału SP 4 , jest także dumą i tożsamościowym odniesieniem.
Na akademii szkolnej przed rocznicą 11 listopada w uroczystej asyście obu pocztów sztandarowych, sztandar – jubilat został uhonorowany atłasową szarfą z kokardą narodową. I niech ta biało-czerwona szarfa zdobi go przez następne dziesięciolecia!
Szarfę, zgodnie z tradycją, ufundowali rodzice. Ich przedstawiciel oraz Pan dyrektor przypięli ją sztandarowi w obecności wszystkich uczniów i nauczycieli.
Tę uroczystość ozdobiło przedstawienie polskiej baśni ludowej Janiny Porazińskiej „Szewczyk Dratewka” we współczesnej wersji: zła czarownica groziła Dratewce, że jak nie wykona jej poleceń, to … zabierze mu telefon! Bo Szewczyk zapatrzony w ekran swojego smartfona, a to w mrowisko wszedł, a to pszczołom barć zrzucił, ale wszystkie szkody naprawiał i „lajków” mu przybywało!
W finale tańczyły flagi Polski w rytm rockowego poloneza A-dur Fryderyka Chopina. I tak to patriotyczno-współcześnie szkoła uczciła 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Szkoła Podstawowa nr 6
Akademia z okazji rozpoczęcia Roku Szkolnego 2019/2020
Drugiego września szkoła przywitała nowy rok szkolny 2019/2020. Pewnie wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko. Na szczęście odmeldowali się pierwszoklasiści, nowi uczniowie, nowi nauczyciele i dotychczasowa społeczność.
Po uroczystym odśpiewaniu hymnu, głos zabrała pani dyrektor Monika Wójtowicz - Paszkowska, która serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych gości, nauczycieli, rodziców oraz uczniów, szczególną uwagę zwracając na tegorocznych pierwszoklasistów. Następnie obejrzano ciekawy, refleksyjny program artystyczny w wykonaniu uczniów klas piątych i szóstych.
Warto podkreślić, że młodzi aktorzy wykazali się naprawdę dużym zaangażowaniem, co było widoczne w ich ruchu scenicznym, recytacji oraz tańcu.
Pierwszaki na przejściu
Dnia 13 września wszystkie Pierwszaki zastosowały w praktyce słowa wiersza Wandy Chotomskiej:
Gdy zamierzasz przejść ulicę: Na chodniku przystań bokiem, popatrz w lewo bystrym wzrokiem, skieruj w prawo wzrok sokoli, znów na lewo spójrz powoli. Jezdnia wolna – więc spokojnie mogą przez nią przejść przechodnie.
Nauka przechodzenia przez ulicę odbyła się w asyście wychowawców i Policjantki - Sierżant Dagmary Mackiewicz, która w profesjonalny sposób przekazała najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Egzamin z bezpiecznego przechodzenia przez ulicę wszyscy PIERWSZOKLASIŚCI zaliczyli. Gratulujemy!
Wycieczka do Jednostki Wojskowej w Tarnowskich Górach
20 września w ramach realizacji treści z zakresu doradztwa zawodowego klasy V b, VI a , VI b i VIII udały się na wycieczkę do Jednostki Wojskowej - 5 Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego w Tarnowskich Górach.
Celem wycieczki było zapoznanie się z funkcjonowaniem jednostki wojskowej, specyfiką służby wojskowej oraz obejrzenie sprzętu wojskowego. Dzieci z zainteresowaniem oglądały sprzęt wojskowy, umundurowanie oraz kombinezony, w których pracują żołnierze w skażonym terenie. Uczniowie chętnie przymierzali hełmy, plecaki, brali broń do własnych rąk.
Żołnierze opiekujący się wyposażeniem udzielali informacji na temat konkretnych modeli oraz odpowiadali na pytania uczniów. Następnie z bliska można było obejrzeć wozy bojowe, cysterny i laboratoria na kołach.
Każdy chętnie pod czujnym okiem żołnierzy zwiedził wnętrze samochodów, a nawet mógł usiąść za ich kierownice. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowiadań żołnierza, który oprowadzał uczniów po jednostce.
Sprzątanie Świata
23 września, już po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”.
Wyposażeni w worki i rękawiczki, grupy uczniów wraz z opiekunami zbierali śmieci wokół szkoły, na placu zabaw, boisku szkolnym a także w parku. Zaśmiecone miejsca w mgnieniu oka stały się czyste. Bardzo smutne jest to, że nawet w dzisiejszych czasach, nie wszyscy są świadomi, jak wielki wpływ mają na otoczenie.
„Sprzątanie Świata” to wyjątkowa okazja, pokazująca w jaki sposób dzieci i młodzież mogą dać przykład dorosłym. Uczestnicy sprzątania byli bardzo zadowoleni z udziału w akcji. Wszyscy dobrze się bawili i jednocześnie zdali sobie sprawę, że inicjowanie takich działań zmniejsza ich negatywny wpływ na środowisko.
Akcja „Sprzątanie Świata” przyczyniła się do wzrostu świadomości ekologicznej młodych ludzi, a także do poprawy stanu czystości terenów objętych sprzątaniem.
Ogólnopolski sukces Natalki Sitko ze Szkoły Podstawowej nr 6
W sobotę 28 września bieżącego roku w Rybniku, odbył się XIV Ogólnopolski Festiwal „Zakręcone Fleciki”.
Wzięła w nim udział Natalia Sitko uczennica klasy III zajmując zaszczytne I miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Ślubowanie uczniów klas pierwszych
Ślubowanie klas pierwszych to od lat niezwykłe wydarzenie w szkolnym kalendarzu imprez Szkoły Podstawowej nr 6.
Co roku budzi ono wiele emocji wśród dzieci, nauczycieli oraz rodziców. Na ceremonię przybyli zaproszeni goście: Wiceprezydent Miasta Będzina Anna Drzewiecka, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Będzina Rafał Adamczyk, Rodzice pierwszoklasistów oraz Społeczność Szkolna.
Pierwszoklasiści mając piękny program artystyczny, w asyście Dobrej i Złej Wróżki, zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i sprawnościowe.
Najważniejszym jednak momentem uroczystości było ślubowanie i pasowanie na ucznia. Pasowania dokonała Dyrektor Szkoły - Pani Monika Wójtowicz - Paszkowska. Dzieci otrzymały zgodnie z tradycją dyplomy, „rogi obfitości” oraz życzenia i upominki od starszych kolegów z klas drugich.
W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 im. Marii Konopnickiej w Będzinie.
Światowy Dzień Tabliczki mnożenia
W Szkole Podstawowej nr 6 odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie brali udział w egzaminie pisemnym oraz rywalizowali w grach na telefonach i komputerach, podczas których mogli sprawdzić swoją umiejętność tabliczki mnożenia oraz przekonać się, że matematyki można się uczyć także w ciekawy sposób i może być fajną zabawą.
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w szkole odbyła się akademia oraz konkurs plastyczny „Mój nauczyciel”. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych, miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli.
Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Na koniec podsumowali plebiscyt i wręczyli nagrody wyróżnionym nauczycielom. Program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 podobał się wszystkim, a wyróżnione w konkursie prace plastyczne były śmiałe, estetyczne i pomysłowe.
VII Międzyszkolny Festiwal Dyni
W październiku szkoła nr 6 zorganizowała międzyszkolny konkurs „Festiwal dyni”. Prace konkursowe były niezwykle ciekawe, oryginalne i zabawne. Charakteryzowały się dużym potencjałem twórczym. Powstały prawdziwe dyniowe „cuda”. Warzywo okazało się wdzięcznym materiałem do tworzenia dziwnych stworków, słoni, gąsienic, sów, jeży, „Minionków”, nietoperzy. Uczniowie wyróżnieni w rywalizacji otrzymali dyplomy i nagrody.
Laureaci Międzyszkolnego Festiwalu Dyni:
- I miejsce: Zuzanna Nowak SP 1 i Stanisław Rubak SP 6.
- II miejsce: Karol Knapik SP 11 i Zuzanna Frańczak SP 6
- III miejsce: Mateusz Nowak SP 1 i Mikołaj Burakowska SP 6
- Wyróżnienia: Iga Zielonka SP 3, Mateusz Katolik SP 6, Natalia Sitko SP 6, Robert Nieświec SP 6, Filip Tkacz SP 6, Agata Krupa SP 6, Oliwia Żaba SP 3, Mateusz Skutnik SP3, Jakub Malinowski SP 3, Oliwier Maciejczyk SP 9, Hubert Łabędzki SP.
Laureatom gratulujemy!
XII Rajd pieszy na Wzgórze Św. Doroty
17 października odbył się XII Rajd pieszy na Wzgórze św. Doroty dla szkół podstawowych z Będzina.
Organizatorami były dwie będzińskie szkoły podstawowe: nr 6 i nr 11. Tegoroczna edycja rajdu była poświęcona pierwszym dniom września 1939 r. w Będzinie ze szczególnym uwzględnieniem trzech postaci: R. Laskier, E. Janasa ks. Kali i ks. Wincentego Mieczysława Zawadzkiego.
Wszyscy uczestnicy rozpoczęli rywalizację ze wzgórza zamkowego. Trasa rajdu – jak co roku – prowadziła na Wzgórze św. Doroty przez stanowiska rozlokowane m.in. w miejscu spalonej we wrześniu 1939 synagogi, przy Pałacu Mieroszewskich czy w Lesie Grodzieckim.
W drodze na wzgórze uczestnicy wykonywali różnorodne zadania związane z historią Będzina i kościoła pw. św. Doroty w Grodźcu. Na wzgórzu na uczestników czekał ciepły posiłek oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej oddziału grenadierów pancernych Wehrmachtu, którzy zademonstrowali umundurowanie i uzbrojenie, jak również przygotowali dla uczestników mały pokaz obrony z użyciem bezodrzutowego granatnika przeciwpancernego „Panzerfaust”.
Tegoroczni laureaci to drużyny:
- SP nr 8 (I miejsce),
- SP nr 3 (II miejsce),
- SP nr 11 (III miejsce).
Zwycięzcom gratulujemy!
3 edycja Będzińskiego Tygodnia Seniora
24 października muzyczny finał zakończył 3. edycję Będzińskiego Tygodnia Seniorów. Licznie zgromadzeni uczestnicy mogli wysłuchać zespołu wokalnego „Będzińskie muzy”, artysty estradowego i aktora Konrada Bilskiego wraz z zaproszonymi gośćmi, oraz tradycyjnych pieśni ludowych. Z przyjemnością informujemy, że tę ważną uroczystość uświetnił również piękny występ naszej uzdolnionej flecistki z klasy III - Natalki Sitko.
Halloween 2019
Dnia 30 października 2019 roku obchodzono w Szkole Podastawowej nr 6 długo wyczekiwany przez uczniów Halloween.
Dzieci przy wsparciu rodziców przygotowały niesamowite przebrania na dyskotekę - bal halloweenowy.
Tłumnie uczestniczyli w konkursach na najlepszy (najstraszniejszy) kostium, taniec i innych tradycyjnych zabawach. Uczniowie dekorowali salę zabaw i przygotowywali fantastyczne plakaty na konkurs.
Najpiękniejszy plakat wykonał M. Katolik z kl. 3b. Wyjątkowo „straszne” prace przygotowali też W. Klimaszewski z 3b, A. Wąchała, J. Bober, M. Kaleta z kl. 1a oraz A. Rosiński z kl. 2a, M. Socha i F. Kaleta.
Po zakończonej dyskotece szkolne „strachy” wyruszyły na tradycyjne polowanie na cukierki „Trick or treat”.
Pomagamy Polskim dzieciom i Polakom na Kresach
Szkoła przystąpiła do udziału w akcji charytatywnej „Mikołaj na Kresach”, której celem jest przygotowanie paczek mikołajkowych dla ponad 1000 polskich dzieci mieszkających na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Akcja trwała do 8 listopada.
Zgromadzono mnóstwo artykułów szkolnych, zabawek, produktów żywnościowych oraz innych rzeczy, które będą ofiarowane polskim dzieciom i Polakom na Kresach.
Szkolny konkurs „Znajdź świętego”
31 października w przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych odbył się konkurs „Znajdź świętego”. W całej szkole rozwieszono kody QR, pod którymi kryli się święci. Zadaniem uczniów było we właściwej kolejności odnaleźć świętego, zeskanować telefonem kod, odkryć jaki święty się wyświetli i zapisać jak się nazywał. Chętni uczniowie dobierali się w zespoły 4-osobowe i poszukiwali świętych.
Dla najbardziej zaangażowanych zespołów zostały przewidziane nagrody. Gratulujemy!
Święto Niepodległości w naszej szkole
W dniu 8 listopada 2019 roku w szkole nr 6 odbył się apel z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości. O godzinie 11.11 społeczność szkolna wspólnie odśpiewała 4 zwrotki hymnu Polski, a następnie obejrzała spektakl słowno – muzyczny w wykonaniu klasy 6b i 4a.
W przedstawieniu zastosowano elementy pantomimy, ukazującej tragiczne losy Polski w XVIII wieku, próby powstań narodowych i okoliczności odzyskania wolności przez Polaków w 1918 roku. Inscenizacja przeplatana była wierszami i pieśniami patriotycznymi oraz finałowym tańcem poloneza, skomponowanego przez Wojciecha Kilara.
Szkoła Podstawowa nr 8
Dzień Niepodległości
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II w Będzinie – przyłączyła się do akcji „Szkoła do hymnu”. W piątek 8 listopada wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby wspólnie odśpiewać hymn „Mazurek Dąbrowskiego”.
Po hymnie odbyła się akademia, przygotowana przez uczniów, pod kierunkiem nauczyciela historii i opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Występujący uczniowie przeprowadzili publiczność przez 4 stacje, które przywiodły Polskę do Niepodległości – Niewola – Powstania – I Wojna Światowa - Wolność. Akademia przypomniała, jak wielka była cena odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Szkoła Podstawowa nr 9
Lekcja boksu
W Szkole Podstawowej nr 9 odbyła się pokazowa lekcja boksu prowadzona przez Trenera Krzysztofa Pacieja z Dąbrowskiego Klubu Bokserskiego.
Trener opowiadał o historii boksu, przepisach walk bokserskich, sposobach trenowania, filozofii boksu, na koniec zajęć przeprowadził pokaz walki bokserskiej oraz ćwiczył z naszymi uczniami. W treningu brał udział również absolwent naszej szkoły i klubu, brązowy medalista – Patryk Patrzałek.
Zapraszanie ciekawych osób i prezentowanie różnych dyscyplin sportu na lekcjach wf-u, stało się tradycją szkoły. Warto wspomnieć, że SP 6 odwiedzili już Steelersi - zawodnicy futbolu amerykańskiego, trener zapasów, sportów walki, capoeiry, tańca, baletu i wielu innych.
Szkoła Podstawowa nr 10
Zajęcia otwarte dla będzińskich przedszkolaków
Szkoła Podstawowa nr 10 oraz Przedszkole Miejskie nr 9 w roku szkolnym 2019/2020 nawiązało ścisłą współpracę pomiędzy placówkami. W dniu 28 listopada w Szkole Podstawowej nr 10 w Będzinie w pracowni przyrodniczej „Muszelka”, odbyły się zajęcia ekologiczne „Dzieci dbają o Matkę Ziemię”, których myślą przewodnią była walka z zanieczyszczeniami.
Zajęcia zostały przeprowadzone przez wicedyrektora szkoły p. Karolinę Siwy i nauczyciela biologii i geografii p. Joannę Skwarę dla grup przedszkolnych „Motylki” i „Słoneczka” z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Będzinie.
Warsztaty miały na celu przybliżenie dzieciom tematyki związanej z zanieczyszczeniami powietrza oraz wody. Przedszkolaki obejrzały dwa krótkie filmiki będące wprowadzeniem do zajęć, rozwiązywały zagadki dotyczące powstawania smogu, zaznaczały na otrzymanych kartach jak powinno się postępować, aby dbać o jakość powietrza i wody.
W drugiej części zajęć dzieci uczestniczyły w przeprowadzaniu wodnych doświadczeń. Z niewielką pomocą nauczyciela wykonały filtr wodny, sprawdzały czystość wody z wykorzystaniem wywaru czerwonej kapusty, przekonały się również jak zanieczyszczona olejem woda działa na ptasie pióra. Przedszkolaki miały możliwość obserwacji pod mikroskopem bakterii występujących w wodach powierzchniowych. Na zakończenie uczestnikom wręczono karty „Kropla wody pitnej” do samodzielnego uzupełnienia.
Zajęcia przeprowadzone metodą doświadczeń, okazały się doskonałym pomysłem na ciekawą lekcję przyrody. Były inspiracją do podejmowania przez nauczycieli nowatorskich działań w pracy z dziećmi.
Szkoła Podstawowa nr 11
„BohaterON w Twojej Szkole”
W tym roku Szkoła Podstawowa nr 11 w Będzinie przyłączyła się do ogólnopolskiego projektu upamiętnienia powstańców warszawskich „BohaterON w Twojej Szkole”.
Udział wzięli uczniowie klas VI-VIII. W sumie zebrano 264 kartki, listy i laurki zadedykowane wybranym powstańcom, których biogramy dostępne są na stronie programu www.bohateron.pl
Wszystkie kartki w niedługim czasie dotrą do odbiorców. W ten sposób wyrażono pamięć, wdzięczność, podziw oraz szacunek dla tych, którzy walczyli o to, byśmy żyli w wolnej Polsce.
XII Rajd Pieszy na Wzgórze Św. Doroty
17 października odbył się XII Rajd pieszy na Wzgórze św. Doroty dla szkół podstawowych z Będzina. Organizatorami były dwie będzińskie szkoły podstawowe: nr 6 i nr 11. Tegoroczna edycja rajdu była poświęcona pierwszym dniom września 1939 r. w Będzinie ze szczególnym uwzględnieniem trzech postaci: Rutki Laskier, Edwarda Janasa ps. Kali i ks. Wincentego Mieczysława Zawadzkiego.
Wszyscy uczestnicy rozpoczęli rywalizację ze wzgórza zamkowego. Trasa rajdu – jak co roku – prowadziła na Wzgórze św. Doroty przez stanowiska rozlokowane m.in. w miejscu spalonej we wrześniu 1939 synagogi, przy Pałacu Mieroszewskich czy w Lesie Grodzieckim.
W drodze na wzgórze uczestnicy wykonywali różnorodne zadania związane z historią Będzina i kościoła pw. św. Doroty w Grodźcu. Wśród nich musieli rozszyfrować tajną wiadomość, rozwiązać krzyżówkę, wykazać się bardzo dobrą pamięcią i spostrzegawczością oraz dokładnym okiem w rzucie do celu. Na wzgórzu na uczestników czekał ciepły posiłek oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej, którzy zademonstrowali umundurowanie wraz z uzbrojeniem.
Tegorocznymi laureatami rajdu zostały drużyny:
- SP nr 8 (I miejsce),
- SP nr 3 (II miejsce),
- SP nr 11 (III miejsce).
Wolontariusze z jedenastki pamiętali o seniorach!
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych przypadającego na dzień 1 października, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie – członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu, przygotowali dla seniorów z osiedla Syberka magnesy „bezpieczeństwa”.
W niedzielę 29 września 2019 roku po mszy świętej wolontariusze z „Jedenastki” rozdawali magnesy z alarmowymi numerami telefonów – na policję, pogotowie i straż pożarną.
Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”
Aby upamiętnić tych, którzy od nas odeszli, jak również 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiegotej uczniowie klas VIII wraz z nauczycielem historii odwiedzili 23 października Izbę Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie.
Mieści się ona w jednej z sal Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na osiedlu Syberka. Zgromadzono w niej liczne tablice informacyjne o miejscach kaźni Polaków, m.in. w Katyniu, Charkowie czy Miednoje, makiety wykonane przez uczniów, krzyże oraz inne formy upamiętnienia tzw. dołów śmierci.
24 października uczniowie z koła historycznego udali się pod mury Pałacu Mieroszewskich, gdzie zamieszczona jest tablica upamiętniająca miejsce rozstrzelania Edwarda Janasa ps. „Kali”. Po umyciu tablicy uczniowie zapalili znicz upamiętniając bohaterski czyn Edwarda.
Następnie wszyscy udali się na pobliski cmentarz, gdzie po chwili zadumy zapalono znicze weteranom powstania styczniowego, żołnierzom kampanii wojennej 1919-1920 oraz zmarłym kombatantom, którzy jeszcze do niedawna odwiedzali szkołę nr 11 przy okazji różnych patriotycznych uroczystości, m.in. Panu Henrykowi Smogórowi.
Zbiórka dla Mini Zoo Kazimierz Górniczy
W naszej szkole w listopadzie odbyła się zbiórka kasztanów i żołędzi dla zwierząt w Mini Zoo, które znajduje się w parku im. J. Kuronia - dzielnica Kazimierz Górniczy. Uczniowie szkoły jak zawsze licznie zaangażowali się w akcję.
Obchody Święta Odzyskania Niepodległości
„Wolność - kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”. Dziś niewielu młodych rozumie w pełni słowa piosenki Chłopców z Placu Broni, które symbolizują również wolność odzyskaną przez Polskę po 123 latach zaborów.
W tym roku siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie w swoisty sposób przedstawili atmosferę, która unosi się podczas obchodów Święta Niepodległości Polski. Z powagą i dumą recytowali wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Józefa Szczepańskiego.
Podczas uroczystego apelu o symbolicznej godzinie 11.11 cała „Jedenastka” odśpiewała czterozwrotkowy hymn narodowy. Przedsięwzięcie to jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tysięcy placówek w kraju i za granicą.
Bal Strachów
14 listopada 2019 w grupie „Średniaków” ze szkolnego oddziału przedszkolnego odbył się „Bal Strachów”. Dzieci mogły się zaprezentować w niecodziennych kreacjach. Na balu pojawiły się czarownice, dracule, kościotrupy oraz wiele innych barwnych postaci.
Dzieci bawiły się przy muzyce, uczestniczyły w różnych zabawach związanych z Halloween, tańczyły z miotłą, przechodziły przez bagna i mokradła, poszukiwały skarbów ukrytych w Sali, rzucały „duszkami” do celu oraz prezentowały swoje „straszne” stroje tańcząc w rytm przerażającej muzyki. Atmosfera była „strasznie fajna”.
Popołudniowa szkoła dla rodziców
20 listopada w ramach cyklu „Popołudniowa Szkoła dla Rodziców” rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniach z logopedą, z dietetykiem, informatykiem, z psychologiem oraz z doradcą zawodowym.
Spotkania przebiegały w miłej atmosferze, a rodzice mogli na nich zgłębić wiedzę dotyczącą ćwiczeń logopedycznych jakie można wykonywać w domu, zdrowego odżywiania, zagrożeń płynących z Internetu, cyberprzemocy, przyczyn agresji wśród dzieci oraz jak pomóc dziecku w wyborze kierunku dalszego kształcenia.
Dzień Tumbo
21 listopada w całej Polsce obchodzony jest Dzień Tumbo – Dzień Solidarności z Dziećmi i Młodzieżą w Żałobie. Jego celem jest przeprowadzenie zajęć edukacyjnych wprowadzających tematykę przeżywania straty przez dzieci.
Tego samego dnia szkoła nr 11 zorganizowała występ klas młodszych przedstawiający zagadanie straty. Pod koniec przedstawienia na straganie można było zakupić poduszki i poszewki z wizerunkiem słonia.
Specjalnymi gośćmi imprezy byli: Koordynator Centrum Wolontariatu Fundacji Pro Salute Pani Teodozja Kumor – Ormianin oraz Członek Zarządu Fundacji Pro Salute Pani Grażyna Smalec. Zebrane pieniądze zostały przekazane Fundacji Pro Salute w Będzinie na zakup jednorazowego sprzętu medycznego.
Ruch to zdrowie
„Pamiętamy o ruchu na świeżym powietrzu, odpowiednim ubiorze oraz hartowaniu naszych organizmów!” – z takim założeniem wychowankowie świetlicy szkolnej odwiedzili tężnię solankową oraz Stadion Miejski, bo Będzin to fajne miasto!
Zbiórka dla GCZD w Katowicach
Zespół Szkół Specjalnych nr 6 im. Krystyny Bochenek to szkoła inna niż wszystkie. Mieści się w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Codziennie uczy się tam ok. 200 dzieci. Zajęcia trwają cały rok, również w czasie świąt oraz w lipcu i sierpniu. W ubiegłym roku szkolnym z lekcji i zajęć w szkole w szpitalu uczestniczyło w sumie ok. 8 tys. pacjentów. Część z nich trafiła do szpitala na wiele tygodni, a nawet miesięcy. Dla nich lekcje w GCZD to jedyna szansa, by po powrocie do zwykłej szkoły nie mieć zbyt wielkich zaległości.
Wychodząc naprzeciw potrzebom tej placówki Szkolne Koło Wolontariatu w Szkole Podstawowej nr 11 w Będzinie postanowiło urządzić zbiórkę materiałów plastycznych i edukacyjnych dla podopiecznych tego szpitala. Cały listopad uczniowie gromadzili artykuły papiernicze, gry planszowe, puzzle i szkolne pomoce dydaktyczne. Paczki zostały zawiezione przez koordynatorki wolontariatu do GCZD w Katowicach i przekazane przedstawicielowi szkoły przyszpitalnej.